Kozmik Radyo & Haber

Çulhaoğlu: Milyonlarca kişi açlık sınırının altında yaşıyor

Çulhaoğlu: Milyonlarca kişi açlık sınırının altında yaşıyor
293 views
14 Aralık 2020 - 10:12

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanına göre ülkemizde yoksulluk sorun olmaktan çıktığını belirten İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu,  “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın TBMM’deki 2021 Bütçe Genel Kurul görüşmelerinde Sayın Bakan, muhalefete mensup milletvekilinin, benimde daha önce birçok kez gündeme getirdiğim sorularına cevap dahi verememiş, milletimizin en muzdarip olduğu konulardan birine “Yoksulluk sorun olmaktan çıktı” demiştir” dedi.

Çulhaoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: 

“Biz Cumhurbaşkanlığı Hükümet etme sisteminde ekonomimiz her zamankinden daha fazla dip yapmıştır, Milletimizin geçim sıkıntısı çok daha fazla hissedilmeye başlamıştır, işsizlik tarihte olmadığı kadar çok artmıştır, çarşı-pazar yangın yeri olmuştur, pandeminin de etkisi nedeniyle vatandaşlarımızın gelirleri aşırı düşmüştür, milyonlarca kişinin açlık sınırında yaşaması hakkında ne düşünüyorsunuz? İşsizlik Sigortası Fonu’nun işçilerden daha çok işverenin kullanması hakkındaki görüşleriniz nelerdir, geçen hafta Samsun’da bir eline iş, bir eline de aş yazarak kendisini asan vatandaşımız hakkındaki düşünceleriniz nedir? Diye sorduğumuz sorulara verdiği cevap aynen şöyle olmuştur. “Yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk, artık Türkiye için sorun olmaktan kalktı. Biz daha ziyade refahı paylaşmayı ve bu süreçteki acil durumlarda vatandaşlarımızın yanında olmayı hedefleyen bir sosyal yardımı önemsiyoruz. İşsizlik fonunun işçilere ait olmadığını ve sadece onlar tarafından kullanılamayacağını, Bu fonun Yüzde 66’sı doğrudan çalışanlara, yüzde 26’sı istihdamı korumak amacıyla teşviklere, yüzde 8’i de yine istihdam bağlantılı programlara gitmekte” demiştir.Sayın Bakan, Demokrasilerde İktidar olmak muhalefetin sorduğu sorulara net-yalın bir dille manipüle etmeden cevap vermektir. Siz verebileceğiniz bir cevap olmadığından sadece o günü kurtardınız ama bu sorunlar ortada ve gittikçe büyümektedir. Benim en büyük üzüntülerimden bir tanesi demokrasiyi sindiremeyenlerin bu makamları işgal etmesidir.

Ülke gerçeklerini sorduğumuz sorulara cevap veremeyen ve geçiştirmeye çalışan Sayın Bakanının konuşmasını avuçları patlarcasına alkışlayan iktidar mensubu milletvekillerine ne demeli peki. Bunu bu güne kadar Ak Partiye oy veren ve geçim sıkıntısı çeken kardeşlerimin takdirlerine arz ediyorum.

Yoksulluk uzun süredir ülke gerçeği olarak ortada durmaktayken, iktidar seçimlerde verdiği 3600 ek gösterge ve EYT’lilere verdiği sözlerin hiçbirini tutmazken, Milletimiz geçim sıkıntısı altında inim inim inlerken, işsizlik tavan yapmışken, evine ekmek götüremeyen insanlarımız intihar etmekteyken, aile içi şiddet artmış ve boşanmalar çoğalmışken, kadınlara ve çocuklara cinsel istismar olayları hızla artmaktayken, öğrencilerimiz daha şimdiden okulları bittiğinde işsiz-aşsız kalacaklarını düşünürken, hazinemiz tam takır olmuş ama yandaşların vergi borçları bir kalemde siliniyorken, çiftçimiz girdi maliyetleri altında eziliyor bağı-bahçesi-traktörü haczediliyorken, esnafımız siftah yapamayıp kepenk kapatıyorken, çalışanlarımızın maaşlarına yüzde-üç-beş zam yapılırken, vatandaşından en zor anlarında esirgediği hibe yardımları başka ülkelere yapan ve bununla itibar kazandığını zanneden bir iktidar ile yönetiliyoruz ne yazık ki.

İyi Parti olarak milletimizin teveccühü ile iktidara geldiğimizde getireceğimiz iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemde bu yönetme sistemi son bulacak, şahsi itibarlarını önceleyip ülke yönetenlerden de kurtulacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.