Kozmik Radyo & Haber

‘DEVLET HER ÇİFTÇİ AİLESİNE 80 BİN LİRA BORÇLU’

‘DEVLET HER ÇİFTÇİ AİLESİNE 80 BİN LİRA BORÇLU’
321 views
26 Ağustos 2020 - 14:46

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, iktidarın Venezuela’dan vergisiz süt ürünleri ve ayçiçeği ithalatı yönündeki kararına tepki gösterdi. Çelebi, “İktidarın tek adam rejimi altında ezilen, ekonomisinde ciddi sıkıntılar ve gıda kıtlığı yaşayan Venezuela’ya olan bu muhabbetin sebebini bilmek istiyoruz. Ülkemizdeki saray rejiminin artık ülkeyi yönetme kabiliyetinin kalmadığı ortadadır. Türkiye yönetilmemekte, Türkiye savrulmaktadır. Saray ve ahalisi, ekranlardan her gün pembe tablolar çizmekte, fakat bu pembe tablolar milletimizin mutfağındaki boş tencereyi doldurmamaktadır” dedi.

ÜRETİCİ ÜRÜN FİYATIYLA GİRDİ FİYATI ARASINDA SIKIŞTIRILDI

CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi yaptığı açıklamada, ekonomide izlenen hatalı politikaların ve iktidarın kurduğu düzenin sonucunda çıkan buhranın ağır faturasının vatandaşların sırtına yüklendiğini vurguladı. Bu yükü en çok omuzlayan kesimlerden birinin çiftçiler ve hayvancılıkla geçinen yurttaşlar olduğunun altını çizen Çelebi, “Paramızın değerini yitirmesi nedeniyle gübre, ilaç, tohum, mazot giderleri hızla artarken, çiftçilerimiz yeterince desteklenmemiş, hatta tarım ürünü ithalatı kolaylaştırılarak üretici, ürün fiyatıyla girdi fiyatı arasında sıkıştırılmıştır” diye konuştu.

DEVLET HER ÇİFTÇİ AİLESİNE 80 BİN LİRA BORÇLU

Son 14 yılda, devletin çiftçiye Tarım Kanunu gereği ödemesi gereken 175 milyar TL’lik desteğin ödenmediğini ifade eden Çelebi, “Bu, devletin her bir çiftçi ailesine 80 bin 754 lira borçlu olduğu anlamına gelir. Diğer taraftan, özellikle son birkaç yıldır hasat zamanı açılan ithalat kapılarıyla çiftçilerimizin malının değeri pula dönmüştür” şeklinde konuştu.

YERLİ ÜRETİCİ YERİNE VENEZUELA ÜRETİCİSİ DESTEKLENİYOR

Saray hükümetinin, Venezuela’dan bazı tarım ürünlerinin ve peynir çeşitlerinin vergisiz ithalatına ilişkin son kararının iktidarın çiftçi karşıtı uygulamalarının devamı olduğunu kaydeden Çelebi, şöyle devam etti:

“200’e yakın peynir çeşidi zenginliğiyle adeta bir peynir cenneti olan, dünya genelinde peynir üretiminde ilk onun içerisinde ülkemiz yerine, inek sütü üretiminde onuncu, koyun sütü üretiminde ikinci, keçi sütü üretiminde sekizinci, manda sütü üretiminde dokuzuncu sırada olan ülkemiz yerine Venezuela tercih edilerek, ne kadar yerli ve milli olduklarını bir kez daha göstermiştir.Sarayın aldığı son kararla Türkiye, Venezuela’dan peyniri vergisiz ithal edecektir. Trakya’daki, Ezine’deki, Kars’taki peynir üreticileri dururken, Saray yönetimi Türkiye’deki çiğ süt üreticisi yerine, Venezuela’nın üreticisine destek vermekte, yabancı üretici için yeni imkanlar sağlanmaktadır. Saray’ın bir başka kararı ile Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının da kapısı aralanmıştır. CHP, ‘Ayçiçeğinde 3,5 lira taban fiyatı ve 75 kuruş prim ödemesi üreticinin maliyetini anca karşılar. Bu fiyatlar ve fazlası verilmelidir’ derken, Saray hükümeti Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının önünü açmıştır. Öyle görünmektedir ki ülkemiz geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dünyada ayçiçeği ithalatında birinci olacaktır.”

PEMBE TABLOLAR BOŞ TENCEREYİ DOLDURMUYOR

CHP olarak, Saray yönetiminin bu ülkenin çiftçisini ezerken başka ülkelerin çiftçisini desteklemesinin nedenini öğrenmek istediklerini belirten Çelebi, “Tek adam rejimi altında ezilen, ekonomisinde ciddi sıkıntılar ve gıda kıtlığı yaşayan Venezuela’ya olan bu muhabbetin sebebini bilmek istiyoruz.Ülkemizdeki saray rejiminin artık ülkeyi yönetme kabiliyetinin kalmadığı ortadadır. Türkiye yönetilmemekte, Türkiye savrulmaktadır. Saray ve ahalisi, ekranlardan her gün pembe tablolar çizmekte, fakat bu pembe tablolar milletimizin mutfağındaki boş tencereyi doldurmamaktadır” şeklinde konuştu.

MİLLETİMİZ SESİNİ DUYMAYANLARA GEREKEN YANITI VERECEK

Türkiye’nin  bereketli topraklarıyla, olağanüstü konumuyla, genç nüfusuyla büyük bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Çelebi, şunları kaydetti:

“Milletin derdini çözmeye kararlı ehil bir kadroyla, doğru bir ekonomi programıyla, hukuk devletini ve kuvvetler ayrılığını güçlendiren çağdaş bir parlamenter demokrasiyle, vatandaşını kucaklayan, hiç kimseyi açıkta bırakmayan, çocukların yatağa aç girmesine müsaade etmeyen güçlü bir sosyal devlet anlayışıyla tüm sorunların üstesinden geleceğiz. Milletimiz kendisinden kopanlara, sesini duymayanlara, halini görmeyenlere, kendisi yarın yiyeceği ekmeğin hesabını yaparken, vatandaşın parasıyla Saraylarda keyif çatanlara ilk fırsatta gereken yanıtı verecektir. Ülkemizin yarınlarında CHP vardır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.