Kozmik Radyo & Haber

YAŞLILARIN MUTLULUK KAYNAĞI; AİLE!

YAŞLILARIN MUTLULUK KAYNAĞI; AİLE!
427 views
06 Ekim 2020 - 10:43

Yaşlılıkta yalnızlık duygusu depresyon ve bunama ihtimalini de artırıyor.Acıbadem Adana Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Zümrütdal, ülkemizde mutlu olduğunu belirten yaşlıların oranının yüzde 58.6 olduğunu ve yaşlıların mutluluk kaynağı olarak aileyi gösterdiklerini belirtti!

Yaşam süresi süresi giderek uzarken sağlıklı yaşlılığın da önemi giderek artıyor. Yaşlıların ölüm nedenlerinin başında dolaşım sistemi hastalıklarının geldiğini belirten Acıbadem Adana Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayşegül Zümrütdal, “Ülkemizde mutlu olduğunu belirten yaşlıların yüzde 58.6 düzeyinde. Güzel bir yaşlılık dönemi geçirebilmek için gençken öncelikle dikkat etmemiz gereken konuların başında beslenme geliyor” dedi.

Dünya nüfusunda yaşlı bireylerin sayısında büyük bir artış yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Ayşegül Zümrütdal, “Yaşlı olarak kabul edilen 65 yaş ve üstü nüfusun oranının giderek yükseldiğine işaret etti. Prof. Dr. Zümrütdal, bu nedenle Türkiye’nin de hızlı yaşlanan ülkeler arasına girdiğini kaydetti. Yaşlanmak, bazı hastalıkları da beraberinde getiriyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yaşlıların hayatını kaybetme nedenlerinin başında yüzde 43.8 oranıyla dolaşım sistemi hastalıklarının geldiğini belirten Prof. Dr. Zümrütdal, ardından gelen nedenlerin de tümörler ve solunum sistemi hastalıkları olduğunu söyledi.

Her gün en az 20 dakika yürüyüş

Sağlıklı ve mutlu bir yaşlılık dönemi geçirebilmek için gençlikte beslenmeye çok özen göstermek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Zümrütdal, şöyle devam etti:

“Sağlıklı, dengeli bir beslenme düzeni vücudumuza yapabileceğimiz en iyi yatırımlardan biridir. Yaş aldıkça, vücudu ve sindirim sistemini yormayacak daha sağlıklı, doğal besinlere yönelmemiz gerekiyor. Ayrıca fiziksel olarak aktif olmak ve düzenli egzersiz yapmak da çok önemli. Hafif tempolu yürüyüşler zinde kalmak için yeter. Mümkünse her gün, günde yirmi dakika veya yarım saat kadar vücudu yormadan hareket etmek, faydalı güneş saatlerinde kısa süreli güneşlenmek, hem fiziksel açıdan iyi hissetmemizi sağlar hem de stresi azaltır.”

Güneş kadar sevgiye de ihtiyaçları var

Yaşlılıkta fiziksel sağlık kadar dikkat edilmesi gereken diğer konunun da zihinsel iyilik hali olduğunu belirten Prof. Dr. Zümrütdal, “Sevdiğimiz şeyleri yapmak, hobilerimize zaman ayırmak, hoşça vakit geçirdiğimiz insanlarla, arkadaşlarımızla birlikte olmak her yaş grubunda çok önemlidir. Tüm dünyada ve ülkemizde ileri yaşın en büyük sorunu yalnızlıktır. Özellikle ileri yaş grubunda, yalnızlık durumunda depresyon ve bunama ihtimali de artıyor” diye konuştu. Ülkemizde mutlu olduğunu ifade eden yaşlıların oranının yüzde 58,6 olduğunu kaydeden Prof. Dr. Zümrütdal, “Yaşlılar, mutluluğun kaynağı olarak aileyi gösteriyor.Bu da ‘Yaşlıların güneşe olduğu kadar sevgiye de ihtiyacı vardır’ sözünün ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.Onlara verebileceğimiz en güzel destek, sevgiyle her durumda yanlarında olduğumuzu göstermek ve hissettirmektir” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.