Kozmik Radyo & Haber

SÜMER: “BU ONUR ADANALILARIN”

SÜMER: “BU ONUR ADANALILARIN”
378 views
04 Ağustos 2020 - 13:42

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Pozantı Kongresi’nin 100’üncü yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında “Atatürk’ü ve dönemin Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Paşa’yı ağırlama ve böylesine önemli bir kongreyi yapma onuru Adanalıların olmuştur. Aynı ruh ve bilinçle Cumhuriyetimize, Cumhuriyetimizin kazanımlarına sahip çıkıyoruz, çıkmaya devam edeceğiz”dedi.

Sümer, Pozantı Kongresi’nin 100’üncü yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajında, Mondros Ateşkes Anlaşmasından sonra Fransızlar tarafından işgal edilen Pozantı’nın 25 Mayıs 1920’de işgalden kurtulduğunu anımsatan Sümer, “Adana halen düşman işgalinde olduğu için 5 Ağustos 1920’de toplanan kongrede Pozantı, Adana il merkezi ilan edilmiştir. Kongrede seçilen il yöneticileri Ankara hükümeti tarafından tanınmış ve Milli Mücadele’nin güney cephesindeki yönetim merkezi Adana olmuştur” dedi.

Sümer, Pozantı Kongresi’nin öneminin bununla sınırlı olmadığına vurgu yaparak “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Meclis Başkanı olarak katıldığı tek kongre olması bakımından da tarihteki yerini alan Kongre aynı zamanda emperyalist devletlere karşı verilen en güçlü mesajlardan biridir” dedi.

AYNI RUH VE BİLİNÇLE

Sümer mesajına şöyle devam etti:

“Atatürk’ü ve dönemin Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Paşa’yı ağırlama ve böylesine önemli bir kongreyi yapma onuru Adanalıların olmuştur.

Kongrenin üzerinden 100 yıl geçti. Aynı ruh ve bilinçle Cumhuriyetimize, Cumhuriyetimizin kazanımlarına sahip çıkıyoruz, çıkmaya devam edeceğiz. Kongrenin önemini yeni nesillere anlatmak bizim en önemli görevlerimiz arasındadır.

Bu duygu ve düşüncelerle Büyük Önder Atatürk’ü, Milli Mücadele kahramanlarımızdan Fevzi Çakmak’ı, kongrenin katılımcılarını, Kurtuluş Savaşı şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Tüm Pozantılı hemşerilerimi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.