Kozmik Radyo & Haber

DOLAR DÜŞSE DE GÜBRE FİYATLARI NEDEN DÜŞMÜYOR?

DOLAR DÜŞSE DE GÜBRE FİYATLARI NEDEN DÜŞMÜYOR?
287 views
27 Ocak 2021 - 12:22

Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Ağustos 2020’de dolar kuru 7.35 iken“üre gübre fiyatı” 1.80 TL idi ancak Ocak 2021 dolar kurunun Ağustos 2020 ile aynı olmasına rağmen, “üre gübrenin” 3.025 TL’den satıldığını bunun anlaşabilir gibi olmadığını, Hükümetin ise bu duruma seyirci kaldığını dile getirdi.

Dolar kuru yükselirken artan gübre fiyatları, dolar kuru düştüğü zaman neden düşmüyor? 

Koncuk, “Dolar kuru yükselirken artan gübre fiyatlarını, dolar kuru düştüğü zaman kontrol altına alması için Bakanlık olarak hiçbir yaptırım uygulanmadığı gibi fiyatların kontrol altında tutulması, çiftçinin korunması adına Ticaret Bakanlığı ile koordineli bir çalışma yapılarak fiyatlara müdahalede edilmiyor. Bu konuda ortak bir çalışmanın bu zamana kadar yapılmamasını da izaha muhtaçtır.” dedi

Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ tarafından cevaplandırılmasını talep ederek verdiği önergede; gübre, oluşan karteller tarafından, istedikleri gibi fiyatlara satıldığında, zor durumdaki çiftçi daha da mağdur edildiğine dikkat çekti. Bu konu ile ilgili Bakanlığınız tarafından fiyatların kontrol altına alınması ile ilgili oluşturulan herhangi eylem planının olup olmadığını sorarken gübre ve diğer girdiler için yeni destekleme planınız bulunmakta mıdır? diyerek konunun takipçisi olacağını belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.