Kozmik Radyo & Haber

“TKİ’NİN MİLYONLARI ‘KİŞİSEL BAKIMA MI’ GİTTİ?”

“TKİ’NİN MİLYONLARI ‘KİŞİSEL BAKIMA MI’ GİTTİ?”
394 views
05 Ekim 2020 - 12:52

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, uzmanlık alanı dışında ‘kozmetik ve kişisel bakım sektörüne’ giren Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ), bu sektörde ürettiği ürünlerin akıbetini soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi.

Ömer Fethi Gürer, tanıtım ve reklam için bile 2 milyon liradan fazla para harcanarak üretilen TKİ’nin depolarındaki son kullanma tarihi 2018 ve 2019 olan ürünlerin raf ömürlerinin dolmadan değerlendirilip değerlendirilmediğinin açıklanmasını istedi.

2016 yılında kömürün yan ürünü olan hümik asitten şampuan, sabun, tüy dökücü krem gibi ürünler üretmeye başlayan TKİ’nin kendi bünyesinde yaptığı harcamalar hariç, tasarım ve danışmanlık için 2.2 milyon lira harcadığının Sayıştay raporuna yansıdığını belirten Ömer Fethi Gürer, kozmetik ürünlerin üretimi içinde de bir firmayla yıllık 4.7 milyon lira tutarında bir sözleşme imzaladığının bilindiğini ifade etti.

KÖMÜR İŞLETMELERİ TÜY DÖKÜCÜ KREM ÜRETİMİNE SOYUNDU 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, TKİ’nin, 4 yıl önce kömürün yan ürünü olan hümik asitten kozmetik üretimini konu alan Ar-Ge projesi kapsamında uzmanlık alanına girmeyen bir sektör olan kozmetik ve kişisel bakım sektöründe “Elegance” isimli bir kozmetik markası oluşturarak farklı firmalara çeşitli kozmetik ürünler, tüy dökücü kremler, şampuan vb. ürettirdiği  ve bu ürünlerin tanıtım, pazarlama ve satışı için çalışmalara başladığının Sayıştay  raporlarına yansıdığını belirtti.

MİLYONLAR HARCANMIŞ 

Sayıştay’ın raporunda, kurum kendi bünyesinden yaptığı harcamalar hariç olmak üzere 2016, 2017 ve 2018 yıllarında üretim ve danışmanlık hizmetleri adı altında toplam 2,2 milyon TL’lik harcama yaptığının da belirlendiğine işaret eden CHP Milletvekili Gürer, kurumun kozmetik ürünlerin üretilmesi amacıyla İstanbul’da bir firma ile yıllık tutarı 4,7 milyon TL olan başka bir sözleşme imzaladığının belirlendiğine dikkat çekti.

BİNLERCE ÜRÜN DEPOLARDA KALMIŞ 

Firma ile yapılan sözleşmede kurum aleyhine imzalanan bazı maddelerin de Sayıştay’ın dikkatinden kaçmadığını anlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kurumun depolarında raf ömrü bir kısmı 2018 yılında bir kısmı da 2019 yılında tamamlanan 48 bin 500 adet kozmetik ürünün yer aldığın belirlendiğini ifade etti.

SAYIŞTAY: “TKİ, KOZMETİK FİRMALARIYLA REKABET EDEMEZ”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kozmetik sektöründeki firmalarla TKİ’nin rekabet edemeyeceğinin Sayıştay’ın hazırladığı raporda belirtildiğine de vurgu yaptı.

