Kozmik Radyo & Haber

“Adana Havaalanı modernize edilsin”

“Adana Havaalanı modernize edilsin”
390 views
06 Ağustos 2020 - 13:50

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana Havaalanı’nın genişletilerek modernize edilmesini ve yapımı yılan hikayesine dönen Çukurova Bölgesel Havalimanı yerine Mersin’in batısına turizme yönelik bir havalimanı yapılmasını talep eden gazeteci Mehmet Uluğtürkan’a verilen skandal yanıta sert tepki gösterdi. Cumhurbaşkanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bürokratlarının yanlışta ısrar ederek gerçekleri saptırdığını belirten Ayhan Barut, “Tarihi yanlıştan dönün. Kentimizin ve bölgemizin değeri olan Adana Havalimanı’na yatırım yapın, modernize edin. Kapatmak için bahane ürütmeyin” dedi.

“PROJE DEFALARCA İPTAL EDİLDİ”

Gazeteci Mehmet Uluğtürkan, Cumhurbaşkanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na iletilmek üzerek Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) Adana Havaalanı’na sahip çıkılması için yazı yazdı. Yapımı yılan hikayesine dönen Çukurova Bölgesel Havalimanı nedeniyle Adana Havaalanı’na gereken özenin gösterilmediğini aktaran Uluğtürkan, yazısında şunlara yer verdi:
“Çukurova Bölgesel Havalimanı yapımına 9 yıl önce karar verdiniz. Yap İşlet Devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilmesi planlanan havalimanını alan şirketler işi yapamadı. Proje defalarca ihale edildi, birkaç kez temel atma töreni düzenlendi.
Yaklaşık 500 milyon avroluk kaynak gerektiren havalimanı Çukurova’nın en verimli toprakları üzerinde planlandı. Uzmanlar, bu havalimanının göçmen kuşların yolu üzerinde bulunduğunu ısrarla vurguladı. Çukurova Havalimanı’nda incelemelerde bulundunuz ve 9 yılın ardından 2 yıl içerisinde bu havalimanının faaliyete geçeceğini ifade ettiniz. Bölgesel olarak nitelendirilen bu havalimanından ağırlıklı olarak Adana ve Mersin yararlanacak. Ancak, ne Adanalı ne Mersinli bu durumdan mutlu değil. Mersinlilerin, bu havalimanına ulaşabilmesi için bugün Adana Havalimanına geldikleri kadar mesafe kat etmeleri gerekiyor. Adanalıların da bu hava limanını kullanabilmeleri için fazladan 45 km kat etmesi gerekiyor. Güzel Mersinimiz elbette kendine ait bir havalimanı hak ediyor. Ancak, yıllardır Adana Havalimanı için kat ettiği kilometre kadar yolla ulaşım sağlayarak değil. Gelecekte Türkiye’nin en önemli turizm merkezi olacak Mersinimiz daha batısında turizme yönelik bir havalimanı istiyor. Özetle Adanalı havalimanının yerinde kalmasını, Mersinli kendi havalimanının yanı sıra alternatif olarak mevcut Adana Havalimanını kullanmak istiyor.”

“TARIM, GIDA VE HAL KOMPLEKSİ OLSUN”

“Adana Havalimanı 2019 yılını 5 milyon yolcuyla kapattı. Şimdi yapılacak havalimanı 12 milyon kapasiteli. Yani, Çukurova Havalimanı yapıldığında şirket, devletin Adana Havalimanı ile rekabet edecek. 12 milyona göre yolcu garantisi verecek devlet, çok yüksek bedeller ödeyecek. Biliyorsunuz Kütahya ve Afyon arasına Zafer Havalimanı yapıldı. Devlet 1 milyon 279 bin yolcu garantisi verdi. 2019’da bu havalimanını sadece 82 bin yolcu kullandı. Aynı durum Çukurova Havalimanı’nda neden yaşansın? Ekonomide kaynaklarımızın sınırlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Çukurova Havalimanı’na 500 milyon avro harcamak yerine Uluslararası Adana Havalimanı’nın pist uzatma ve revizyonuna 50 milyon avro harcayalım. Hatta bu bedel havalimanına sebze meyve ihracatımız için soğuk hava depolama ünitelerinin kurulmasına, pistin uzamasıyla kargo uçaklarının da inip kalkmasına yeter. Adana Havalimanı’nı gelecekte şehrin ağırlıklı olarak doğusu kullanacak. Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi ve burada gelişecek sanayi ve nüfus hacmini de düşündüğümüzde Çukurova Havalimanı oldukça uzak mesafede kalacak. Çukurova Havalimanı’nın bir kısım altyapısı tamamlandı. ‘Peki bunca yatırım ne olacak?’ diyebilirsiniz. Hiç sorun olmayacak. Buraya dünyanın en büyük halini inşaa edelim. Mersin, Adana, Niğde, Hatay’ın ortak kullanacağı tarım gıda kompleksi Türkiye’ye ve Avrupa’ya hizmet versin. Sebze meyvemiz, tahıllarımız, tarıma dayalı gıda ürünlerimiz, çiçeğimiz, muzumuz, ejder meyvemiz, katma değeri yüksek tarımsal ürünlerimiz burada kuracağımız soğuk hava tesisi içeren modern hal kompleksinden dünya pazarlarına sunulsun.”

