Kozmik Radyo & Haber

Gürer: Türkiye bu hale hiç düşmemişti

Gürer: Türkiye bu hale hiç düşmemişti
331 views
13 Ekim 2020 - 13:38

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun, yükseköğrenim gören gençlere verdiği kredilerin, artan ekonomik kriz koşullarında yetersiz kaldığını ve burs taleplerinin patladığını  söyledi. 

Yükseköğretim görmek isteyen gençler için koşulların daha da ağırlaştığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “Burs için her kapıyı çalmak zorunda kalan gençlerin taleplerini karşılayan bazı art niyetli kişilerin gençleri borçlandırıp, bazı olumsuzluklara sevk etme riskine karşı devletin  burs desteği ile ilgili acil önlemler alması  şart” dedi. 

Üniversite mezunu her 4 gençten 1’inin işsiz olduğu ülkemizde kredilerin geri ödemesinde de mağduriyetlerin yaşandığını belirten Ömer Fethi Gürer, borçların faizlerini bile ödeyemeyecek durumda olan gençlerin kredi  borçlarından dolayı takibe düşmemesi için iktidarın düzenleme yapmasını istedi.

GÜRER, ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALMAK İSTEYEN GENÇLERİN YAŞADIĞI SORUNLARA DİKKAT ÇEKTİ 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı üniversite eğitimi almak isteyen ancak ailelerinin maddi durumunun iyi olmaması nedeniyle mağduriyet yaşayan gençlerin sorunlarına dikkat çekti. 

BURS TALEPLERİNDE PATLAMA YAŞANIYOR 

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından (KYK) üniversite eğitimi alan gençlere kredi verildiğini ancak artan ekonomik kriz nedeniyle verilen kredinin yetersiz kaldığını  ve gençlerin bir umutla kapı kapı burs aradığını anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Her gün onlarca genç burs için kapı çalıyor. Okumak için burs arayan gençlerle her yerde karşılaşıyoruz.  Telefon, mail ve sosyal medya üzerinden burs talebinde bulunan birçok genç var” dedi. 

BU ÜLKE BU HALE HİÇ DÜŞMEMİŞTİ

Özellikle gençlerin okumak için burs talebinde bulunmasının yürekleri dağladığını belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu ülke bu hale hiç düşmemişti. Gençlerin kapı kapı dolaşarak, üniversite eğitimi almak için burs talebinde bulunması, bu ülkeyi yönetenlerin vicdanlarını hiç sızlatmıyor mu?” diye sordu.

GENÇLER BURS ALABİLMEK İÇİN HER KAYIPI ÇALIYOR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ekonomik koşulların giderek ağırlaştığı son zamanlarda ailelerin, üniversite eğitimi almak isteyen çocuklarının eğitim masraflarını karşılayamaz duruma gelmesi nedeniyle, gençlerin burs alabilmek için her kapıyı çalmak zorunda kaldığına dikkat çekti. 

GENÇLER ART NİYETLİLERİN AĞINA DÜŞEBİLİR

Özellikle ailelerinden uzak şehirlerde üniversite eğitimi alan gençlerin mağduriyetinin bu dönemde hat safhaya ulaştığına işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bazı art niyetli kişiler, gençlerin taleplerini karşılayıp onları borçlandırabiliyor. Daha sonra da onları farklı yönlerde olumsuzluklara sevk edebiliyor. Televizyonlarda ve gazetelerde art niyetli kişilerin ağına düşürülen gençlerin yaşadığı mağduriyetlerle ilgili haberlere daha sık rastlıyoruz. Bu olumsuzluklar ülkemizin kanayan yarası haline geldi. Bu riske karşı, ilgili kurumların önlem alıp, gençlerin burs konusundaki taleplerini karşılayacak bir düzenleme yapılması gerekiyor” dedi. 

GENÇLER BURS VE KREDİLERİN YETERSİZLİĞİNDEN YAKINIYOR

Kendilerine sosyal medya ya da telefon aracılığıyla ulaşan gençlerin, burs ve kredilerin yetersizliğinden yakınarak yaşadıkları mağduriyetleri anlattıklarını ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Derslerinin ve notlarının iyi olmasına rağmen maddi olanaksızlıklar nedeniyle temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadıklarını söyleyen gençler, okumak istediklerini ancak büyük mağduriyet yaşadıklarını söylüyorlar” diye konuştu. 

BURS ARAYAN ÖĞRENCİ SAYISI HİÇ BİR DÖNEM BU KADAR OLMAMIŞTI

Ülkemizde açlık sınırının altında gelirle yaşamak zorunda kalan on binlerce ailenin bulunduğuna işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu ailelerin çocukları nasıl yükseköğrenim görecek. Temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan aile, oğlunu, kızını nasıl başka bir şehre gönderip, onların üniversite eğitimini almasını sağlayacak? Hiçbir dönem burs arayan öğrenci sayısı bu kadar artmamıştı. Sosyal devletin görevi, üniversite eğitimi almak isteyen gençlerin ihtiyacını karşılamaktır. Ancak verilen burslar ve krediler yeterli olmadığı için gençler, çareyi kapı kapı dolaşarak burs aramakta buluyor. Bu dönemde toplumun her kesimi ciddi ekonomik sıkıntı yaşadığı için burs veren kişi ve kuruluş sayısı da giderek azalıyor” şeklinde konuştu.

KYK KREDİLERİNİN GERİ ÖDEMESİ DE SORUN OLDU 

KYK’nın verdiği öğrenim kredilerinin geri dönüşünde de sorun yaşandığına vurgu yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde ekonomik krizden kaynaklı işsizlik rekor kırıyor. Milyonlarca genç İŞKUR’un kapısında bekliyor. Genç işsizlerin sayısı da giderek artıyor. Üniversite mezunu her 4 gençten 1’inin işsiz olduğu ülkemizde, KYK öğrenim kredisi borçlarını ödeyemediği için evine icra gelen gençlerin yaşadığı mağduriyeti kim giderecek? 2019 yılına kadar son 10 yılda öğrenim kredisi borcu olan 5 milyon öğrenciden 279 bininin borç takibine düştüğü belirtiliyor” dedi. 

GENÇLERİN SESİNE KULAK VERİN

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, gençlerin üniversite eğitimi alabilmek için kapı kapı dolaşmasının vicdanları sızlattığına da dikkat çekerek, “Burs arayan öğrenciler için valilikler devreye girmelidir. Vakıf, dernek ve gönüllülerin burs vermeleri teşvik edilmelidir. Gençlerin yaşadığı mağduriyet vicdanları sızlatan boyutlara ulaşmıştır. Burs için çalmadık kapı bırakmayan eğitim görebilmek için adeta yalvaran gençlerin sesini iktidar duymalıdır” ifadelerini kullandı. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.