Kozmik Radyo & Haber

Adli Tıp Kurumu, 1330 tutuklu ve hükümlünün talebini reddetti

Adli Tıp Kurumu, 1330 tutuklu ve hükümlünün talebini reddetti
304 views
22 Aralık 2020 - 10:37

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 1330 mahkûmun, ağır hastalık raporlarının Adli Tıp Kurumu onaylanmadığını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ceza ertelemesi için tam teşekküllü devlet veya üniversite hastanelerinden aldıkları ağır hastalık raporlarının Adli Tıp Kurumu tarafından onaylanmayan tutuklu ve hükümlülerle ilgili sayısal verilerin açıklanması istemiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yazılı soru önergesi verdi.

Gürer, önergesinde,  “Ülkemizde cezaevinde kalamaz raporu verilen tutuklu ve hükümlü sayısı ne kadardır? Son beş yılda ceza ertelenmesi için tam teşekküllü devlet veya üniversite hastanelerinden, ağır hastalıklarına ilişkin rapor almalarına karşın, talepleri Adli Tıp Kurumu tarafından uygun bulunmayan tutuklu ve hükümlü sayısı ne kadardır?” şeklinde sorular yöneltti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine Adalet Bakanı Abdülhamit Gül yanıt verdi. Bakan Gül, 2013 yılından bu yana Adli Tıp Kurumu tarafından ‘ceza infaz kurumlarında kalabilir’ raporu verilen işlem sayısının 1330 olduğunu açıkladı.

Bakan Gül, hükümlü ve tutukluların, beden ve ruh sağlığının korunması, hastalıklarının tanısı için, ilk muayene ve tedavi hizmetlerinin ceza infaz kurumlarında verildiğini; ileri tetkik, tedavi ve rehabilitasyon gerekenlerin ise Devlet hastanelerine, daha ileri sağlık hizmeti gerekenler de üniversite hastanelerine sevk edildiğini belirtti.

Bakan Gül, hastalığı nedeniyle Adli Tıp Kurumundan rapor bekleyen ya da tek başına öz bakım becerisini yapamayan ve başkasının bakımına muhtaç olan hasta tutuklu ve hükümlülerin barındırılması, rehabilite ve tedavilerini sağlamak amacıyla Metris R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Menemen R Tipi ve Açık Ceza İnfaz Kurumu faaliyete geçirildiğini ifade etti.

Hastalıkları nedeniyle cezasının infazının geri bırakılması talebinde bulunan hükümlüler veya tutuklularla ilgili bütün işlemlerin, yasal şartları gözetilerek ilgili Cumhuriyet başsavcılıkları tarafından yerine getirildiğine dikkat çeken Bakan Gül, “İlgili kanun maddesi kapsamında, maruz kaldıkları ağır bir hastalık, engellilik veya kocama nedeniyle hayatlarını yalnız idame ettiremeyen ve koşullu salıverilmesine üç yıl veya daha az süre kalan hükümlülerin, diğer şartları da taşımaları hâlinde birinci ve ikinci fıkralardaki infaz usulünden yararlanabileceklerine; ağır hastalık, engellilik veya kocama hâlinin, Adli Tıp Kurumundan alınan veya Adalet Bakanlığınca belirlenen tam teşekküllü hastanelerin sağlık kurullarınca düzenlenip Adli Tıp Kurumunca onaylanan bir raporla belgelendirilmesi gerektiğine ilişkin hükümlere yer verilmektedir” dedi.

Soru önergesi (2)

Bakan cevabı (3)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.