İŞTE VERİLEN SKANDAL YANIT

Gazeteci Mehmet Uluğtürkan’ın Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yaptığı başvuruya Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör İşbirliği (KÖİ) Dairesi Başkanlığı’ndan Şube Müdürü Kadriye Kilmen ve KÖİ Daire Başkan Vekili Gülnur Uzaldı tarafından şu yanıt verildi:
“Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) sistemi üzerinden alınan ilgide kayıtlı başvurunuz incelenmiştir. Adana Havalimanı’nın kapasitesinin üzerinde çalışması, Mersin’in ve hinterlandındaki bölgenin ihtiyacını karşılayamaması, havalimanının şehir yerleşimi içinde kalmış olması, çevre ve güvenlik sorunlarının bulunması ve gelişme olanaklarının kısıtlı olması gibi nedenlerle bölgeye hizmet verecek bir havalimanının elzem olduğu değerlendirilerek Çukurova Havalimanı projesi planlanmıştır. Özellikle Turizm, Lojistik, Tarım ve Gıda gibi sektörlerde önemli gelişmeler kaydeden Adana ve Mersine yakın bölgede inşaatı devam eden bu Havalimanı; bölgenin sivil hava ulaşım ihtiyacını karşılamakla kalmayıp, yük taşımacılığı ve genel havacılık faaliyetlerine de imkan sağlayacaktır. Söz konusu Havalimanı projesinin altyapı inşaatı Kuruluşumuz yatırım programı kapsamında devam etmekte olup; ‘Üstyapı Tesislerinin Yapım İşinin’ Yap-İşlet-Devret modeli ile uluslararası ihalesine çıkılabilmesi için ilgili merciler nezdinde girişimde bulunulmuştur.”

“ADANA’NIN YAKASINDAN DÜŞÜN”

Adana Havaalanı ile ilgili Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nce (DHMİ) yapılan açıklamaya tepki gösteren CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şunları kaydetti:
” Cumhurbaşkanlığı ve bakanlık bürokratları Adana Havaalanı için duyarsız kalıyor, gerçekleri saptırıyor. Her yıl milyonlarca insanın güvenle kullandığı ancak modernize edilip genişletilmeyi bekleyen Adana Havaalanımızın eksik ve yanlış bilgilerle kapatılması yönünde ‘algı’ yürütüyorlar. Biz ‘kentimize daha fazla yatırım yapılsın, kamu yatırımlarının payı arttırılsın’ diye çabalarken Çukurova Bölgesel Havalimanı nedeniyle Adana Havaalanımızın kapatılması için gerçekleri çarpıtıyorlar. Adana Havaalanı, bunca eksiğine rağmen ihtiyaçlara yanıt veriyor. Ancak çok daha iyi hale getirilip çok daha işe yarar noktaya taşınabilir. Adana’nın yeni bir havaalanına ihtiyacı yok ama genişletilip büyütülmeye gereksinim var.  Mevcut havalimanının pistinin uzatılması, apronların yenilenip çoğaltılması, gelen ve giden yolcu salonlarının iyileştirilmesi, otopark sorununun çözülmesi, uluslararası uçuşlar için olanaklarının düzenlenmesi, kargo uçuşları ve ihracat odaklı yatırımlarla güçlendirilmesi ve daha konforlu hale getirilmesi şart. Bunun için fiziki imkanlar mevcut. Yanı başındaki mahallede kamulaştırma yapılabilir, askeri bölgenin alanları değerlendirilebilir. Kimse gerçekleri saptırmasın. Adana Havaalanımızın kapatılması için bahane üretmesin. Bu tarihi yanlıştan dönülmesini, iktidar tarafından maalesef üvey evlat olarak görülen Adana’nın artık yakasından düşülmesini istiyoruz. Adana’da yaşayan herkesi bu konuda duyarlı olmaya, havaalanımıza daha fazla sahip çıkmaya çağırıyoruz”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.