Kozmik Radyo & Haber

SAĞLIK EMEKÇİLERİNİ KORUMADAN HALK SAĞLIĞI KORUNAMAZ!

SAĞLIK EMEKÇİLERİNİ KORUMADAN HALK SAĞLIĞI KORUNAMAZ!
332 views
03 Eylül 2020 - 14:30

BU KADAR FEDAKÂRLIK BOŞUNA MI YAPILDI?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Covid-19’la mücadeleyi yönetemeyen iktidarın Türkiye’yi telafisi olanaksız bir sürece doğru sürüklediğini söyledi.  “Sözde normalleşme” sürecine dek başta sağlık emekçileri olmak üzere, toplumun tüm kesimlerinin zor koşullara karşın büyük fedakârlıklar yaptığının altını çizen Çelebi, “Bu mücadelenin gerçek kahramanları olan sağlık emekçilerini dahi koruyamadığımız gerçeğiyle karşı karşıyayız. Sağlık emekçilerini korumadan halk sağlığını koruyamayız. İktidar halk sağlığı için ivedi olarak sağlık örgütlerinin çağrılarına kulak vermek zorundadır” dedi.

İKTİDAR MÜCADELE SÜRECİNİ YÖNETEMEDİ

CHP Adana İl Başkanı Çelebi yaptığı açıklamada, iktidarın Covid-19 salgınıyla mücadele sürecini yönetemediğini ve bu başarısızlığın ağır sonuçlarını sağlık çalışanlarının ve yurttaşların yaşadığını ifade etti. Virüsün Türkiye’de görüldüğü günden normalleşme sürecine dek hem sağlık emekçilerinin hem de yurttaşların üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini aktaran Çelebi, bu süreçte virüsle mücadelede önemli bir mesafe alındığının altını çizdi.

SAĞLIK BAKANLIĞININ VERİLERİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Ülke ekonomisini yönetemeyen iktidarın ekonomik gerekçelerle başlattığı erken normalleşme sürecinin ise verilen tüm emekleri yok ettiğini dile getiren Çelebi, “Bu kadar fedakarlık boşuna mı yapıldı” diye sordu.  Çelebi, “Bugün sağlık örgütlerinin açıkladığı veriler, Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilerin gerçeği yansıtmadığını göstermektedir. Sağlık Bakanlığının bugünkü uygulamaları, resmi olarak açıklanmasa da dünyanın gelişmiş ülkelerinde denenen ancak başarısız olan ‘sürü bağışıklığı’ sistemine geçildiği izlenimini vermektedir” diye konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KORUMADAN HALK SAĞLIĞINI KORUYAMAYIZ

Virüsle mücadelede büyük fedakarlıklarla görev yapan sağlık emekçilerinin mücadelenin gerçek kahramanları olduğunun altını çizen Çelebi, sağlık emekçilerinin üzerindeki yükün her geçen gün arttığına işaret etti. Salgının sona ermediğini aksine daha da büyüdüğünü vurgulan Çelebi, “Türk Tabipleri Birliği’nin verilerine göre en az 69 sağlık çalışanı covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Sağlık Bakanı ise 52 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiğini, 29 bin 865 sağlık çalışanının virüse yakalandığını açıkladı. Bu veriler, sağlık emekçilerinin sergilediği fedakarlığı ve onları dahi virüsten koruyamadığımızı göstermektedir. Sağlık emekçilerini korumadan halk sağlığını koruyamayız. İktidar halk sağlığı için ivedi olarak sağlık örgütlerinin çağrılarına kulak vermek zorundadır” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK EMEKÇİLERİNİ KORUYACAK ÖNLEMLER ALINMALI

Tüm sağlık çalışanlarına düzenli olarak haftalık PCR testi yapılması gerektiğinin altını çizen Çelebi, “İmtiyazlı kişilere değil bu mücadeleyi büyük fedakârlıklarla yürüten ve en büyük riski taşıyan sağlık çalışanlarına düzenli olarak test yapılmalıdır. Covid-19 sağlık emekçileri için meslek hastalığı olarak kabul edilmeli ve bununla ilgili yasal düzenlemeler hayata geçirilmelidir. Sağlık emekçilerinin özlük hakları yeniden düzenlenmeli, işsiz olan sağlık emekçilerinin atamaları bir an önce yapılmalıdır. İktidar halk sağlığı için gerçek verileri halkımızla paylaşmalı ve bu mücadeleyi toplumun tüm kesimleriyle birlikte kararlı bir şekilde sürdürmelidir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.