Kozmik Radyo & Haber

Teknisyen ve teknikerlerin atama sorunu mecliste

Teknisyen ve teknikerlerin atama sorunu mecliste
297 views
03 Şubat 2021 - 12:49

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, anestezi teknisyenleri ve perfüzyon teknikerlerinin atama sorununu  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

2017 yılında son mezunlarını veren Lise mezunu anestezi teknisyenlerine son 6 atama programının 4’ünde tek bir kadro dahi verilmediğine dikkat çeken Dr. Şevkin, mezun sayısı 80 bini bulan ön lisans mezunu anestezi teknisyenlerinin de atanamadığına işaret etti. Dr. Şevkin, kamu hastanelerinde kendilerine yer bulamayan perfüzyon teknikerlerine de atama programında yer verilmesi için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya iki ayrı soru önergesi sundu.
“KAMU HASTANELERİNDE YER YOK MU?”
İki yıl içerisinde sadece 119 anestezi teknisyenine kamu hastanelerinde kadro verildiğini, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarına göre 85 puan ve üzerinde alan mezunların dahi atanamadığını vurgulayan Dr. Şevkin, kalp damar cerrahı veya anestezist gibi bir uzman hekimin gözetiminde, kalp ameliyatlarında kullanılan kalp-akciğer makinesini kullanarak dolaşım veya solunumu gerçekleştirmekle görevli perfüzyon teknikerlerinin de ne yazık ki Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu hastanelerinde kendilerine kadrolu yer bulamadığını, özel sektörde de sınırlı olarak çalışabildiğini kaydetti.
“ZOR GÜNLER YAŞIYORLAR”
Ön lisans mezunu anestezi teknisyenlerinin hastanelerde ihtiyaç duyulmasına ve iş yükü artmasına rağmen yeterli atama sayısına ulaşamadığını, mezun sayısı 80 bini bulan ön lisans mezunu anestezi teknisyenleri ve ortaöğretim anestezi teknisyenlerinin hak kaybının sona erdirilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Şevkin, toplum sağlığı için son derece önem taşıyan bir iş yapmalarına  karşın özel sektörde sınırlı olarak çalışabilen perfüzyon teknikerlerinin de kamu hastanelerinde yer bulamaması nedeniyle nedeniyle zor günler yaşadığını ifade etti.

ANESTEZİ TEKNİSYENLERİ İÇİN SORULAR

CHP’li Dr. Şevkin’in anestezi  teknisyenleri için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle meclise sunduğu sorular şöyle:

“2020 puanları beklenmeden alım yapılan anestezi teknisyenleri için bir telafi düşünülmekte midir? İki yıl içerisinde sadece 119 kişilik bir alım ortaöğretim anestezi teknisyenleri için adaletli midir? Ön lisans mezunu 80 bin anestezi teknisyeni için de yeni bir atama planlaması yapılacak mıdır? Yeni yapılacak alımda ortaöğretim ve ön lisans mezunu anestezi teknisyenlerine verilecek kadro sayısı kaç olacaktır?”
PERFÜZYON TEKNİKERLERİ İÇİN SORULAR

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, perfüzyon teknikerlerinin atama sorunu için de Bakan Fahrettin Koca’dan şu sorulara yanıt arıyor:

Aldıkları eğitimle Perfüzyon Teknikeri ünvanı ile ön lisans programlarından mezun olan gençlerin sağlık kurumlarında çalışabilmeleri için hangi gerekçe ile yetki belgesi şartı ileri sürülmektedir? Bu yetki belgesi perfüzyonist yardımcısı gibi kurslarda bakanlık onaylı sertifika alınmasıyla çözülebilir mi?Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), onaylı üniversitelerin; görev tanımı ve ataması olmayan bu bölüm için ‘iş garantili’ duyurusu yaptığı doğru mudur? Doğru ise hangi üniversiteler böyle bir duyuru yapmaktadır? Öğrenciler iş bulamayacaksa bu bölümler neden üniversitelerde açık kalmaktadır ve öğrenci almaktadır?Perfüzyon Teknikeri mezun eden ön lisans programlarından mezun olan gençlerin mevzuattan ve uygulamadan kaynaklanan mağduriyetlerinin giderilmesi için bakanlığınızın herhangi bir çalışması olacak mıdır? 14 Nisan 1928 tarih ve 1219 sayılı kanuna ek bir madde veya yönetmelikle bu programdan mezun olanların görev tanımı belirlenip atanmaları sağlanamaz mı?Perfüzyon teknikerlerinin diplomalarının geçersiz sayıldığı ve işten çıkarıldıkları doğru mudur? Doğru ise neden? Bu konu Bakanlığınızın bilgisi ya da tasarrufu dahilinde midir? Bölüm mezunlarının nerede ve nasıl çalışacağına dair bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.