Kozmik Radyo & Haber

ADANA’DAKİ İŞSİZLİK VE YOKSULLUK BEYİN GÖÇÜNE NEDEN OLUYOR

ADANA’DAKİ İŞSİZLİK VE YOKSULLUK BEYİN GÖÇÜNE NEDEN OLUYOR
408 views
23 Temmuz 2020 - 12:13

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, bir zamanlar zenginliğiyle Türk filmlerine konu olan, iş-aş umuduyla yoksulların akın akın göç ettiği Adana’nın, bu niteliklerini kaybettiğini ve iş-aş bulmak isteyenlerin Adana’dan başka kentlere göç ettiğini söyledi.  Çelebi, “Kurtuluş Mücadelesinde Önderimiz Atatürk’e ilham veren, haksızlığa, dayatmalara hiçbir zaman boyun eğmeyen, farklı kimliklerin barış ikliminde yaşadığı, topraklarından bereketin fışkırdığı Adana bu tabloyu hak etmiyor. Üreten, kazanan, katma değer yaratan, refah, mutlu insanların yaşadığı, insan onuruna yakışır,  dünya kentleriyle yarışan bir Adana’yı hep birlikte inşa etme kararlılığımızdan geri adım atmayacağız” dedi.

SORUNLAR KRONİKLEŞTİ

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, yaptığı yazılı açıklamada Adana’nın kronikleşen sorunlarına dikkati çekti. Ulusal Kurtuluş Mücadelesinde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ilham veren Adana’nın Cumhuriyetin kuruluş döneminde sanayileşme hamlesine öncülük yaptığını anımsatan Çelebi, dünyanın en bereketli topraklarına sahip olan Çukurova’da yetiştirilen ürünlerin yıllar boyunca Türkiye’nin gıda ihtiyacını karşıladığını anımsattı.

GEÇMİŞİNİ ARAYAN KENT

Üreten, kazanan ve kazandıran kimliğiyle Adana’nın 80’li yıllara dek Türkiye’nin cazibe merkezi olduğunun altını çizen Çelebi, iş – aş bulamayan yurttaşların geçimini sağlayabilmek için akın akın Adana’ya göç ettiği belirterek şunları kaydetti:

“Bugün ne yazık ki, on binlerce kişiye istihdam sağlayan BOSSA, Paktaş, Milli Mensucat, Çukobirlik, Güney Sanayi, Tekel’in da aralarında olduğu 55 fabrika kapandı. Uygulanan yanlış teşvik politikaları nedeniyle birçok fabrika, teşviklerden yararlanmak için başka illere taşındı. Uygulanan tarım politikalarının sonucu bereket fışkıran topraklarda çiftçi adeta cezalandırılır hale geldi. Yüksek girdi maliyetleri ve desteklerin yetersizliği nedeniyle sürekli zarar eden çiftçi üretimden uzaklaştı. Tarım toprakları imar rantlarına kurban edildi. İstihdam alanlarının azalması nedeniyle Adana işsizliğin en yüksek olduğu kent haline geldi. İktidarların gerekli ilgiyi göstermediği Adana, kamu yatırımlarının yetersizliği ve öngörüsüz yönetim anlayışları nedeniyle bugün geçmişini arayan bir kent haline geldi.”

İŞSİZLİK VE YOKSULLUK BEYİN GÖÇÜNE NEDEN OLUYOR

Adana’da kayıtlı işsiz sayısının 100 bine yaklaştığına dikkati çeken Çelebi, kayıt dışı işsizliğin ise korkutucu boyutlarda olduğunun altını çizdi. Özellikle üniversite mezunu genç işsizliğinin endişe verici duruma geldiğini kaydeden Çelebi, “Yakın zamana dek iş-aş bulmak isteyenlerin göç ettiği Adana, artık göç veren bir kent haline geldi. Bugün iş bulamayan yurttaşlarımız, özellikle de nitelikli işgücü olarak tanımlanan eğitimli gençlerimiz iş bulabilmek için başka kentlere ve ülkelere gidiyor. Beyin göçü Adana’nın işsizlik ve yoksulluğa bağlı olarak en büyük sorunlarından biri oldu” şeklinde konuştu.

ADANA BU TABLOYU HAK ETMİYOR!

Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Yılmaz Güney, Şener Şen gibi değerleri yetiştiren, sporda büyük başarılara imza atan Adana’nın, aradan geçen zaman içerisinde yaşamın her alanında üretimden uzaklaşan bir kent haline dönüştüğünü aktaran Çelebi şöyle devam etti:

“Adana’mız geçici koruma altındaki Suriyelilerin yoğunlukta olduğu 5. İl olmasının yanı sıra suça sürüklenen çocuk sayısında 13., doğum yapan küçük çocuk sayısında 7., kız çocuğu evliliklerinde 12., uyuşturucu suçlarında 3., cezaevine giren hükümlü sayısında 5., iş kazası ölümlerinde 8., intihar sonucu ölümlerde 6. sıradadır. Kurtuluş Mücadelesinde Önderimiz Atatürk’e ilham veren, haksızlığa, dayatmalara hiçbir zaman boyun eğmeyen, farklı kimliklerin barış ikliminde yaşadığı, topraklarından bereketin fışkırdığı Adana bunları hak etmiyor. Refah, mutlu insanların yaşadığı, insan onuruna yakışır,  dünya kentleriyle yarışan bir Adana’yı inşa etmek bu kentte yaşayan her bireyin sorumluluğudur. Adana’yı yeniden üreten, kazanan, kazandıran, katma değer yaratan bir kent haline getirip, herkesin yaşamak isteyeceği bir kent yapma kararlılığımızdan geri adım atmayacağız” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.