Kozmik Radyo & Haber

HAYAT PAHALILIĞININ SORUMLUSU ESNAF DEĞİL İKTİDARDIR

HAYAT PAHALILIĞININ SORUMLUSU ESNAF DEĞİL İKTİDARDIR
265 views
02 Şubat 2021 - 13:41

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, gıda fiyatlarındaki artışın esnaftan değil siyasal iktidardan kaynaklandığını söyledi. İktidarın Covid-19 salgınında olduğu gibi ekonomi yönetimindeki beceriksizliğini örtmek için esnafı suçladığına işaret eden Çelebi, “Gıda fiyatlarındaki artışın da, işsizlik oranlarındaki yükselişin de, hayat pahalılığının da sorumlusu bizzat siyasal iktidarın kendisidir” dedi.

ÜLKE EKONOMİSİ ENTÜBE HALE GELDİ

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi yaptığı açıklamada Covid-19 salgınıyla birlikte Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinin en ağır buhranlarından birinin yaşandığını vurguladı. Siyasal iktidarın ülkeyi yönetemediğinin altını çizen Çelebi, ülke ekonomisinin tıbbi deyimle entübe hale geldiğini kaydetti.

İKTİDAR HALKIN ÇEKTİĞİ CEFAYI GÖRMÜYOR

Çiftçilerin, esnafın, işçilerin, memurların, emeklilerin, gençlerin adeta can çekişir hale geldiğini dile getiren Çelebi, “Türkiye’yi bu hale getiren siyasal iktidar ısrarla yurttaşımızın çektiği cefayı görmüyor, görmek istemiyor.  Gelecekten umudunu kesen gençlerimiz, işyerleri kapatıldığı için açlıkla karşı karşıya kalan müzisyenlerimiz, borçlarını ödeyemeyen esnafımız canına kıymaya çalışırken, siyasal iktidar adeta tozpembe tablolar çizerek açlıkla, yoklukla mücadele eden yurttaşlarımızla adeta dalga geçiyor” diye konuştu.

BECERİKSİZLİĞİNİ TEHDİT EDEREK ÖRTMEYE ÇALIŞIYOR

Yakın zamana dek tarımda kendi kendine yeten Türkiye’nin, özellikle 19 yıldır ülkeyi yöneten siyasal iktidar döneminde dışa bağımlı hale geldiğine işaret eden Çelebi, “Covid-19 salgını dahi fırsata çevirmeye çalışan iktidar, çiftçiyi destekleyip, üretimi teşvik etmek yerine, ineğine, traktörüne haciz konmasına göz yumuyor. Salgın nedeniyle yetersiz üretim ve gıda ithalatında yaşanan sıkıntılar nedeniyle bugün ayçiçek yağından yumurtaya, birçok gıda ürününün fiyatı katlanarak artıyor. İktidar ise beceriksiz yönetim anlayışıyla neden olduğu bu fiyat artışları için esnafı suçlayıp, ‘ağır cezalar gelecek’ diyerek tehdit ediyor” şeklinde konuştu.

AĞLANACAK HALİMİZE GÜLER HALE GELDİK

İktidarın mizah dergilerinde görülebilecek türden uygulamaları yaşama geçirmeye çalıştığını belirten Çelebi, PTT aracılığı ile halka ucuz yağ satma projesinin de başlamadan bittiğini vurguladı.

Çelebi, “Siyasal iktidar beceriksizliğini bir kez daha gösterdi. PTT aracılığıyla ucuz olarak satılacağı duyurulan ayçiçeği yağının üreticinin kendi web sitesindeki etiketlerden yüzde 25 daha pahalıya satıldığı ortaya çıktı. Ağlanacak halimize güler hale geldik” ifadelerini kullandı.

PAHALILIĞIN SORUMLUSU ESNAF DEĞİL İKTİDARDIR

İktidar beceriksizliğini örtmek için esnafı suçlayıp tehdit etmeyi bırakması gerektiğinin altını çizen Çelebi, şöyle devam etti:

“Gıda fiyatlarındaki artışın da, işsizlik oranlarındaki yükselişin de, hayat pahalılığının da sorumlusu halkın, esnafın, emekçilerin yaşadığı sorunları görmeyen, görmek istemeyen bizzat siyasal iktidarın kendisidir. İktidar esnafı, üreticiyi, emekçiyi suçlamayı bırakıp, bir an önce gerçekleri görmeli, zamları durdurmalı, maliyetleri düşürecek, üretimi, istihdamı artıracak,  halkı borç batağından kurtaracak önlemleri almalıdır” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.