Kozmik Radyo & Haber

“EMEKLİLERİN AİLE YARDIMI KESİLMESİN!”

“EMEKLİLERİN AİLE YARDIMI KESİLMESİN!”
303 views
04 Aralık 2020 - 14:07

Adana Milletvekili İsmail Koncuk, pandemi dönemi ile emekli vatandaşlarımızın yaşadıkları sosyo-ekonomik sorunlar iyice arttığını belirterek emekli vatandaşlarımızın ekonomik gelir seviyesini yükseltmek adına “Memurlara, işçilere; eş ve çocukları için her ay ödenen aile yardımının emekli olunca da verilmesi,” için kanun teklifi hazırladığını ifade etti.

Koncuk, “Corona virüsü döneminde artan hayat pahalılığı karşısında ezilen emekliler; “hem açlık hem de yoksulluk sınırının çok altında kalan maaşları ile geçinmekte,” ciddi anlamda zorlanmaktadır. Yaklaşık 6-7 milyon emeklimiz geçinmek için ikinci bir işte çalışıyordu. Virüs sürecinde bu emeklilerimiz evlerinden çıkamadıkları veya işyerlerinin kapanması sonucunda işsiz kaldı” dedi.

Koncuk, “Emeklilerin durumunu anlayıp destek vermek yerine, zaten zor durumdaki insanların banka kredilerine yönlendirdiği, virüs döneminde gelirleri düştüğü için borçlarını ödeyemeyen/ödeyemeyecek çok sayıda emeklinin de önümüzdeki dönemde ciddi sıkıntı içine düşeceği de aşikârdır” diye konuştu.

Koncuk, emeklilerimizin yaşadıkları tüm bu zorluklar dikkate alınarak, her ay verilen ek ödemelerin %4’ten %10’a yükseltilerek emeklilikte “aile yardımının” devam ettirilmesi ile “yaşam standartlarının yükseltilmesi” için kamuoyunda da oluşan taleplerin karşılanması için Kanunların ilgili maddelerinin değiştirilmesinin uygun olacağını ifade etti.

Adana Milletvekili İsmail Koncuk verdiği kanun teklifi ile; “Emeklilerin her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi ve çocukları için aile yardımı ödeneğinin 657 sayılı Kanun hükümlerine göre de ifa edilmesi için 5510 sayılı Kanuna yeni madde ihdas edilmelidir.” diyerek 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na;

“Aile yardımı ödeneği

            EK MADDE 20- Bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılan kişilerin herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşine, 657 sayılı Kanunun aile yardımı ödeneği hükümlerine göre ödeme yapılır.” ifadesinin eklenmesini isteyerek emeklilerimizin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.