Kozmik Radyo & Haber

“Hastaneler dolu, yoğun bakımlarda yer yok”

“Hastaneler dolu, yoğun bakımlarda yer yok”
319 views
02 Aralık 2020 - 11:48

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, pandemi sürecinde sağlığa yönelik riskin sürekli arttığına dikkat çekerek, “Hastaneler dolu, yoğun bakımlarda yer yok ama Sağlık Bakanlığı hala pembe tablo çiziyor. Etkin önlem alınmalı, özel ve vakıf hastanelerinin olanakları kamu iradesi ile yurttaşların hizmetine sunulmalıdır” dedi. 
SAĞLIK BAKANLIĞI’NA ‘PEMBE TABLO’ TEPKİSİ
Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) salgınla ilgili uyarı ve önerilerini Meclis Genel Kurulu’nda dile getiren CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Pandemi tüm yıkıcı etkisi ile hayatımızı tehdit ederken, İstanbul, İzmir, Ankara, Adana gibi çok sayıda kentimizde artan hasta sayıları nedeniyle hastane servislerinin dolduğu, yoğun bakımlarda yer kalmadığı söyleniyor. Sağlık Bakanlığı ise pandeminin başından beri pembe bir tablo çizmeye çalışıyor” diye konuştu. 
ÖNERİSİNİ PAYLAŞTI
Salgının halk sağlığı ve sağlık emekçileri açısından yarattığı riskin gün geçtikçe daha da arttığına işaret eden Ayhan Barut, şunları kaydetti:”Birçok kamu hastanesinde yoğun bakım yatakları tamamen doludur. Hastalar bazen günlerce acil servislerde yoğun bakım yatağı beklemektedir. 112 Acil Çağrı Merkezleri sürekli boş yatak aramakta ama boş yer bulmakta zorluk çekmektedirler. Uzayan bekleme süreleri, hastaların daha da kötüleşmesine, hatta tedavi alamadan ölmelerine de neden oluyor. Bazı illerde ara koridorlar, boşluklar, sığınaklar, yemekhaneler yoğun bakım haline getiriliyor. Sağlık emekçilerini de zora sokan bu duruma acil çözüm üretilmelidir. Özel ve vakıf hastanelerinin olanakları kamu iradesi ile yurttaşların hizmetine sunulmalıdır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.