Kozmik Radyo & Haber

Çiğ süt üreticisinin tepkisi büyüyor

Çiğ süt üreticisinin tepkisi büyüyor
343 views
19 Ekim 2020 - 13:35

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2019 yılının Kasım ayından bu yana 2 lira 30 kuruş olan çiğ süt referans fiyatını, 10 Ekim 2020 tarihinde toplanan Ulusal Süt Konseyi iktidarın baskısı  İle değiştirmemesine üreticilerin büyük tepkisinin artarak devam ettiğini söyledi.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen yıl hayvan başına destekleme primleri dahil sütten 2 bin 799 lira gelir elde eden besicinin, artan maliyeler ve çiğ süt referans fiyatının yerinde sayması nedeniyle bu yıl 1683 lira zarar ettiklerini ifade ettiklerini belirtti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt referans fiyatında, yüzde 40’ları aşan maliyeti de dikkate alarak, üreticinin zarar etmeyeceği bir fiyat düzenlemesi yapması için acilen toplanması  gerektiğini söyledi.

SÜT ÜRETİCİSİ TEDİRGİN 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, enflasyonu artıracağı gerekçesiyle, 2019 yılının Kasım ayıdan bu yana 2 lira 30 kuruş olan çiğ süt referans fiyatların bu yılın sonuna kadar zam yapılmayacağı açıklamasının üreticileri şok ettiğini söyledi.

MALİYETLER YARI YARIYA ATTI, FİYAT YERİNDE SAYDI 

Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt fiyatlarını artırmayacağı ve geçen yıl Kasım ayında belirlenen 2 lira 30 kuruşluk referans fiyatının 1 Ocak 2021 tarihine kadar devam edeceğinin belirtildiğine dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son 1 yılda yem fiyatlarına gelen zamların yüzde 40’ı, diğer girdilerle birlikte maliyet artışının ise yüzde 50’lere dayandığını kaydetti.

YEM FİYALARINDAKİ ARTIŞ DURDURULAMIYOR 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yem hammaddeleri ve karma yem fiyatlarına gelen zamlarla ilgili yaptığı değerlendirmede, “ Çiğ süt referans fiyatının 2 lira 30 kuruş olarak belirlendiği 2019 yılının Kasım ayında bin 130 lira olan mısır bu yıl yüzde 28’lik artışla bin 450 liraya, 2 bin 250 lira olan soya küspesi yüzde 57’lik artışla 3 bin 531 liraya, 1268 lira olan ve ATK adı verilen protein yüzde 71’lik artışla 2 bin 173 liraya çıktı. Arpa, buğday kepeği, mısır kepeği, razmol, ham ya, melas gibi yem ve yem hammaddelerinin ortalama fiyatı geçen yıl Kasım ayında 1435 lira iken bu yıl Eylül ayının sonu itibariyle 2 bin 93 liraya yükseldi. Yem ve yem hammaddelerindeki ortalama artış oranı yüzde 46 olarak belirlendi. Ancak aynı dönemdeki süt fiyatı 2lira 30 kuruşta kaldı. Maliyetlerin yüzde 40 ila yüzde 50 arasında arttığı bir dönemde Ulusal Süt Konseyi’nin, çiğ süt referans fiyatını artırmaması, AKP hükümetinin süt üreticisine ne kadar değer verdiğini de ortaya koydu” şeklinde konuştu.

BESİCİ 1680 LİRA ZARARA GEÇTİ

2019 yılı Kasım ayında, işletmelerin süt üretim maliyetleriyle ilgili yapılan bir analizde, süt üreticisinin maliyet gelir endeksinin ortaya konduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Buna göre, 2019 yılı Kasım ayı itibariyle 340 günlük bir sağım döneminde, hayvan başına 6 bin litre süt üreten bir üretici, 2 lira 30 kuruştan sattığı sütle 13 bin 800 lira gelir elde etmiştir. 900 lira süt desteği ve 525 lira buzağı desteği de göz önüne alındığında hayvan başına toplam geliri 15 bin 225 lira olmuştur. Yem ve diğer maliyetlerle hayvan başına gideri ise 12 bin 425 lira olarak hesaplanmış ve 2019 yılının Kasım ayı döneminde yıllık bazda hayvan başına gelirleri giderlerinden çıkarıldığında emeğini katmadan bir değerlendirme yapılırsa zarar etmemiştir. 2020 yılında şartların üretici aleyhine değişmesi ile birlikte sıkıntılar artmış ve çiğ süt fiyatı yerinde saymasının yanında maliyetlerde de %40’ın üzerinde zam geldiği için giderlerin artması ile hayvan başına toplam maliyetler 16 bin 908 lirayı aşmış ve besici ciddi zarar eder hale gelmiştir. Bu durumda üreticinin hayvan başına yıllık zararı 1683 lirayı bulacağı değerlendirilmektedir. Çiğ süt fiyatları yerinde saydığı için ve maliyetlere büyük oranda zam geldiği için hayvan başına 1683 lira zarar eden üreticinin, çiğ süt fiyatına zam beklentisine kulak tıkanması ve bu yılın sonuna kadar da geçen yılki fiyatların geçerli sayılması, üreticinin mağduriyetini katlamıştır” diye konuştu.

NE ÜRETİCİ NE TÜKETİCİ KAZANIYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiğ süt referans fiyatının 2 lira 30 kuruşta kalmasına rağmen, 1 litre sütün market fiyatının sürekli arttığına da dikkat çekerek, “Sanayici üreticiden aldığı sütü ambalajlayıp perakende satışa verirken, sütün market fiyatında yüzde 90’ları bulan artış yaşandı. Burada üretici ürününü maliyetinin altında sattığı için zarara uğrarken, tüketici de yüzde 90’lara varan fiyat artışıyla süt aldığı için mağduriyet yaşadı. Aracının kazandığı bu sistemde olan üretici ve tüketiciye oldu” dedi.

Ulusal Süt Konseyi’nin derhal toplanarak, maliyetlerdeki artışları dikkate alıp, çiğ süt referans fiyatını yeniden düzenlemesi gerektiğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiğ süt için yerel seçim öncesi litre başına 25 kuruş olan destek primi 10 kuruşa düşürülmüştü. Pandemi döneminde 5 kuruş artırılarak 15 kuruşa yükseltilen primin bu sefer 40 kuruş olarak uygulanmasına karar verildi. 2018 yılına göre verilen 15 kuruş destek artışı sanayi yemin fiyat artışının yarısına dahi yetişmiyor. Arpa, saman, yonca, küspe, sanayi yemi fiyatları katlamış, ahır ve bakım giderleri artmışken iktidar üreticiyi umursamaz tavırlarından vazgeçmelidir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.