Kozmik Radyo & Haber

YÜREĞİR’DE BÜYÜK DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

YÜREĞİR’DE BÜYÜK DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR
336 views
04 Kasım 2020 - 11:19

Yüreğir Belediye Meclisi Kasım ayı ilk oturumu Fatih Mehmet Kocaispir başkanlığında gerçekleştirildi. Kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Kocaispir 2021 yılı için dönüşüm müjdesi verdi.

Meclis üyelerine ‘Bu hepimizin ortak başarısı’ diyen Başkan Kocaispir hiçbir mahalle arasında ayrım yapmadıklarını vurgulayarak “Bir kere şunun bilinmesini istiyorum. 20 yıla yakın siyasetin içinde olan bir kardeşinizim. Hiçbir zaman ayrımcılığı, ötekileştirmeyi siyaset tarzı olarak benimsemedim. Beni yakından tanıyanlar bilir. Biz asla Yüreğir’de o mahalle bu mahalle diye ayrım yapmadık. Hizmete hangi mahallenin ihtiyacı varsa o mahallenin hizmet alma noktasında çaba gösterdik” ifadelerini kullandı.

İLK ETAP ŞEHİT ERKUT AKBAY

Şehit Erkut Akbay mahallesinde kentsel dönüşüm sürecinin başladığını hatırlatan Başkan Kocaispir, “Geçen yıl yaşanan sel felaketinden en çok etkilenen mahalle Şehit Erkut Akbay mahallemizdir. Burada maalesef dere yatağına ev yapılmış. 105 dönümlük bir alanda 6306 sayılı yasa çerçevesinde resen bir kentsel dönüşüm gerçekleştirilmesi ile ilgili yaklaşık 2 ay önce Cumhurbaşkanımızın imzasıyla bir kararname yayınlanmıştı. Bu kapsamda bakanlık inşallah kış bastırmadan ilk etapta 40 dönümde derhal resen yıkılarak oranın kaldırılması ve kentsel dönüşüm sürecinin başlatılması ile ilgili karar aldı. Biz belediye olarak bu süreçte kolaylaştırıcı pozisyondayız. Vatandaşlarımızın yanındayız. Ama bunu devletimiz resen yapıyor. Elazığ depreminde gördünüz nasıl devletimiz 8-9 ay gibi kısa bir sürede tamamladı, hızlı bir şekilde oturmaya başladı insanlar. Şehit Erkut Akbay mahallemizde de ilk etapta 40 dönüm ve hemen akabinde 105 dönüme tamamlayarak bu dönüşüm gerçekleşecek. Bu hepimizin ortak başarısıdır.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Şehit Erkut Akbay mahallesindeki devam eden süreç ile ilgili bilgi veren Başkan Kocaispir, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri vatandaşlarımızla görüşecekler. Şu anda değer tespit çalışmaları başlamak üzere. Bakanlığın GEDAŞ isminde bir firması var. Değer tespit çalışmalarını bu firma yapıyor. Önce arsa bedeli, sonra üst bedel yani binanın bedelini toplayacaklar, yıpranma payını düşecekler, rakamı belirleyecekler. Akabinde oradaki vatandaşlarımıza hemen orayı boşaltmaları için bir süre verecekler. 36 aya kadar da kira bedeli verecekler. Aylık 1085 TL kira bedeli. Yıllık yaklaşık 13 bin lira. O vatandaşlarımız proje gerçekleşene kadar başka yerlerde kirada kalacaklar. Ve binalar bittiğinde de bina bedeli ile vatandaşımızın hakedişi arasında bir denklik kuracaklar. Eğer denklik sağlanmışsa sorun yok. Fazlalık varsa iade edecekler. Vatandaşımızın borcu varsa da bu borcu mümkün olan en uzun vadede ödenmesi ile ilgili bir program çıkaracaklar. Bu bakanlığımızın klasik rutin uygulamasıdır. Bu uygulama ile ilgili biz vatandaşlarımızın yanında olarak en fazla kazancı elde etmeleri ile ilgili bir duruşumuz olacak. Dediğim gibi bu süreci Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resen yürütecek, biz belediye olarak bu süreçte katkı sağlayan pozisyonunda olacağız.

2021 SİNANPAŞA İÇİN GÜZEL BİR YIL OLACAK

Sinanpaşa mahallemizde Yüreğir Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) olarak üçlü bir protokol yapmıştık. Bu protokolün detayları ile ilgili mutabıkız. İmar planlarının yapılması maalesef pandemiden dolayı biraz uzadı. Ancak güzel haberi vereyim imar planları yapıldı. Büyükşehir’e sunuldu. Bu teknik bir çalışma. Yerleştirmelerde problem yok. Büyükşehir belediyesi ile yakın temas halindeyiz. Allah nasip ederse çok yakın bir zamanda üçlü protokolü yapıyoruz. Sinanpaşa mahallemizde de kısmet olursa 2021 yılı yıkımların başladığı, insanlarla oturulup konuşulduğu güzel bir yıl olacak. Burada dönüşümün şöyle bir güzelliği var. Burası dönüşmeye başladığı zaman biliyorsunuz Optimum tarafı 2.4 yoğunluklu ticaret konut imarlı bir alandır. Doğrusunu isterseniz burada bu güzellik ortaya çıktığında 3 bin metre minimum parsel büyüklüğü şartını 1.500’e, 1.200’e indirdiğimizde buraya gelecek olan müteahhitlerin işi kolaylaşmış olacak ve el birliği ile bu dönüşüm gerçekleşecek.

