Kozmik Radyo & Haber

MARKETLERDE TAKLİT ECZANE TARTIŞMASI

MARKETLERDE TAKLİT ECZANE TARTIŞMASI
349 views
14 Ekim 2020 - 10:43

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, süpermarkette taklit eczane ortamı oluşturularak içinde etken madde barındıran ürünlerin satılmasına tepki gösterdi. Bu tür ürünlerin eczane dışında satılmasının halk sağlığı için tehdit oluşturduğunu söyleyen Bulut, “İlaca ve sağlığa dair tüm ürünlerin tek doğru adresi eczanelerdir” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada pandeminin ilk gününden bu yana halk sağlığını korumak adına sağlık emekçilerinin ön cephede mücadele etmeye devam ettiğini, bu arada da virüs fırsatçılarının boş durmadığını kaydetti.

MARKETTE TAKLİT ECZANE OLUŞTURDULAR

Televizyonlarda ilacın etken maddesini içeren ürünlerin masumane bir şekilde reklamlarının yapılmasının ardından, şimdi de bir süpermarket zincirinde taklit eczane ortamı oluşturulduğunu kaydeden Bulut, “Sadece eczanede satılması gereken ürünler, tıp ve eczacıların simgelemesi havan, stetoskop, ilaç kapsülleri kullanılarak süpermarket zincirlerinde satılmaya başlandı. Tıp ve eczacılık kavramlarının haksız olarak kullanıldığı süpermarkette takviye gıda, bağışıklık sistemlerini güçlendirici ilaçlar, vitaminler herhangi bir sağlık danışmanı olmadan vatandaşların alması için sergileniyor” dedi.

İLACIN TEK ADRESİ ECZANEDİR

İçinde etken madde barındıran sağlığa ilişkin ürünlerin gıda takviyesi altında süper marketlerde satılmasının halk sağlığı açısından ciddi bir tehdit olduğunu kaydeden Bulut,  ilaca ve sağlığa dair tüm ürünlerin tek doğru adresinin sadece ve sadece eczaneler olduğunu, bu tür girişimlerin ilacın eczane dışında satılmasının önünü açacağını ifade etti. CHP’li Bulut Sağlık Bakanlığı’nın, bu tür girişimlere yönelik bir an önce önlem alması gerektiğini bildirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.