Kozmik Radyo & Haber

“Depreme karşı önlem alınsın, adım atılsın”

“Depreme karşı önlem alınsın, adım atılsın”
380 views
09 Kasım 2020 - 13:09

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, bir deprem ülkesi olan Türkiye’de acı bir şekilde İzmir’de yine kendisini hatırlatan depreme karşı başka acılar yaşanmadan acil ve etkin önlem çağrısını yineledi. Meclis’te konuşan Barut, deprem vergilerinin akibetini sorarak, “Deprem fonu oluşturulsun. Türkiye’nin yapı stoğu depreme karşı güçlendirilip yenilensin” dedi.

BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda söz alan Ayhan Barut, “İzmir’de meydana gelen deprem, yüreklerimizi dağladı. Kaybettiğimiz yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Acılar varsılı ülkemizde, benzer her olaydan sonra ‘bu son olsun’ diye haykırmaktan, ‘Önlem alın artık’ diye bağırmaktan yorulduk” diye konuştu.

“DEPREM VERGİLERİ FONDA TOPLANSIN”

Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de iktidarın bu gerçeğe karşın adım atmadığına dikkat çeken Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Hepimiz biliyoruz ki, deprem değil ihmal öldürür. Bir deprem ülkesi olan ülkemizde bu gerçeği iktidar görmek istemiyor sanki. Bugün 18 kentimiz, yüzlerce yerleşim yerimiz aktif fay hattı üzerinde bulunuyor. Yüreğimizin yine dağlanmasını mı bekliyorsunuz? Depreme karşı etkin önlem alın, acil eylem planı hazırlayın. Türkiye’nin mevcut yapı stoğunu depreme karşı güçlendirip yenileyin. 21 yıldır deprem vergisi olarak toplanan para 71.7 milyar lirayı aştı. Ne oldu bu paralara? Bu parayı, deprem fonu oluşturarak değerlendirelim. Başka acılar yaşanmadan artık adım atılsın.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.