Kozmik Radyo & Haber

CHP’li Bulut: Taksici Esnafının Durumu İçler Acısı

CHP’li Bulut: Taksici Esnafının Durumu İçler Acısı
256 views
10 Şubat 2021 - 11:04

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da pandemi nedeniyle maddi olarak zor günler yaşayan taksici esnafının sorunlarını dinledi. Sokağa çıkma yasağı ve kısıtlamalar nedeniyle iş hacmi yüzde 80 düşen taksicilerin BAĞ-KUR’unu, vergilerini, sigortalarını ödeyemediğini kaydeden Bulut, bu süreçte devletin taksicilere 1000 TL dışında hiçbir yardım yapmadığını belirtti.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da pandemi nedeniyle iş hacmi düşen, maddi olarak zor günler geçirentaksici esnafı ile bir araya geldi. Taksici esnafının sorunlarını dinleyen Bulut, görsel ve yazılı basın aracılığıyla muhalefet milletvekilleri olarak esnafın sorunlarını aktardıklarını belirtti. İktidar kanadından esnafın içinde bulunduğu durumun doğru olmadığının, abartıldığının söylendiğini kaydeden Bulut, “Bu yüzden sorunları birinci ağızdan, yüz yüze dinliyoruz” dedi.

“TAKSİLER DURAKTA BEKLİYOR”

Adana Galleria Taksi Durağı’nda pandemi öncesi sadece 1 ya da 2 taksi olduğunu, ancak iş olmadığından dolayı taksilerin neredeyse tamamının durak önünde sıralandığını kaydeden Bulut, “Esnaf zor durumda. Zor durumda olmasa, iş yapsa ‘neden BAĞ-KUR’unu, vergisini ödemesin, neden isyan etsin’ ifadelerini kullandı. Taksici esnafının, sigorta şirketlerinden Kasko ve araç sigortaları için yeni bir düzenlemeye gitmesini istediği, indirim ve erteleme talep ettiğini, devletten de SGK ve BAĞ-KUR primlerini ertelemesini istediğini bildirdi.

“YÜZDE 80 İŞ KAYBI VAR”

Bulut’un, “İşlerinizde düşme var mı? BAĞ-KUR’unuzu, sigortanızı, verginizi ödeyebiliyor musunuz? Sorularına bir taksicinin verdiği yanıt şöyle oldu:

“Pandemide yüzde 80 iş kaybımız var.Pandemi süreci boyunca hiçbir şekilde sıcak para kaynağımız yok. İş yerleri, eğlence mekânları kapalı. 11-12 araba geliyoruz durağa, sadece çay içiyoruz.”

“DURUMUMUZ İÇLER ACISI”

Diğer bir taksici esnafı da Bulut’un sorularını, “Bizim durumumuz işler acısı. Yüzde 80 iş kaybımız var. Aracı yenilemek için bir köşeye attığım tüm birikimim bitti. 4 aydır BAĞ-KUR’umu, vergilerimi ödeyemiyorum. İş yapsam da yapmasam da vergilerimi ödüyorum, 800-900 TL BAĞ-KUR primi ödüyorum. Destek olarak sadece 1000 TL yardım yaptılar. Bunu haricinde sigortada, vergide hiçbir destek yok. Devlet,‘iş yaptın ya da yapmadın’ demiyor. Ödemek zorundayız. Gelir yok, gider çok. Taksitlerimizin hepsi gecikiyor, ödeyemiyoruz. Taksimin kapısı bozuk, inen müşterilere ‘çocuk kilidi’ var diye yalan söylüyorum. Kapıyıtamir ettirmek 150 TL ama param olmadığı için yaptıramıyorum. Mağduruz. Devlet ‘yanınızdayız’ diyor ama hiç görmedik. ” şeklinde yanıtladı.

DEVLET DESTEK VERMEDİ

Bir diğer taksici esnafı da:

Durumumuz içler acısı. Eve eskisi gibi aş götüremiyoruz. Zor durumdayız. Bütün mekânlar kapalı. Biz gece mekânlarından müşteri taşıyoruz. Pandemiden sonra yüzde 80 işimiz düştü.  Akşam 21:00’den sonra zaten sokağa çıkmak yasak, kimi taşıyacağımızı bilmiyoruz.  BAĞ-KUR’umuzu, vergilerimizi, sigortalarımızı ödeyemiyoruz. En ucuz sigortamız 4.500 TL. Devlet herhangi bir destek vermedi. Ne erteleme ne de taksit yaptı. Zaten benzin, mazot çok pahalı. Her ay 1300 TL’ye yakın BAĞ-KUR yatırmak zorundayım. 1300 TL kazanamıyoruz ki yatıralım. Kasko yaptıramıyoruz. En düşük Kasko 10 bin-15 bin TL” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.