Kozmik Radyo & Haber

Büyükşehir Kozan’a Şehit Kubilay Meydanı yapıyor

Büyükşehir Kozan’a Şehit Kubilay Meydanı yapıyor
301 views
01 Aralık 2020 - 11:59

Adana Büyükşehir Belediyesi, Şehit Asteğmen Kubilay’ın ismini, doğum yeri Kozan ilçesinde, Kubilay anıtının da bulunduğu parkta yaşatacak.

Cumhuriyet düşmanlarının şehit ettiği Kozanlı Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın anısına yapılan park tamamlanma aşamasına geldi. İçerisinde 6 buçuk metre büyüklüğünde anıtın da bulunacağı park, Şehit Asteğmen Kubilay’ın ölüm yıl dönümü 23 Aralık’ta açılacak.

KOZAN KUBİLAY MEYDANI PROJESİ

Cumhuriyet tarihimizin acı vakalarından Menemen Olayı’nda şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ismi memleketi Kozan’da yaşatılacak. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın talimatıyla harekete geçen Adana Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Şehit Asteğmen Kubilay’ın anısını ve Cumhuriyet ilkelerini yaşatmak üzere Kozan’da 21 Eylül 2020’de, içerisinde anıtında bulunduğu meydan ve park çalışmasına başladı.

Toplam 10 dönümlük kent meydanında 3 bin 140 metrekarede miting alanı ve  yeşil alan, 500 metrekare fitness ve çocuk oyun alanı, 100 metrekare spor alanı, 75 metrekare amfi, havuz-su varyasyonları bulunacak. İnsanların temel ihtiyaçlarını da karşılayabileceği kent meydanı projesi hızlı şekilde ilerliyor.

Kozan’ın tarihi kimliğini yansıtan çeşitli tasarım öğeleri ile insanların vakit geçirebileceği, dinlenme, toplanma ve çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapacak nitelikteki proje konseptinde Atatürk’ün devrimlerini simgeleyen 6 adet de inkılap duvarı bulunuyor.  Kozan Kubilay Meydanı 23 Aralık 2020 tarihinde hizmete açılacak.

TARİHİ BİLGİLER BULUNACAK

Şehit Öğretmen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın anıtı, aydınlanmayı simgeleyecek ve bir elinde meşale ile anıtta yer alacak. Kubilay isminin yaşatılacağı parkta Kozan’a ait turizm değerleri de panolara yansıtılacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.