Kozmik Radyo & Haber

KURTULUŞUN VE KURULUŞUN PARTİSİ CHP 97 YAŞINDA

KURTULUŞUN VE KURULUŞUN PARTİSİ CHP 97 YAŞINDA
409 views
08 Eylül 2020 - 14:42

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, CHP’nin Atatürk’ün Cumhuriyet’le birlikte iki büyük eserinden biri olduğunu belirterek, “Cumhuriyeti kuran, çağdaş uygarlık hedefiyle devrimleri gerçekleştiren CHP ailesinin bir ferdi olmak hepimiz için gurur ve onur kaynağıdır” dedi.

CHP, ANADOLU VE RUMELİ MÜDAFAA-İ HUKUK CEMİYETİ’NİN DEVAMIDIR

CHP’nin kuruluşunun 97.yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında CHP’nin verilen dilekçeyle kurulan bir parti olmadığının altını çizen Çelebi, CHP’nin emperyalizme karşı verilen ulusal kurtuluş mücadelesini yürütmek üzere Sivas Kongresinde oluşturulan Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin devamı olarak kurulan tek ve Türkiye’nin en köklü partisi olduğunu ifade etti.

CHP KUVAYI MİLLİYE’NİN KENDİSİDİR

Çelebi, “ CHP, kurtuluş mücadelesini gerçekleştirip yurdu düşman işgalinden kurtaran Kuvayı Milliye’nin ta kendisidir ve belli bir kesimi, zümreyi ya da sınıfı temsil etmek üzere kurulan bir parti değildir. Halk Fırkası adıyla kurulan CHP, farklı kimliklere, sınıflara mensup herkesin birbirini tamamlayıcı ve bütünleyici nitelikte olduğunu kabul ederek, ayrımsız her bireyin haklarını koruyup geliştirmek, mutluluğunu ve refahını sağlamak amacıyla kurulan Türkiye’nin partisidir. CHP herkes için vardır” diye konuştu.

BU ONUR VE GURUR BİZİM

İşgal güçlerinin İzmir’den denize dökülmesinden tam bir yıl sonra, Atatürk ve arkadaşları tarafından “Halk Fırkası” adıyla kurulan CHP’nin Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğunu anımsatan Çelebi, “Atatürk, Kurtuluş savaşı sonrasında gerçekleştirmek istediği devrimleri  ‘Halk Fırkası’ aracılığıyla gerçekleştirmiş ve halkın bu devrimleri benimseyip sahiplenmesini sağlamıştır. Bu onur ve gurur bizimdir” ifadelerini kullandı.

DEMOKRASİNİN, LAİKLİĞİN, HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN TEMİNATIDIR

CHP’nin kurulduğu günden bu yana Atatürk ilke ve devrimlerinin, demokrasinin, laikliğin ve özgürlüklerin güvencesi olduğunun altını çizen Çelebi, şöyle devam etti:

“CHP, emekten, özgürlükten, adaletten, haktan, hukuktan yana, gericiliğe, faşizme ve emperyalizme karşı verilen mücadelenin kalesi, yurttaşların tamamının refahı, geleceği, özgürlüğü için toplumsal politikalar üreten, halktan yana olan, kurulduğu günden bu yana demokrasi, cumhuriyet, bağımsızlık için mücadele eden tek partidir”

CUMHURİYETİ 100.YILINDA GERÇEK DEMOKRASİYLE TAÇLANDIRACAĞIZ

Türkiye’yi işgalden kurtaran, Cumhuriyeti kuran, devrimleri gerçekleştiren CHP’nin üyeleri olarak Cumhuriyeti, 100.yılında gerçek demokrasiyle taçlandırma sorumluluğunu taşıdıklarını dile getiren Çelebi, “Bu amaç doğrultusunda birleşip, çok daha fazla çalışarak başaracağız. Kurucu Genel Başkanımız Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Benim iki büyük eserim vardır. Biri Cumhuriyet diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’dir’ şeklindeki sözlerinden duyduğumuz gurur ve onurla partimizin 97. Yaşını kutluyor, Atatürk’ü, mücadele arkadaşlarını ve şehitlerimizi rahmetle, şükranla, saygıyla anıyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.