Kozmik Radyo & Haber

ÇULHAOĞLU: MİLLETİMİZ ARTIK YETER DİYOR

ÇULHAOĞLU: MİLLETİMİZ ARTIK YETER DİYOR
331 views
17 Aralık 2020 - 14:49

İYİ Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülen 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2019 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifinin Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bütçesi üzerinde İYİ Parti Grubu adına söz alarak konuşma yaptı ve birçok sorunu gündeme getirdi.

Çulhaoğlu yaptığı konuşmada şu ifadeler yer verdi:

“Ülkemiz uzun zamandır ekonomik ve Suriyeliler krizinin tam ortasında yer almaktadır. Suriyeliler ekonomimizin yükü olmuştur. AK Parti böyle düşünmüyor diye bu gerçeklerden kaçamayız. Türkiye’de İçişleri Bakanlığının açıkladığı hâlen kayıtlı 3 milyon 680 bin 603 Suriyeli sığınmacı yaşamaktadır. Sadece kayıtlı olanlar üzerinden hesaplandığında bile ülkemiz dünyada en fazla sığınmacının olduğu ülkedir. 1,5 milyon kayıtsız Suriyeliyle birlikte Türkiye’de 5 milyon 200 bine yakın Suriyeli sığınmacı vardır. Devletimizin açıkladığı rakamlardan hareket ederek bir hesaplama yapmak gerekirse 2011’den 2019 yılı sonuna kadar Suriyeli sığınmacılar için Türk devletinin kaynaklarından harcanan para 51,1 milyon dolardır. Bunun dışında bir de 7,1 milyar dolar da Birleşmiş Milletler ve AB fonlarından harcanmıştır. Özetle, harcandığı tespit edilebilen para 2019 sonuna kadar 58,21 milyar dolardır. Harcanan bu paraların içerisinde askerî harcamalar yok, Suriye’de 3 milyon insana yapılan sosyal yardımlar yok, Suriye’de devlet memurlarına ödenen maaşlar da yok. Hepsini hesapladığımız zaman gerçek maliyet 80 milyar doların üzerindedir. 2020-2021 senelerinde Suriyeli sığınmacılar için harcanacak para 21 milyar dolar tutmaktadır. Bu sürdürülebilir değildir. Biz İYİ Parti olarak herkesin kendi vatanında mutlu olacağına inanıyoruz. Bu gerçekten yola çıkarak hem geçici koruma altındaki Suriyeli misafirlerimizin mutluluğu hem de vatandaşlarımıza mutlu, huzurlu ve müreffeh gelecek sunmak için geri dönüş sürecinin acilen başlatılması gerekiyor. Ülkemizin demokratik yapısı değişmektedir, özellikle Kilis, Antep, Hatay, Urfa, Adana, Mersin illerimizde Suriyeli sığınmacılar hem kriminal manada hem de sosyolojik manada ülkemiz için büyüyen bir sorundur. Suriyeli sığınmacılar sorunu çözülmelidir. Vatandaşlarımızın sizden beklentisi bu, duyun seslerini.

Açız, işsiziz. Elektrik, doğal gaz faturalarını ödeyemiyoruz. İş yerimizi siftahsız açıp kapatıyoruz çığlıklarını duyun artık. Milletimiz artık Yeter! diyor. Ekonomik kriz altında inim inim inleyen insanlarımız iktidarın seslerini duymasını, verdiği sözleri unutmamasını bekliyorlar.

Ülkemizin refahı, milletimizin can güvenliği için gece gündüz demeden çalışan, görevlerin esnasında şehit olan polislerimiz, hayatımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanlarımız, geleceğimizi inşa eden ve çocuklara emanet ettiğimiz kıymetli öğretmenlerimiz, arkasında saf tuttuğumuz din görevlilerimiz 3600 ek gösterge unutuldu mu diye soruyorlar.

EYT’liler, iktidardan laf değil, icraat bekliyor ve sorunlarının çözülmesini istiyorlar. Biz, İYİ PARTİ milletvekilleri haklı istekleri verilene kadar verdiğiniz sözü size hatırlatmaya, yılmadan, usanmadan devam edeceğiz.

Asgari ücret görüşmeleri devam ediyor. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener Hanımefendi “Asgari ücret teklifimiz işverenlerimize ek bir maliyet getirmeden 3 bin Türk lirasıdır.” dedi. Hemen “Kaynak nerede?” dediniz. Bu kaynağın maliyeti, AK PARTİ iktidarının borcunun faizi için ayırdığı 176 milyar liranın yüzde 40’ı bile değildir. Kaynak hesabı bu kadar basit. Bizim hedefimiz önce Milletimiz önce Devletimiz’dir. Milletimize şaşı bakmaktan lütfen vazgeçin”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.