Kozmik Radyo & Haber

Kozmik Radyo & Haber

CHP SOKAĞA İNDİ

CHP SOKAĞA İNDİ
214 views
04 Şubat 2021 - 15:51

Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanlığı, ekonomik kriz ve pandemi nedeniyle zor günlerden geçen esnaf ve dar gelirli vatandaşlarla temasını arttırıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi ve beraberindeki heyet Çukurova İlçesine çıkarma yaptı. İlçe başkanlığında yönetici ve mahalle temsilcileriyle toplantı yaptıktan sonra sokağa indi. Çukurova Kadın Emeği Pazarı’nda esnaf ve vatandaşlarla ardından Toros ve Mahfesığmaz Mahallelerinde vatandaş ve esnafla bir araya gelindi. Sorun dinleyip Cumhuriyet Halk Partisinin çözüm önerileri anlatıldı.

ESNAF DERTLİ VATANDAŞ PERİŞAN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, salgın sürecinin en mağdur kesimlerden birinin de esnaflar olduğunu belirterek milletvekili ve il örgütlerine “Esnafın yanına gidin, dertlerini dinleyin, CHP olarak projelerimizi ve önlemlerimizi anlatın” demişti.  Bu bağlamda esnaf ve dar gelirli vatandaşlarla temasını arttıran CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi şu ifadeleri kullandı. “Uzun dönemden beri var olan ekonomik kriz pandemiyle birlikte kendini iyice belirgin hale getirdi. Esnafımızın büyük bir bölümü kepengini yasaklardan dolayı açamıyor. Dükkanını açan esnafta para kazanamıyor. Deyim yerindeyse esnaf kan ağlıyor. Türkiye’de olduğu gibi Adana’da da en büyük sorunu yaşayanlar esnafımızdır. Devletten bekledikleri ve ihtiyaç duydukları destekleri alamadılar. Siyasal iktidar toz pembe bir tablo çizmeye çalışsa da, işin aslı ortada bir yangın var ve milletimiz perişan. Vatandaşın  haline kör, çığlığına sağır olan bu iktidardın ülkemize sağlayacağı bir katkı kalmamıştır. Ülkemizin sorunlarını biliyoruz ve çözüm önerilerimizi toplumun tüm kesimlerine anlatıyoruz. Bizler Cumhuriyet Halk partililer olarak; kimsesizlerin kimiyiz, herkesin derdine tercüman olmak zorundayız. Bu ülkede hiç kimse kendini sahipsiz hissetmemeli.” dedi.

ESNAFIMIZIN VE DAR GELİRLİNİN YANINDAYIZ

Esnafın çaresiz ve yalnız olmadığını dile getiren CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi, “Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır. İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir. Başta esnaflarımız olmak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere en kısa sürede gerekli destek sunulmalıdır. İktidarın yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

İl Başkanı Çelebi, Cumhuriyet Halk Partisinin esnaflar için 17 talep başlıklı önerilerini şöyle sıraladı:

1-Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır. 2-Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır. 3-Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir. 4-Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır. 5-Zincir mağazalar ve AVM’Ier için düzenleme yapılmalıdır. AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır. 6-Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır. 7-Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır. 8-Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir. 9-Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir. 10-Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir. 11-Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır. 12-Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir. 13-Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır. 14-0kul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır. 15-Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir. 16-Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır. 17-Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.