Kozmik Radyo & Haber

Gürer: Patates üreticisi şaşkın

Gürer: Patates üreticisi şaşkın
511 views
15 Ekim 2020 - 17:39

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  tarımda üretilen ürünlerin değer bulmadığını, planlama olmadığı için de üretici ürününü satma konusunda sorun yaşarken, tüketicinin de pahalı ürün almak zorunda kaldığını söyledi. 

Bu yıl domates, kırmızıbiber gibi ürünlerin raf fiyatları marketlerde kilosu beş liranın altına düşmezken, üreticinin ürününü tarlada 40 kuruşa dahi satamadığını belirten Gürer, “Kışlık patates hasadının başladığını, ancak tüccarın 1 liraya mal olan patatese tarlada 50-60 kuruş fiyat verdiğini ve borcu olan çiftçilerin bu fiyatla patates sattığına dikkat çekti.

Patatesin 72 ilde ve 130 bin hektar alanda yılda yaklaşık 5 milyon ton üretime sahip bir bitki olduğuna vurgu yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 1999 yılında 6,5 milyon ton patates yetişen ülkemizde nüfus 20 milyon artmış, 2020 yılında patates üretimi 5 milyon tona düşmüş, üretici maliyetine ürünü tüccara satamıyor. İktidar iki yıldır yaşanan bu durumu seyrediyor. Çiftçiye ekme der gibi davranıyor. Çiftçi ekmesin mi “ diye konuştu.

NİĞDE PATATES BAŞKENTİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde ilinin patates üretiminde ülkemizde ilk sırada yer aldığını ve yıllık 800 bin ton patates yetiştiğini, kırsal nüfusun önemli geçim kaynağının patates olduğunu ifade etti. Gürer, ”Niğdeli üretici patatesi toprağının elverişli olması ve veriminden dolayı ekiyor. Ancak üretici son yıllarda farklı arayışlara girdi. Böyle giderse daha çok patates ithal eder hale geliriz “dedi.

ÜRETİCİ DE TÜKETİCİ DE MAĞDUR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarladan tüccarın 50-65 kuruş aralığında maliyetinin de altında aldığı patatesin fiyatı büyük kentlerde tüketiciye ulaşana kadar 4-5 kat artmaktadır. Patates üreticinin yüzünü güldürmediği gibi tüketiciye de pahalı ulaşmaktadır. Bunu düzenleyecek olan bakanlıklar ise ortada yok. Çiftçi borcunu, bankaya, kooperatife, ilaca, tohuma, gübre aldığı yere, sulama suyu için kullandığı elektrik şirketine ödeme yapmak zorunda. Hasat ile borçlular kapıda, mecbur tüccara mahkûm oluyor. TMO ve tarım kredi gibi kuruluşlar çiftçiyi tüccara ezdirmemeli ama piyasada yoklar“ diye konuştu.

TÜRKŞEKER VAR GİBİ YAPTI

Gürer, ”AKP iktidarı ilginç icraatlara başladı. ÇAYKUR çay işi yanında Stevia bitkisinden şeker üretmeye kalkıyor, beceremiyor. Kömür üretecek TKİ, Tüy dökücü krem üretiyor beceremiyor. Hâlihazırda pancara da taban fiyatı belirlemeyen, pancar üreticisinin sorununu çözmeyen TÜRKŞEKER A.Ş de patates alım işine soyunuyor. Bu işi yapması gereken TMO ve Tarım Kredi gibi kuruluşlar devreye sokulmuyor. Patates üreticisine ürününüzü TÜRKŞEKER alacak denip, tepkisi alınıyor. Bakan yanıtına göre Niğde ve Nevşehir’de yalnız 3.150 ton yazlık patates alınmış. Üretici umutlansa da şirket varmış gibi yapıp beklenen alım ve faydayı sağlamıyor. AKP’nin tarımda iş bilmez politikalarından somut bir örnek” dedi.

TMO ALMALIDIR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tarım Bakanlığı, TMO’nun sadece hububat ve bakliyat alabildiğini, patates alımı konusunda yetkilerinin olmadığını açıklamıştı. TMO, fiyat dengelerini sağlamak için kayısı, fındık, kuru incir, kuru üzüm gibi ürünlerde müdahale alımları yapmaktadır.  Bu ürünlerin alınması elbette ki çiftçiler adına sevindirici bir gelişmedir. Ancak TMO patates alımı da yapmalıdır. Çiftçi ürettiği ürün değer bulmadıkça ekimden uzaklaşmaktadır” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.