KÖPRÜLÜ’DE GELİŞMELER OLUMLU

Köprüköyü mahallemizde bizden önce süre gelen maalesef olumsuz bir süreç vardı. Sanırım orada dernek falan da kurulmuş. Bir firma gelmiş orada Büyükşehir ile bir kentsel dönüşüm süreci yürütmek istemiş. En son bakanlık kendi uhdesinde olan bu süreci Büyükşehir’den alarak bu yetkiyi kendisi deruhte ediyor şu anda. Ve gelen firmalarla takip ettiğim kadarı ile çalışmaları devam ediyor. Orada karşımıza ciddi firmalar da geldi. Aralarında devlet kurumları ile bağlantılı firmalar da var. Geldiler bizimle görüştüler. Biz şunu söyledik onlara. Dedik ki bakın geçmişten gelen bir güven meselesi var. Biz Köprüköyü mahallemizin kesinlikle dönüşmesini istiyoruz. Neden istiyoruz, çünkü Köprüköyü değil Yüreğir’in,  Adana’nın en güzel mahallelerinden biri. Bir tarafta kanal bir tarafta Seyhan Nehri güneye doğru bakan muazzam bir mahallemiz. Oranın güzelleşmesi Yüreğir’de birçok mahallemizin güzelleşmesini de tetikleyecek elbette. Ve orada da olumlu bir gelişme var. Ben vatandaşlarımızın mağdur olmaması bakımdan vatandaşlarımızdan yana tavır koyacağımızı gelenlere söyledim. Onlarda teşekkür ettiler ‘biz teknik çalışmamızı yapıyoruz’ dediler. Biz de vatandaşlarımızla helalleşirseniz, oranlarda anlaşırsanız, projede mutabık kalırsanız bunun önünü açacağımızı kendilerine söyledik. Güzel bir gelişme var. Umarım orası için de 2021 belki de yıkımın başladığı bir yıl olabilir.

KOZAN ÇARŞISI VE KÖYLÜ GARAJI

Hilton Oteli’nin karşını çok önemsiyoruz. Hilton Oteli’nin karşısı sadece Yüreğir’in değil Adana’nın merkezi. Orası geçmişte Karşıyaka sanayi sitesi ile birlikte değerlendirilmiş. Fakat maalesef ikisi birlikte değerlendirilince bazı anlaşmazlıklar olmuş, kadük kalmış, dava açılmış. Şimdi hep beraber yeni sunacağımız imar planında burası 2.4 yoğunluklu ticaret konut. İmar plan çalışmalarımızın bitmesi ile eş zamanlı olarak biz prensip olarak Karşıyaka Sanayi Sitesi ve Hilton’un karşısını, yani köylü garajı ve Kozan Çarşısını ikiye ayırarak ilerlemek istiyoruz. İlk etapta açık söyleyeyim Kozan Çarşısı ve Köylü Garajını gündeme getiriyoruz. Yaklaşık 50 dönümlük bir alandır. Bu bölgedeki vatandaşlarımızla, hak sahiplerimizle ön görüşmelerimize başladık. Şeffaf açık bir süreç yürütüyoruz. Oraya gelecek olan müteahhitlerle vatandaşlarımız arasında köprü olmak istiyoruz. Bizim yapacağımız budur. Ve oraya nitelikli güzel konutlar, güzel dükkânlar yapılmasını istiyoruz. Kentsel tasarım yaptırıyoruz. İnşallah Kozan Çarşısı ve Köylü Garajı ile ilgili de 2021’de güzel bir süreç başlayacak. 

19 MAYIS’TA SÜREÇ RESEN İŞLİYOR

19 Mayıs Mahallemizde yine bir bölgemizde Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü aynı Şehit Erkut Akbay mahallemizde olduğu gibi riskli alan ilan etti. Orayı da aynı Şehit Erkut Akbay mahallemiz gibi resen hızlı bir şekilde dönüştürecekler. Detaylarını bildireceğiz.

KOZA MAHALLESİNDE REZERV ALAN SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Koza mahallemizde yıllardan beri kangrene dönüşmüş bir konu var. 750 dönümlük alan rezerv alan ilan edilmiş idi. Buranın rezerv alandan çıkarılması ile ilgili uzunca zamandır oradaki vatandaşlarımızın bizden talebi vardı. Biz buranın rezerv alandan çıkmasıyla ilgili uzun zamandır görüşmeler yapıyorduk. Çok şükür belirli bir aşamaya getirdik. İnşallah yakında zamanda Koza mahallemize müjdeli haberi verebilme durumuna geleceğiz. Ve akabinde de zaten orada imar planlarımızla ilgili bir sorun olmadığı, uygulamamızda bittiği için ivedilikle inşaat ruhsatı verecek durumdayız. Orası da Yüreğir için güzel bir haber diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.