Kozmik Radyo & Haber

Korona vakaları arttı, yoğun bakımlarda yer kalmadı

Korona vakaları arttı, yoğun bakımlarda yer kalmadı
358 views
04 Ağustos 2020 - 13:27

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, iktidarın yeni normal adı altında uyguladığı sürü bağışıklığı politikasıyla başta Adana olmak üzere ülke genelinde Covid 19 vaka sayısının arttığını belirterek, yoğun bakım yataklarının doluluk oranına yaklaştığını söyledi. Hastanelerde yer olmadığı için testi pozitif çıkan hastaların eve gönderildiğini Bulut, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda da uyardı.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 1 Haziran’da başlayan normalleşme sürecinin ardından başta Adana olmak üzere tüm illerde Covid 19 vaka sayısının yükseldiğini belirtti. Bulut, bayram öncesi maske takma zorunluluğu getirilen Adana’da Covid 19 için ayrılan ünitelerdeki yatakların dolu olduğunu, yoğun bakımlarda yer kalmadığını, pandemi başladığından bu yana en yüksek vaka sayısına ulaşıldığını bildirdi.  Hastanelerin yer olmadığı için testi pozitif çıkan hastaları eve gönderdiğini kaydeden Bulut, söz konusu durumun sağlık çalışanları için de büyük risk oluşturduğunu belirtti.

BİRÇOK İL ALARM VERİYOR

Adana gibi birçok ilin de alarm vermeye başladığını kaydeden Bulut, “İktidarın uyguladığı sürü bağışıklığı politikası ile vaka sayıları korkunç derecede arttı. Sağlık Bakanlığı günlük corona virüs tablosunda açıklanan parametrelerde değişiklik yaparak vakaları ve ölümleri gizlemeye çalışıyor. Covid 19 testi pozitif çıkan hastalar eve gönderiliyor. Evdeki hastaların takibinin yapılıp yapılmadığı belli değil. Bu da toplum sağlığı açısından büyük risk oluşturuyor. Risk 1 Haziran öncesine göre çok daha yüksek” ifadelerini kullandı.

SÜREÇ ŞEFFAF YÖNETİLMELİ

Sağlık Bakanlığı’nın Covid 19 vaka sayısını ve pandemiyle ilgili verileri açıklamamasını eleştiren Bulut, “Adana’da vakalar için kaç yatak ayrıldığını kimse bilmiyor. Verilerle ilgili hiçbir açıklama yapılmıyor, bu bilgiler sağlığın paydaşlarıyla, vatandaşlarla paylaşılmıyor. Bu rakamları sadece Sağlık Bakanlığı yetkilileri biliyor. Bayram öncesi maske zorunluluğunun gelmesiyle, hasta ve hasta yakınlarından bize gelen şikayetlerle vakaların arttığını anlayabiliyoruz. Sağlık Bakanlığı süreci şeffaf yönetmeli. Bütün bilgileri eksiksiz paylaşmalı” dedi.

VATANDAŞLARI UYARDI

CHP’li Bulut vatandaşları sosyal mesafeye dikkat etmeleri, tıbbi maske takmaları, kalabalık ortamlardan uzak durmaları konusunda da uyardı. Bulut, “Sadece tıbbi maske takarak, hijyen kurallarına uyarak, sosyal mesafeye dikkat ederek corona virüsten korunabiliriz.  Kendi sağlığımız ve sevdiklerimizin sağlığı için hastalığı önemsemek, bu son derece basit kurallara riayet etmek gerekiyor” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.