Kozmik Radyo & Haber

“Kanun, tüm kesimleri kapsıyor”

“Kanun, tüm kesimleri kapsıyor”
324 views
10 Aralık 2020 - 13:32

Adana Vergi Dairesi Başkanı Ümit Güner; Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Güner ziyareti sırasında çeşitli kamu alacaklarında düzenleme yapan “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması” kanunu hakkında bilgi verdi.

Güner; kanunun toplumun tüm kesimlerine hitap ettiğini belirterek; kanundan yararlanmak isteyenlerin Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması imkanından yararlanmalarını önerdi.

Pandemi nedeniyle zaman ve yer koşulu aranmaksızın kolay, hızlı ve etkin şekilde elektronik ortamda başvuru yapılabileceğini söyleyen Güner; yapılandırma kanunuyla vatandaşın kamuya olan borç yükünün azalacağını, yapılandırılan borçların belirtilen koşullarda ödenmesi halinde indirimler de yapılacağını, taksitle ödeme imkanı sunulduğunu, bu kanun sayesinde vergi ihtilaflarının sona ereceğini belirterek; vergi aslına bağlı cezaların tamamıyla silindiğini, usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında indirim yapıldığını, borcun peşin ödenmesi halinde katsayı alınmadığı gibi tekrar indirime gidildiğini, borcun tamamının ilk taksitte ödenmesi halinde de YİÜFE oranında hesaplanan tutardan yüzde 90 oranında, yapılandırılan borcun kanun kapsamındaki idari para cezalarından olması halinde ise ceza tutarından yüzde 25 oranında indirime gidildiğini söyledi.

Kanunun; gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV ile Motorlu Taşıtlar Vergisi, Öğrenim ve Katkı Kredisi Borçları ile tüm kesimlere hitap ettiğini belirten Vergi Dairesi Başkanı Ümit Güner; bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Güner konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

“Bu kapsamda; mükelleflerimiz işe başlama, işi bırakma, şube açılış-kapanış, borcu yoktur yazısı, mükellefiyet durum yazısı, tecil başvurusu, uzlaşma talebi, yapılandırma talebi, yabancılar tarafından potansiyel vergi numarası talep edilmesi, Veraset ve İntikal Vergisi Beyannameleri vb. gibi tüm dilekçelerini elektronik ortamda İnteraktif Vergi Dairesi’nin web (ivd.gib.gov.tr) veya mobil uygulaması (GİB Mobil) üzerinden ya da posta yoluyla vergi dairesine gönderilebilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan İnteraktif  Vergi Dairesi uygulamasından 7/24 faydalanma imkanı bulunduğunu belirten Güner, “www.gib.gov.tr adresinde yer alan İnteraktif Vergi Dairesi uygulamasından kullanıcı kodu ve şifresi bulunan, e-Devlet şifresi bulunan, ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden şifre edinen gerçek ve tüzel kişiler yararlanabilir. Sisteme T.C. Kimlik No/Vergi Kimlik No/Kullanıcı Kodu ve şifre bilgileri ya da e-Devlet şifresi kullanılarak direk ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden giriş yapılabilir.”

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de konuşmasında vergi ödemenin en önemli vatandaşlık görevi olduğunu, hayatı kolaylaştıracak hizmetlerin, teknolojik yatırımların ödenen vergiler sayesinde gerçekleşeceğini söyledi.

Pandemi sürecinde başta basın sektörü olmak üzere esnaf ve sanatkarın da olumsuz etkilendiğini belirten Başkan Esendemir; “Dünyayı kasıp kavuran virüs yüzünden ekonomiler kapanma noktasına geldi. Esnaf ve sanatkar zor durumda. Anadolu Basını bu zor süreçte ayakta durmaya çalışıyor. Başta Basın İlan Kurumu olmak üzere yerel yönetimler de imkanlar ölçüsünde bazı kolaylıklar sağlamaya çalışıyor. Bu zor koşullarda devletimizin de borçların yapılandırılması ve ödeme kolaylığı sağlayan bu yasayı çıkarması önemli. Hem vergi ihtilafının sona ermesi hem de giderek kar topu şeklinde büyüyen ve ödenemez duruma gelen borçların yapılandırılarak, faizlerinin silinerek ödenebilir hale getirilmesini önemsiyoruz” diye konuştu.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Kültür ve Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen ve Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Müdürü Taner Canbolat’ın da katıldığı ziyaretten memnuniyet duyduğunu söyleyen Esendemir; “Tüm kesimlere hitap eden bu yasa kapsamında sağlanan kolaylıkların ülke ekonomimize de katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.