Kozmik Radyo & Haber

“Vatandaşın sağlığı da ekonomisi de hiçe sayılıyor”

“Vatandaşın sağlığı da ekonomisi de hiçe sayılıyor”
282 views
29 Ocak 2021 - 10:04

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, 2005 yılında özelleştirilen araç muayene istasyonlarının vatandaşın ekonomisiyle birlikte sağlığını da hiçe saydığını vurguladı.
TÜVTÜRK tekeline bırakılan muayene istasyonlarının araç muayenelerinde fahiş fiyat uyguladığını, birkaç dakikalık işlem için 500 liraya kadar ücret aldığını dile getiren Dr. Şevkin, “İstasyonlarda vatandaşa taksit imkanı sunulmuyor. Gecikme faizi yıllık yüzde 60 gibi uçuk seviyede uygulanıyor. Ayrıca Covid-19 tedbirlerinden de eser yok” dedi.
“ÜCRETLER NEDEN NAKİT ALINIYOR?”
Araç muayenelerinin TÜVTÜRK’le birlikte tekelci bir yapıya teslim edilmesine tepki gösteren Dr. Şevkin, rekabet ortamının olmaması nedeniyle vatandaşlara birkaç dakikalık işlem için hem yüksek fiyat çıkarıldığını hem de ücretin taksit veya kredi kartı ödemesine imkan verilmeden nakit alındığını dile getirdi.
Araç muayene istasyonlarında pandemiden kaynaklı hiçbir tedbir alınmadığına işaret eden ve vatandaşların soğuk kış günlerinde oturacak, ısınacak yer bulamadığını vurgulayan Dr. Şevkin, randevu alarak istasyonlara giden vatandaşların saatlerce bekletilmesinin de anlamsızlığına dikkat çekti.
“PANDEMİ KURALLARI YOK!”
İstasyonlarda insanların bekleme alanının bulunmadığını, çalışanların aynı eldivenle yüzlerce aracın muayene işlemini gerçekleştirdiğini ifade eden Dr. Şevkin, şunları söyledi:
“Vatandaşın kişilik haklarını, sağlığını, ekonomisini hiçe sayan TÜVTÜRK istasyonlarında mutlak suretle denetim gerçekleştirilmelidir. Randevu saati verilmesine rağmen 10 dakikalık işlem için vatandaşların 3-4 saat bekletilmesi de kabul edilemez. Motorlu Taşıtlar Vergisi veya trafik cezalarından dolayı vatandaşlarımızın araçlarının muayene ettirilmemesi de izah edilebilecek bir durum değildir.”
TÜV Süd, Doğuş Holding ve İngiliz Bridgepoint şirketinin sahip olduğu ortak girişim grubu (TÜVTÜRK) nedeniyle vatandaşın parasının çoğunlukla yabancı şirkete gittiğini kaydeden Dr. Şevkin, istasyonlarda vatandaşlara adeta eziyet edilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.