Kozmik Radyo & Haber

“Cumhuriyet tam bağımsızlık, kadın erkek eşitliğinin ifadesidir”

“Cumhuriyet tam bağımsızlık, kadın erkek eşitliğinin ifadesidir”
378 views
28 Ekim 2020 - 12:29

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’nin (İKKB) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında düzenlediği online toplantıda kadınlarla buluştu. “Ben bir kadın olarak Çukurova Üniversitemize Rektör olabiliyorsam bu Cumhuriyetimizin eseridir. Kutlu olsun ve ebediyyen yaşasın.” dedi.

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’ne bağlı dernek yönetici ve üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği ve online gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan İKKB Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, Cumhuriyet Bayramı’nnı Türkiye’nin doğum günü olduğunu söyledi.

Serter: “Ülkemizin Aydınlık Yolda İlerleyen Aydınlık Yüzü Prof. Dr. Tuncel’i Ağırlamaktan Gurur Duyduk”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’i ağırladıklarını bildiren İKKB Başkanı Serter, Cumhuriyet’in ilanının kadına kendini var etme imkânı tanıdığını, rektörlük makamına gelmiş olan Prof. Meryem Tuncel’in de bu anlamda önemli bir rol model olduğunu ifade etti. Serter, “ABD’de ‘Dalında Mükemmelliği Yakalamış’ tıp fakültesi profesörlerini onurlandırılmak amacıyla verilen ‘Endowed Chair Ödülü’nün sahibi olan, ülkemizin aydınlık yolda ilerleyen aydınlık yüzü Prof. Dr. Meryem Tuncel’i ağırlamaktan gurur duyduk.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Tuncel: “Cumhuriyete borçluyuz”

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel ise yaptığı sunumda, Cumhuriyet’in değerlerini anlattı. Kadınların demokratik hak ve özgürlüklerden yararlanmasının temelinde ‘Cumhuriyet’ olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tuncel, “Tüm bu kazanımlar Cumhuriyet ile olmuştur, Mustafa Kemal Atatürk’ü şükran ve minnetle anıyorum” dedi.

Prof. Dr. Tuncel şöyle devam etti;

“Cumhuriyet tam bağımsızlık, kadın erkek eşitliğinin ifadesidir. Hiç kuşkusuz bizler eşit yurttaş olarak demokratik hak ve özgürlüklerden yararlanabiliyorsak, ben bir kadın olarak Çukurova Üniversitemize Rektör olabiliyorsam bu Cumhuriyetimizin eseridir. Seçme ve seçilme hakkına sahipsek bu Cumhuriyetimizin kazanımıdır.”

Aldığımız Her Görevi Büyük Bir Yurtseverlik Şuuru ve Görev Aşkıyla Yerine Getirmeliyiz.

“Medeniyet ufkunda bir güneş gibi doğmak ise bizlerin öncelikli görevidir. Aldığımız her görevi büyük bir yurtseverlik şuuru ve görev aşkıyla yerine getirmeliyiz. Hayatın her safhasında olduğu gibi yönetimin her kademesinde göreve talip olmalıyız. Mecliste, yerel yönetimlerde, basın kuruluşlarında, sendikalarda bilgi ve birikimimizle en ön sıralarda yer alıp çocuklarımızı yurtsever, bilgili, bilimin ışığında yetiştirmeliyiz ki Cumhuriyetimiz bizden sonra da emin ellerde ilelebet yaşasın. Cumhuriyetimizin bizden beklentisi de budur. Cumhuriyetimizin 97. Kuruluş Yıldönümü kutlu olsun.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.