Kozmik Radyo & Haber

BERBERLER, KEPENK KAPATACAK…

BERBERLER, KEPENK KAPATACAK…
333 views
24 Kasım 2020 - 12:25

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da koronavirüs tedbirlerinden etkilenen, ciddi oranda iş hacmi düşen berber esnafıyla bir araya geldi.  Adana’da yaklaşık 1500 berberin maddi olarak tükendiğini kaydeden Bulut, “Berber esnafı ne SSK ve Bağ-Kur primlerini ne de faturalarını ödeyebiliyor. Esnaf, evine ekmek götüremiyor, eğer hükümet maddi olarak desteklemezse kepenk kapatacaklar” uyarısında bulundu.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da berber esnafı ile bir araya geldi ve alınan koronavirüs tedbirlerinin ardından yaşanan sorunlarını dinledi. CHP’li Bulut’a derdini anlatan esnaf 2-3 ayda bir vatandaşın mecbur kaldıkça tıraş olmaya geldiğini söyledi. 

BÖYLE GİDERSE KAPATACAĞIZ

İşlerinin yok denecek kadar az olduğunu; ancak masrafların katlandığını belirterek,“Vergilerimiz, SSK- Bağ-Kur primlerimiz, elektrik, su, doğalgaz devam ediyor. Kiralarımız üzerine koyuyor. Elektrik bütün kazancımızı götürüyor. Karnımızı doyuramıyoruz. 2 aya yakın dükkanımızı kapattık, devletten hiçbir yardım görmedik.Dükkanımız açtık o süreçte de müşterimiz azaldı. Kazanamıyoruz. Böyle giderse dükkanı kapatmak zorunda kalacağız. Ne berberlikten başka mesleğim ne de babadan kalma bir malımız var.  Hayatımızı buna bağladık ama kapatırsak yaşama şansımız yok” ifadelerini kullandı.

ESNAFA YASAK VAR, DESTEK YOK

Adana’da yaklaşık 1500 berberin olduğunu kaydeden Bulut, Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı tarafından alınan yeni kararlarda berberlerin görüşlerinin alınmadığını, 52 gün berberlerin kepenk kapattığını hatırlattı. Alınan yeni tedbirler kapsamında berberlerin 08:00 ile 20:00 saatleri arasında hizmet vereceğini söyleyen Bulut, “Pandemi sürecinde 25 bin TL geri ödemeli kredi dışında esnafa herhangi bir destek verilmedi.  Bu süreçte ödenmeyen faturalar ve kiralar,  SSK ve Bağ-Kur primleri birikti. Esnafa yasak var, destek yok” dedi.

ESNAF KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

İktidarın pandemide kontrolü yitirdiğini kaydeden, salgının giderek arttığına ve önlenemez hale geldiğine dikkat çeken Bulut, Adana’daberber esnafının yaşadığı sıkıntılarla Türkiye’deki esnafın sıkıntılarının aynı olduğunu kaydetti. Alınan önlemlerin en fazla restoran, pastane, lokanta, eğlence mekanları ve kafeleri vurduğunu belirten Bulut, koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 ay kapalı kalan, maddi olarak zor günler geçiren esnafın, kara kara düşündüğü bildirdi.

ESNAF DESTEK BEKLİYOR

Esnafınbu ağır yükün altından kalkması için devleti maddi olarak destek vermesi gerektiğini belirten Bulut, “Ancak bu feryada kulak tıkayan iktidar, pandemiyle mücadelede esnafı yalnız bıraktı. Koronavirüs, kabus gibi esnafın üzerine çöktü. Evine ekmek götüremeyenesnaf, vergi ve SGK ödemeleri konusunda af, karşılıksız hibe bekliyor. Yoksa bir sürü esnaf kepenk kapatmak zorunda kalacak” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.