Kozmik Radyo & Haber

“Çiftçi, yetiştirici ve balıkçılarımızın yanındayız”

“Çiftçi, yetiştirici ve balıkçılarımızın yanındayız”
306 views
14 Ocak 2021 - 10:51

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Adana’nın Yumurtalık İlçesi’ne bağlı Kaldırım Kasabası’nda üretici köylülerle buluşup sorunlarına çare bulunması için iktidarı göreve çağırdı. Üreticilerin tapu, mera, ahır ve Yumurtalık Lagünü Milli Parkı Sınırı içindeki sorunları ile balıkçı ve yetiştiricilerin kangrene dönüşen problemlerinin çözülmesi gerektiğini vurgulayan Barut, “Üretim maliyetleri fahiş oranda artarken ürünleri para etmeyen çiftçinin, üretici köylümüzün sorunları dağları aşıyor. Allah aşkına bu feryat eden üreticilerimize çare bulun, destek verin, köstek olmayın” dedi.

YUMURTALIK’TA ÜRETİCİ KÖYLÜLERLE BİR ARAYA GELDİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) çalışmalarına ara verdiği dönemde seçim bölgesi Adana’da halkla buluşmalarını kesintisiz sürdüren CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Yumurtalık’ta da üretici köylülerle bir araya geldi. CHP Yumurtalık İlçe Başkanı Erdinç Altıok ve beraberindeki partililerle birlikte Kaldırım Kasabası’na geçen Barut, sorunları dinledi ve çözüm için neler yapabileceklerini konuştu. Üretici köylülerin yakın ilgi gösterdiği Barut, her zaman halkın içinde, sorunların çözümü noktasında çaba göstermeye devam edeceğini söyledi.

SORUNLARI DİNLEDİ

Yumurtalık Lagünü Milli Parkı Sınırı içinde kalan deniz kıyısında üretici köylüler, besiciler, balıkçılar ve barakalarda yaşayan yurttaşlarla buluşan Ayhan Barut, anlatılan sorunları ayrıntılarıyla not alarak dayanışma duygularını paylaştı. Kaldırım Kasabası’nda üretici köylülerin yaşadığı tapu sorunu, arazi yapısından kaynaklı ekim problemleri, ırmak taşkını gibi yakından bildiğini ifade eden Barut, besicilerin mera ve ahır, balıkçıların avlanma ve barınma, barınaklarda kalanların da oturum sorunlarına çare bulunması gerektiğini dile getirdi.

HER ZAMAN ÜRETİCİ KÖYLÜLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Üreticilere çözüm bulunmayıp alternatif yöntemler gösterilmeden dayatma yapılmasının kabul edilemeyeceğini aktaran Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Herkes biliyor ki çiftçi üretmezse kimsenin yüzü gülmez. Salgında bu daha net görüldü. Çünkü üretici üretmezse ekonomi batar, ülkemiz ve halkımız perişan olur. Ancak AKP, çiftçiyi sevdalısı olduğu kara toprağa gömecek anlaşılan. Çünkü üreticiye destek değil köstek oluyorlar. Ben de sizin gibi köylüyüm. Adana’nın Karataş İlçesi’ne bağlı Helvacı Köyü’nde doğup büyüdüm. Ziraat mühendisi ve aynı zamanda üreticiyim. Bu çiftçiye zulmeden AKP iktidarı, bereketli Çukurova topraklarında ekip diken, binbir güçlükle üretim yapan çiftçilerimizi bile canından bezdirdi. Bunların amacı herhalde tarımı ve çifçiyi sevdalısı oldukları kara toprağa gömmek. Onlar da biliyor ki maliyetler artıyor, ürünse para etmiyor. Buna rağmen çiftçiye destek vermiyorlar, üreticinin feryadını duymuyorlar. Kaldırım’daki onlarca yıldır süren tapu sorununa neden çare bulmuyorlar. Bu bölgede 310 bin dönüm tarıma elverişli alanda tapu sorunundan kaynaklı 120 bin dönüm alan ÇKS’ye kayıtlı. Bu nedenle desteklerden ve teşviklerden çiftçimiz yararlanamıyor. Hayvancılık bölgenin en önemli geçim kaynağı. Besicilerimize, zor şartlar altında çalışan yetiştiricilerimize dayatma yapmayın. Bölgenin 4 bin ve 6 bin dönümlük mera alanı var. Çare üretin, meraları ıslah edin. Ahır ve ağılları kaldırmakla, dayatmayla değil alternatif çözümlerle besicimize sahip çıkın. Balıkçılıkla uğraşan, denizden çıkan atıklarla geçimini sağlayan insanlarımıza, barınaklarda yaşayan yurttaşlarımıza sahip çıkıp çare bulun. Çok zor değil. Yeter ki isteyin, çözüm kolay. Biz her zaman üretici köylülerimizin, çiftçimizin, besicimizin, balıkçılarımızın, halkımızın yanındayız. Sorunlara çözüm için de var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.