Kozmik Radyo & Haber

9600 geçici işçi kadro bekliyor

9600 geçici işçi kadro bekliyor
313 views
25 Ocak 2021 - 9:26

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın geçici işçileri, söz vermesine rağmen kadroya almadığını vurguladı.
Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde çalışan geçici statüdeki işçilere henüz kadro hakkı tanınmaması nedeniyle meclise soru önergesi sunan Dr. Şevkin, hükümet tarafından kamuda çalışan tüm işçilerin kadroya geçirileceğine dair çalışma yapılacağı belirtilmesine rağmen Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nde (TAGEM) görevli 1000 personelin yanı sıra ormanlarda görev yapan 8 bin 600 geçici orman işçisinin yıllardır kadro beklediğini kaydetti.
9600 İŞÇİ KADRO BEKLİYOR!
Aynı kurumlarda farklı görevlerde taşeron statüsüyle çalışıp kadro alan işçiler mevcutken ve TAGEM bünyesine yeni daimi işçi alımları gerçekleşirken söz verilmesine rağmen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonucu iş başı yapan 1000 personel ile 8600 orman işçisine kadro verilmemesinin düşündürücü olduğunu kaydeden Dr. Şevkin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından şu sorulara yanıt verilmesini istedi:
“Tarım ve Orman Bakanlığı’nda geçici işçi statüsünde çalışan toplam kaç personel mevcuttur? TAGEM’de çalışan 1000 işçi ile Orman Bölge Müdürlüklerinde geçici işçi statüsünde çalışan 8600 işçi yılda kaç ay, hangi sosyal güvenceyle, ne kadar maaşla çalışmaktadır? 2021 yılı Ocak ayı içerisinde Bakanlığınız bünyesinde geçici işçi statüsündeyken sözleşmesi yenilenmeyen işçi var mıdır? Varsa kaç kişidir? 2020 yılında TAGEM ve Orman Bölge Müdürlükleri aracılığıyla iş başı yaptırılan daimi ve geçici işçi sayısı kaçtır? 2021 yılı Ocak ayında TAGEM ve Orman Bölge Müdürlükleri aracılığıyla iş başı yaptırılan daimi işçi var mıdır? Varsa kaç kişidir? TAGEM’e bağlı araştırma enstitülerinde çalışan 1000 geçici işçiye kadro verilecek midir? Verilecekse kadro tarihi belirlenmiş midir? Sözleşmeleri yenilenmeyen geçici işçilerin İŞKUR aracılığıyla yeni bir iş bulmaları mümkün müdür? İşsizlik maaşından faydalanmaları sağlanmakta mıdır? Ormanların yaşayan bir organizma olduğu göz önüne alındığında buralarda çalışan işçiler neden mevsimlik olarak değerlendirilmektedir? İşçilerin daimi statüye geçirilmelerine yönelik bir çalışmanız var mıdır?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.