Kozmik Radyo & Haber

ULUDEF Adana Şube Başkanı Dilmen: Değişim nefesle başlar

ULUDEF Adana Şube Başkanı Dilmen: Değişim nefesle başlar
555 views
09 Temmuz 2020 - 14:39

Uluslararası Değişim Federasyonu (ULUDEF) tarafından her yıl 7 Temmuz’da yurtiçi ve yurtdışında eş zamanlı olarak kutlanan Dünya Değişim Günü kapsamında Adana’da da 75.Yıl Sanat Galerisi’nde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

ULUDEF Adana Şube Başkanı Güncel Dilmen, “Değişim nefesle başlar. Kendimizi değiştirmenin en etkili aracı nefestir. Dünya Değişim Günü, insanlara nefesin önemini hatırlatmak için kutlanmaktadır” dedi.

‘GEZEGENİMİZ TEHLİKE SİNYALLERİ VERİYOR’

Dünyaya karşı sorumluluklarımızın olduğunu söyleyen Dilmen, “Çünkü dünyayı sevmek, yaşamı sevmektir. İnsan dünyaya aittir ve dünya insana ve tüm canlılara aittir. İnsan dünyanın bir parçası ve dünya insanın bir parçasıdır” diye konuştu.

Dilmen konuşmasını şöyle sürdürdü,

“Gözlemlerimiz odur ki; gezegenimiz tehlike sinyalleri veriyor. Her geçen gün ülkeler arasındaki huzursuzluk, bireylerin üzerindeki mutsuzluk artıyor. Bu mutsuzluk ve umutsuzluk hallerini ortadan kaldırmak, değişim temelli bir gelecek kurmak için eskisi gibi yaşamamayı öğrenmek zorundayız. Değişim için keskin zekasını kullanmayan insanlığa aksi taktirde doğa, keskin yasaları ile cevap verecektir.

Bu gezegeni kurtarmak demek bu güzel dünyayı sevmek ve ona karşı olmamak demektir. Değişim ve gelişimin gerçekleşmesi için bizler sorumluluklarımızın getirdiği zorluklarla yüzleşmeli, onları kabul etmeli ve bir değişim aracı olarak kullanmalıyız. En büyük sorumluluğumuzun yaşadığımız dünyaya karşı olduğunu unutmamalıyız. Çünkü dünyayı sevmek, yaşamı sevmektir. İnsan dünyaya aittir ve dünya insana ve tüm canlılara aittir. İnsan dünyanın bir parçası ve dünya insanın bir parçasıdır.”

“NEFES; YAŞAMIN İKSİRİDİR”

Nefesin önemine değinen ULUDEF Adana Şube Başkanı Dilmen şunları kaydetti:

“Eğer dünya değişsin, savaşlar bitsin, gelecek umutla dolsun istiyorsak işe önce kendimizi değiştirmekle başlamalıyız.  Kendimizi değiştirmenin en etkili aracı nefestir. İşte Dünya Değişim Günü, insanlara nefesin önemini hatırlatmak ve doğru nefesi anlatmak için tüm dünyada ve ülkemizde kutlanmaktadır.

Nefes, yaşam iksiridir. Bu iksiri nasıl kullanacağını bilmeyen kişi hayatında gerçekleştireceği mucizelerden mahrum kalır. İnsanı hem fiziksel, hem duygusal, hem zihinsel olarak olumlu, pozitif ve sağlıklı yönde değiştirecek olan eylem doğru nefestir. Doğru nefesle içsel barışını sağlayan mutlu insan bu iyilik halini dış dünyaya da yansıtacaktır.

Geçen yıl, ‘Çevre Bilincinde Değişim’ teması çevresinde kutlanan Dünya Değişim Günü bu yıl, ‘Değişim ile Doğayı Koru, Yaşamı Yeşert’ sloganı ile ormanlarımızın önemine dikkat çekmeyi amaçlamıştır.”

GEÇEN YIL DÜNYA GENELİNDE 16 MİLYON ORMAN YANGINI GERÇEKLEŞTİ

Günümüzde orman alanlarının tahribi ciddi boyutlara ulaştığını, 2019 yılında dünyanın değişik noktalarında 16 milyon orman yangını yaşandığını ve buna bağlı olarak küresel ısınmanın gezegenimizi tehlikeli bir sınıra getirdiğini söyleyen Dilmen, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Ormanlar, dünyamızın akciğerleridir. İnsan için yaşamın temelinin nefes olması gibi dünyamız için de ormanlar yaşam temelidir. Ormanda sadece ağaç değil, ormanda hayat vardır.

 Bu yüzden doğal yaşama dönmek için nefesi fark etmek, onu izlemek ve kontrol etmek gerekir. Böylece yaşam,  ellerimizde yeşerecek ve hayatımızda istediğimiz her türlü değişim gerçekleşecektir.

Haydi, Değişim Nefesini gelin hep birlikte uygulayalım.  Doğru nefes mucizesini birlikte yaşayalım.

Ve son olarak diyoruz ki: ’’Kendini değiştir, dünyan değişsin. Dünyanı değiştir, dünya değişsin. Dünya Değişim Günü kutlu olsun.”

75.Yıl Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen ve Büyükşehir Belediyesi’nin sponsor olduğu etkinlikte; Büyükşehir Belediyesi Bandosu bir dinleti sundu. Ardından; Tuğçehan Dans Grubu, İranlı Nezin Azad gösteri sundular. Mersin Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Ercüment Şirin gitarı, Şencan Laçinbala ise akardiyonuyla  müzik ziyafeti verdi.

Ayrıca; ULUDEF Adana Şube Başkanı Güncel Dilmen katılımcılara nefes çalışması yaptırdı ve katılımcılara Üstad Akif Manaf’ın “Değişim nedir?” başlıklı kitabını dağıttı.

Bu arada; Adana Kent Konseyi üyeleri, Çukurova Üniversitesi Spor Bilimleri Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Pervin Bilir, Seyhan Kent Konseyi Genel Sekreteri Esen Zor, Gülşen Doğan, Ahmet Saçmalı, Bekir Polat ve Ramazan Şanıvar da etkinliğe destek verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.