Kozmik Radyo & Haber

“İktidar Adana’ya üvey evlat gibi görüyor!”

“İktidar Adana’ya üvey evlat gibi görüyor!”
466 views
27 Kasım 2020 - 11:38

Adana Milletvekili ve Tbmm Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın son yıllarda en çok yatırım yapılan 10 ili arasında Adana’nın yer almamasını eleştirdi.

Sümer “Adana’da tarımın, işsizliğin, sanayinin, geçim sıkıntısının bu kadar kötü durumda olmasının sebebi İktidarın Adana’yı üvey evlat gibi görmesidir” dedi.

DEVLET YATIRIM DESTEKLERİNDE ADANA YOK

Orhan Sümer, “Bugün Adana unutulmuş, devlet desteklerinden pay alamayan, yatırımcı için cazibe merkezi halini kaybetmiş bir il durumundadır. Bunun en büyük etkenlerinden biri de Adanaya gereken imtiyazların tanınmaması desteklerden mahrum bırakılmasıdır. Çukurova bölgesinin incisi durumundayken şimdi işsizlik ve yoksulluk rakamlarıyla başı çeken bir il olmasında ne yazık ki iktidarın yanlış bölgesel politikaları yer almaktadır.

DEVLET SADECE TARIMI DESTEKLESE ADANA YENİDEN IŞIK SAÇAR

Orhan Sümer, “Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı’nın son 10 yıl içerisinde en çok desteklenen iller listesinde Adana yok.  Oysa devlet teşvikleri ve yatırımları Adana özelinde sadece tarımı destekler nitelikte olsa bugün bam başka tablolar konuşuyor olabilirdik. Adananın verimli topraklarında yetişmeyen tarım ürünü yoktu. Geldiğimiz noktada çiftçi artık tarlasını sürmüyor bile. 10 sene içindeki bu dönüşümü fark etmeyip yatırımları başka yöne çeviren iktidar Adana Tarımının bu hale gelmesinin bir numaralı sorumlusudur” dedi.

BÖLGESEL KALKINMA PLANLARI UYGULANMALI

Orhan Sümer, “Türkiye yanlış ekonomi politikaları yüzünden çok zor zamanlardan geçiyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan salgınla birlikte bu durum daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Esnafımızın, çiftçimizin, emeklimizin durumu ne yazık ki içler acısı. Bu durumdan çıkmak için tüm kaynakların üretime, ülkeye katma değer sağlayacak projelere çevrilmesi gerekiyor. Bunun içinde bölgesel kalkınma planları yapılarak bunlar bir an önce devreye sokulmalıdır. Bölge bölge gerçekleşecek ekonomik kalkınma tamamında tüm ülkenin refah seviyesini arttıracaktır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.