Kozmik Radyo & Haber

CHP Ceyhan depreminin 22.yıldönümünde yitirilen 145 canı andı

CHP Ceyhan depreminin 22.yıldönümünde yitirilen 145 canı andı
414 views
29 Haziran 2020 - 13:11

“CEYHAN DEPREMİNDE YİTİRDİĞİMİZ CANLARIN ACISINI YÜREĞİMİZDE TAŞIYORUZ”

“BİLİMİ TAKİP EDEREK DEPREMİN AFETE DÖNÜŞMESİNİ ÖNLEYEBİLİRİZ”

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Ceyhan depreminin 22.yıldönümünde yitirilen 145 yurttaşı anıp, depremlerde yaşanan kayıplardan ders alınması gerektiğini söyledi. Çelebi, “Doğa olaylarının insan eliyle afete dönüşmesine izin vermemeliyiz” dedi.

ACILARINI YÜREĞİMİZDE TAŞIYORUZ

27 Haziran 1998 tarihinde meydana gelen, 145 yurttaşın yaşamını yitirdiği, 1.517 yurttaşın yaralandığı 76 bin konut ve işyerinin etkilendiği Ceyhan depreminin üzerinden 22 yıl geçtiğini anımsatan Çelebi, depremde yaşamını yitiren yurttaşların acısının tazeliğini koruduğunu vurguladı.

BİLİMİ TAKİP EDEREK DEPREMİN YIKICI ETKİLERİ ÖNLENEBİLİR

Depremlerin bir doğa olayı olduğunun altını çizen Çelebi, depremlerin önlemenin mümkün olmadığını ancak depremlerde yaşanan can ve mal kayıplarının engellenebileceğini ifade etti. Depreme dayanıklı yapı tasarımlarının önemine vurgu yapan Çelebi, “Bilimin gösterdiği yoldan giderek depremlerin yıkıcı etkilerini önlemek mümkün. Kaçak, depreme dayanıklı olmayan yapılaşmanın önüne geçip, depreme dayanıklı yapılar inşa ederek can ve mal kayıplarını önleyebiliriz” diye konuştu.  

YASAL DÜZENLEMELER UYGULANABİLİR HALE GETİRİLMELİ

Türkiye’nin tarih boyunca büyük depremler yaşadığına işaret eden Çelebi, her depremden sonra deprem risklerinin azaltılmasına yönelik yasal düzenlemelerin yapıldığını ancak bu düzenlemelerin uygulanabilir durumda olmadığını vurguladı. Çelebi, “Özellikle seçim dönemlerinde oy kaygısıyla yapılan  imar barışı, imar affı gibi uygulamalar deprem risklerini artıran önemli unsurlardan biri. Rantsal ve siyasi kaygılarla gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri de ne yazık ki bu deprem risklerini azaltmak yerine artırıyor” şeklinde konuştu.

HİÇBİR ŞEY İNSAN CANINDAN ÖNEMLİ DEĞİL

Ceyhan depreminde yaşamını yitiren yurttaşlarımızı saygıyla andıklarını dile getiren Çelebi, şöyle konuştu:

“Türkiye dünyanın en büyük deprem kuşaklarından üzerinde yer alıyor ve gerekli önlemler alınmadığı için depremlerde can ve mal kayıpları yaşıyoruz. Depremlerin yıkıcı etkilerinden ders almak, her an deprem olabileceği bilinciyle deprem riskine karşı bilimsel önlemleri almalı, yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamalıyız. Hiçbir şey insan canından önemli değildir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.