Kozmik Radyo & Haber

“AKP HÜKÜMETİNİN 18 YILLIK KARNESİ”

“AKP HÜKÜMETİNİN 18 YILLIK KARNESİ”
327 views
21 Aralık 2020 - 12:22

İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, çiftçinin ve üreticinin perişan olduğunu belirterek, “Milletten kopmuş egoları tavan yapmış yönetim tarzından vazgeçilmesi gerekir” dedi.

Konuyla ilgili konuşma yapan Çulhaoğlu şu sözlere yer verdi:

“Sayın Cumhurbaşkanı “Esnafa üç ay süreyle bin lira, iş yeri kirası olarak büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız” dedi. Biz İYİ Parti olarak esnaf için “Hiç olmazsa altı ay boyunca 2 bin lira verelim.” diye önerge verdik; o önerge iktidar tarafından reddedildi. 2021 yılında bütçeye müteahhitler için 100 milyarlarca lira -kamu-özel iş birliği için- konulurken esnafımız için konulan miktara bakınca bu, sizce esnafa reva mıdır kardeşim?
Bugün çiftçimiz, üreticimiz perişan durumdadır. Tarım Kanunu “Tarımsal desteklemeler için ayrılacak kaynak, bütçe gelirinin yüzde 1’inde az olamaz.” diyor. Buna göre, 2019 yılında çiftçilerimize 42,8 milyar ödenmesi gerekiyordu. Peki, ödediniz mi? Hayır, ödemediniz. 42,8 milyar yerine 16,1 milyar ödediniz. İthalat yaparak yabancı ülkelerin çiftçilerini desteklediniz. Bakın, “Ak Parti hükûmetleri döneminde tarımsal hasılamız 8,6 kat arttı.” diyorsunuz ya, çiftçinin borcunun 51 katına çıktığı gerçeğinden hiç bahsetmiyorsunuz. Traktörlerinin, tarlalarının haczedildiğini duymuyor, görmüyorsunuz. Yani çiftçi, ürettiğinin tamamını borcuna yatırsa borcunu ödeyebilecek durumda değil. Bu nedenle, son on beş yılda ekim alanları yüzde 13 azaldı. Sayenizde çiftçi canı gibi baktığı tarlasına küstü.
Bugün Türkiye’de 26 milyon icra dosyası var; bunun 13 milyonu davacı, 13 milyonu da davalı. Getirdiğiniz nokta bu arkadaşlar. Şimdi size bir hatırlatmada bulunacağım. Hani Ak Parti olarak dünya ekonomileri arasında ilk 10 hedefi koymuştunuz ya, on sekiz yıllık yönetiminizin karnesine bir bakalım: Türkiye gayrisafi yurt içi hasıla sırasına göre 2001 krizi öncesinde 17’nci sıradayken 2019 yılında 19’uncu sıraya geriletmişsiniz. 2020’de Uluslararası Para Fonuna göre 20’nci duruma gerileyeceğimiz öngörülmekte. Hedef 10’uncu sıra dediniz, getirdiğiniz 20’nci sıra; İşte karneniz. Bu karne sınıf geçmez arkadaşlar.
Milletimiz açlıkla, yoklukla, yoksullukla, yasaklarla boğuşurken evine bir lokma ekmek götürebilmenin peşinde koşarken, biz Çarşıda, pazarda vatandaşımızın filesi dolmuyor derken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk “Yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk, artık Türkiye için sorun olmaktan çıktı.” diyor. Aşırı yoksulluğun kalktığı hangi ülkede akşam vakti market çöplerinden ekmek, meyve ve sebzeleri ayıklayarak insanlar evlerine götürüp ailelerine yemek yapar? Bunu da açıklar mısınız Sayın Bakan.
Böyle milletten kopmuş, egoları tavan yapmış yönetim tarzından vazgeçilmesi gerekir. Türkiye’miz ve büyük milletimiz için, ekonomik dengeyi bir an önce sağlayabilmek için, sağlıklı ve sürdürülebilir büyümeyi hayata geçirebilmek için, daha adaletli paylaşımı yaratmak, nitelikli insan gücü ve güçlü toplumu oluşturabilmek için, hukukun üstünlüğünü yürürlüğe bir an önce koyabilmek için, sağlık çalışanlarımızın şehit sayılması ve Covid-19’u meslek hastalığı yapmak için, tüketim toplumundan üreten bir topluma geçmek için, çiftçilerimizin, memurlarımızın, esnafımızın, emeklimizin, işçilerimizin, işsizlerimizin, öğrencilerimizin, sanayicimizin, EYT ve 3600 ek gösterge mağdurlarımızın, 83 milyon insanımızın adil temsil edileceği İYİ Parti’nin iktidarını milletimizle beraber gerçekleştireceğiz ve güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemi yeniden tesis edeceğiz.
“Siyasi, askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmazlarsa meydana gelen zaferler devamlı olamaz, az zamanda söner” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini hiç unutmayalım.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.