Kozmik Radyo & Haber

“60 bin öğretmen derhal atanmalıdır”

“60 bin öğretmen derhal atanmalıdır”
411 views
23 Kasım 2020 - 12:35

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, çocukları çağdaş geleceğe hazırlayan öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği gibi Türkiye’nin yeni neslinin öğretmenlerin eseri olacağına vurgu yapan Dr. Şevkin, öğretmenler arasında ücretli, sözleşmeli, kadrolu ayrımının artık son bulması gerektiğini söyledi.

Vatanına, milletine, yeni nesil çocuklara faydalı olmak için yıllarca dirsek çürüten, gerekli formasyonları almalarına ve Kamu Personeli Seçme (KPSS) Sınavı’na girmelerine rağmen atanamayan yüzbinlerce öğretmene dikkat çeken Dr. Şevkin, “Türkiye’de 140 bin öğretmen açığı olduğu ifade ediliyor ancak gerçek rakam bundan çok daha fazla. Öğretmenler ücretli öğretmenlik adı altında asgari ücretin altında ücretlere çalıştırılıyor. Pandemi sürecinde okula da gidemedikleri için herhangi bir maaş da alamıyor. Tüm olumsuzluklara rağmen öğretmen adaylarının talep ettiği 60 bin öğretmen ataması dahi yapılmıyor. Gençlerimizin geleceğini karartmaya kimsenin hakkı yok” dedi.

Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin maaşlarının da gün geçtikçe eridiğini, meclise sunduğu ve öğretmenlerin çalışırken ve emekli olduktan sonra rahat bir yaşam sürmelerini amaçlayan 3600 ek göstergeyi içeren kanun teklifinin de bekletildiğini ifade eden Dr. Şevkin, PİKTES öğretmenlerine de kadro verilmemesine tepki gösterdi.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nün buruk bir atmosfere sahne olduğunu, bu günün artık kutlamadan çok dayanışma gününe dönüştüğünü dile getiren Dr. Şevkin, Türkiye’yi çağdaş geleceğe hazırlama gayretindeki tüm öğretmenlere sevgi ve saygılarını sundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.