TKİ 160 YILDIR YAPTIĞI  İŞTEN UZAKLAŞTIRILDI

Gürer: “Türkiye Kömür İşlenmesi  milli enerji ve maden politikası doğrultusunda ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamak üzere; linyit, asfaltit, bitümlü şeyl, turba gibi enerji hammaddelerini etkin ve verimli bir şekilde aramak, üretmek, temiz kömür teknolojilerine uygun olarak kullanımlarını sağlamak ve stratejik öneme sahip ikincil ürünleri elde etmek” misyonu ile faal olsa da  özelleştirme ile önemli ölçüde işlevi daraltıldı. Son olarak; 2012 Ekim ayında Kütahya Seyitömer´deki, 2013 Ağustos ayında Muğla Yatağan ve Milas´daki, 2014 yılı Aralık ayında ise Bursa Orhaneli´ndeki kömür işletmeleri özelleştirilerek TKİ bünyesinden ayrıldı. Esas işinden giderek uzaklaşan şirkete  kozmetik ve kişisel bakım ürünleri ürettirmeye kalkmak tam bir kara mizahtır” diye konuştu.

ENERJİ BAKANLIĞINA SORU ÖNERGESİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TKİ’nın skandala dönen kozmetik ve kişisel bakım ürünleri üretiminin akıbetiyle ilgili olarak Enerji ve Tabii Kayaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

BU SORULAR YANIT BEKLİYOR

Ömer Fethi Gürer, önergesinde şu sorularının yanıtlanmasını istedi:

1.Firma, üretim faaliyetlerine devam etmekte midir?

2.TKİ tarafından kurulan bu firmanın kuruluş amacına uygun beklenen fayda sağlanmış mıdır?

3.Firma, kurulduğu günden bugüne kadar işe aldığı kişi sayısı ve toplam temsil gider tutarı ne kadardır?

4.Kurulduğu günden bu yana Elegance isimli firma tarafından üretilen kozmetik ürünlerin isimleri ve miktarları nedir? İade alınan ürün miktarı ile satımı yapılan ürünlerin ödemesini yapmayan ve yasal takip başlatılan firma var mıdır?

5.Elegance kozmetik ürün üretim projesi kapsamında yapılan harcamaların(reklam; tanıtım, pazarlama vb.) toplam tutan ne kadardır?

6.Kurumun depolarında satış ve tanıtım amaçlı olarak ürettirdiği çok miktarda kozmetik ürününü bulunduğu ve bu ürünlerin yüzde 40’ının kullanım süresinin 2018 yılı Eylül aynıda, geri kalan yüzde 60’lık kısmının kullanım süresinin ise 2019 yılının Nisan ayında dolacağı ve ayrıca Kocaeli/Kandıra’daki üretim tesisinin stoklarında bulunan ve kozmetik üretimi için bekletilen hammaddelerin (gliserin, etilalkol, parafin…) raf ömürlerinin de bitmek üzere olduğu Sayıştay tarafından raporlanmış ve tespit edilmiştir. Bahse konu ürünlerin kullanım süresi ve raf ömürleri dolmadan değerlendirilmesi sağlanmış mıdır?

NEDEN TKİ ?

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarının ne yaptığından haberi olmadığını öne sürerek “Kömür ile ilgilenen kuruluşa gliserin, etilalkol, parafin gibi işlere sokulurken  Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. ait Erzurum, Eskişehir, Malatya ve Turhal Şeker Fabrikaları’nda alkol üretim tesisi bu bağlamda değerlendirilmesi düşünülmemiş ve özelleştirme sonucu iki fabrika satılıp yalnız  Eskişehir ve Malatya alkol üretim tesisleri Türkşeker bünyesinde kalmıştır. Bu fabrikalarda  elde edilen alkol; alkollü içeceklerde, sağlık sektöründe, sanayi imalatı sektöründe, kozmetik ve dezenfektan yapımında kullanılıyor. Şeker Fabrikalarında kolonya ve dezenfektan yapımında kullanılan mevcut alt yapı varken gidip TKİ ile bu işleri yapmaya kalkmak AKP iktidarının anlayışına özgü bir yaklaşımdır. Kulağını tersten gösterip sonuca gidilmeyeceğini ne yazık ki bilmeyen bir anlayış yönetimdedir” diye konuştu.

Soru Önergesi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.