Kozmik Radyo & Haber

BULUT: GÜBREDEKİ FAHİŞ FİYATLARIN ÖNÜNE GEÇİLSİN

BULUT: GÜBREDEKİ FAHİŞ FİYATLARIN ÖNÜNE GEÇİLSİN
324 views
29 Ocak 2021 - 10:27

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, gübre fiyatlarındaki fahiş zamları TBMM Genel Kurulu’nda dile getirdi. Yüksek girdiler nedeniyle çiftçinin ekonomik olarak sıkıntı içerisinde olduğunu kaydeden Bulut, Tarım Bakanlığı’nın bir an önce harekete geçerek tarımsal girdilerdeki fahiş fiyatın önüne geçmesini, gübre desteklerinin arttırılmasını istedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, tarımdaki yüksek girdi maliyetlerini TBMM Genel Kurulu’nda dile getirdi. Tarım sektöründeki yüksek girdi maliyetlerinin, zor şartlarda üretmeye çalışan çiftçinin en büyük sıkıntısı olduğunu kaydeden Bulut, “Çiftçi bir yandan koronavirüs salgını ile mücadele ederken diğer yandan da zamlarla boğuşmaktadır” dedi.

ÇİFTÇİ ALTINDAN KALKAMAZ

Son 1 yılda gübrede yüzde 90’lara varan fahiş artışın, çiftçinin belini büktüğünü belirten Bulut, gübrenin tedarikinden nakliyesine kadar tüm maliyetlerin arttığının altını çizdi. Bulut, bu zamların üstesinden, ürünü tarlada para etmeyen çiftçinin kalkamayacağını bildirdi.

FAHİŞ FİYATLARIN ÖNÜNE GEÇİLSİN

Tarımsal girdi fiyatlarında kur etkisiyle yaşanan yükselmeye karşın, kurdaki geri çekilmeye paralel oranda gerçekleşmeyen bir fiyat düzensizliğinin olduğunu kaydeden Bulut, “Kur yükselirken aynı hızda artan girdi fiyatları, kur gerilerken sabit kalmaktadır.Çiftçi, Tarım Bakanlığı’nın bir an önce harekete geçerek tarımsal girdilerdeki fahiş fiyatın önüne geçmesini, gübre desteklerini arttırılmasını istemektedir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.