Kozmik Radyo & Haber

Şehir hastanelerinin faturaları döner sermayeden

Şehir hastanelerinin faturaları döner sermayeden
371 views
20 Ekim 2020 - 12:56

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, şehir hastanelerinin elektrik, doğalgaz ve su harcamalarının döner sermayeden ödenmesini Meclis gündemine taşıdı. Birçok sağlık kurumunda sağlık emekçilerinin ek ödeme alamadığını, eksik aldığını belirten Bulut, “Şirket hastanelerinin elektrik, su ve doğalgaz ücretleri genel bütçeden ödenmesi gerekirken neden döner sermaye bütçesinden ödenmiştir?” diye sordu.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut,şehir hastanelerinin elektrik, doğalgaz ve su harcamalarının döner sermayeden ödenmesini Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut, pandeminin başından bu yana sağlık emekçilerinin büyük bit risk altında, en ön safta  özveriyle mücadele ettiğini kaydetti. Bu süreçte hakları ödenemez denilen sağlık emekçilerinin haklarının ödenmediğini belirten Bulut, birçok sağlık kurumunda ek ödemelerin yatırılmadığını, eksik yatırıldığını bildirdi.

ŞİRKETİN FATURALARI DÖNER SERMAYEDEN

Bulut, “Şehir hastanesi sözleşmelerine ekli EK-18’in 4.7’nci maddesinde, şirketin çamaşır ve çamaşırhane hizmetleri, yemek hizmetleri, laboratuvar hizmetleri, görüntüleme hizmetleri ile sterilizasyon ve dezenfeksiyon hizmetlerini sunabilmesi için kullandığı doğalgaz, elektrik ve su tüketiminin idare tarafından şirkete yapılan hizmet ödemelerinden mahsup edileceği hüküm altına alınmıştır.Ancak, Sayıştay raporuna göre şehir hastanelerinde genel bütçeden karşılanması gereken elektrik, doğalgaz ve su harcamalarının personele yapılması gereken ek ödemelerin karşılandığı hastane döner sermaye bütçesinden ödendiği tespit edilmiştir” dedi.

BAKAN KOCA’YA ZOR SORULAR

CHP’li Bulut, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Şirket hastanelerinin elektrik, su ve doğalgaz ücretleri genel bütçeden ödenmesi gerekirken neden döner sermaye bütçesinden ödenmiştir?

-Sağlık emekçilerinin ek ödemelerinin zamanında ödenmemesinin gerekçesi nedir?

-Şehir hastaneleri ayrı ayrı belirtilmek üzere sağlıkçılarının ek ödemelerden ne kadar alacağı vardır?

ŞİRKETLERİN FATURA TUTARI NEDİR?

– Ayrı ayrı belirtilmek üzere son 1 yılda şehir hastanelerinin elektrik, doğalgaz ve su faturalarının tutarı nedir?

-Bakanlığınızın emekliliğe yansıyacak yeni bir maaş ve ödeme sistemine geçilmesine yönelik herhangi bir çalışması var mıdır?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.