Kozmik Radyo & Haber

Bulut termik santralle ilgili tehlikeye dikkat çekti

Bulut termik santralle ilgili tehlikeye dikkat çekti
439 views
05 Haziran 2020 - 13:42

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’nın Yumurtalık İlçesi Sugözü sahilinde yapımı süren Hunutlu Kömürlü Termik Santral projesini Meclis gündemine taşıdı. Adana’da her 5 ölümün 1’inin hava kirliliğine bağlı sebeplerden oluştuğunu kaydeden Bulut, “Gelişmiş ülkeler havayı, suyu, toprağı zehirleyen, halk sağlığını tehdit eden fosil yakıt kullanımını terk edip yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelirken, Türkiye’de termik santrallerde ısrar edilmesi iktidarın doğaya ve insan sağlığına bakışının özetidir” dedi. 

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’nın Yumurtalık İlçesi Sugözü sahilinde yapımı süren Hunutlu Kömürlü Termik Santral projesini Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bulut, gelişmiş ülkeler havayı, suyu, toprağı zehirleyen, halk sağlığını tehdit eden fosil yakıt kullanımını terk edip yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelirken, Türkiye’nin, 2020 yılı itibariyle planladığı yeni kömür yatırımları büyüklüğü açısından dünyada ikinci, Avrupa’da ise ilk sırada olduğunu kaydetti.  

ADANA ZEHİR SOLUYACAK 

CHP’li Bulut, “Termik santrallerin ve birçok sanayi kuruluşunun bulunduğu İskenderun Körfezi, yoğun kirleticilerin tehdidi altındayken, Adana’nın Yumurtalık İlçesi Sugözü sahilinde Hunutlu Kömürlü Termik Santral projesi yapılmak istenmektedir. Türkiye’de termik santrallerde ısrar edilmesi iktidarın doğaya ve insan sağlığına bakışının özetidir.  Sugözü İthal Kömürlü Termik Santrali’nin sadece 1,8 km doğusuna yapılması planlanan 660 MW’lik iki üniteden oluşan 1320 MW kapasiteli EMBA Hunutlu Kömürlü Termik Santral projesi tamamlandığında her yıl 2,8 milyon ton kömür ithal edilecektir. Adana’nın kuzeyinde yer alan Tufanbeyli Kömürlü Termik Santrali’yle ve diğer kirleticilerle birlikte, Adana’nın hava kalitesi ciddi şekilde etkilenecektir. Çevre kirliliği ile boğuşan Adana, zehir soluyacaktır ” dedi.  

ADANA’DA HER 5 ÖLÜMDEN BİRİ HAVA KİRLİLİĞİNE BAĞLI 

Türkiye’de dış ortam hava kirliliğinin yılda yaklaşık 52 bin erken ölüme neden olduğunu kaydeden Bulut, her 5 kişiden 1’inin hava kirliliğine bağlı sebeplerden hayatını kaybeden Adana’da da havadaki kirletici maddelerin (PM10) Türkiye’de belirlenmiş sınır değerin iki katı, Dünya Sağlık Örgütü tavsiye değerlerinin ise dört katı üzerinde olduğunu bildirdi. Bulut, santralin yapılmasının, daha çok erken ölüme ve hastalık yüküne yol açacağını söyledi. 

ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE AYKIRI 

CHP’li Bulut, “Termik santral projesi ve projeye ait kıyı ve deniz yapılarının bulunduğu Sugözü Kumsalı, ülkemizdeki yeşil deniz kaplumbağası ve iribaş deniz kaplumbağasının en önemli yuvalama alanlarındandır. Deniz kaplumbağaları Bern Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi ve Barselona Sözleşmesi ile koruma altına alınmıştır.   Ayrıca ülkemizdeki geçerli mevzuata göre de bu alanda termik santral yapılması hukuka aykırıdır. Deniz Kaplumbağalarının Korunmasına İlişkin 2009-10 sayılı Genelge’ye göre bu alan korunması gereken önemli deniz kaplumbağası yuvalama alanlarından biridir ve burada santral yapılamaz” ifadelerini kullandı.  

BAKAN’A, TERMİK SANTRAL SORULARI 

Bulut, Bakan Kurum’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti: 

-Termik santralin, Sağlık Etki Değerlendirmesi ve tüm körfezi kapsayan kümülatif hava kirliliği modellemesi yapılmadan inşaatına başlandığı iddiası doğru mudur? 

-Termik santralin, ÇED Raporu’nda ölçülen hava kirliliği verilerinin ulusal limit değerleri karşılamadığı ortadayken, santrale ÇED olumlu kararı neden verilmiştir? 

-Adana’da yıllara bağlı ayrı ayrı gösterilmek üzere son 10 yılda kaç kişi solunum yolları hastalıklardan hayatını kaybetmiştir? 

-Türkiye´de bulunan kömür santrallerinin sayısı ne kadardır? Bu santrallerin insan sağlığı üzerinde, havada ve denizde, tüm ekolojik sistemde yarattığı etkiler üzerine çalışmalar yapılmakta mıdır? 

-Termik santrallerin Adana’da kanser oranını artırdığına yönelik herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.