Kozmik Radyo & Haber

Adana karpuz hasadına hazırlanıyor

Adana karpuz hasadına hazırlanıyor
467 views
07 Nisan 2020 - 12:12

Kebabı kadar karpuzuyla da ünlü Adana, yıllık ortalama 800 bin ton ile Türkiye’nin karpuz üretiminin yüzde 20’sini yapıyor.
Türkiye’nin karpuz üretiminin yüzde 20’si Adana’da yapılıyor
Özellikle Karataş, Tuzla ve Karaisalı bölgelerinde yoğun ekilen karpuz, aroması, kokusu ve sulu olmasıyla tercih ediliyor.

Kent, mayıs ayında başlayacak karpuz hasadına hazırlanıyor. Bölgede yetişen karpuzun Adana ile özdeşleştiğini dile getiren Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Türkiye’de karpuzun 5’te birini Adana üretiyor. Yılın ilk karpuz hasadı da ilimizde yapılıyor.” dedi.

Karpuzun Adana tarımı ve ekonomisi için vazgeçilmez bir ürün olduğunu belirten Doğan, “Adana’da karpuz üretimi bazı senelerde düşüş gösterse de Türkiye’de üretim bakımından birinciliği kimseye vermedik. Geçtiğimiz sene Türkiye’deki karpuz üretiminin yüzde 22’si Adana’da gerçekleşti. Sezon sonuna doğru üretim fazlalığı nedeniyle fiyatlar istediğimiz gibi gitmese de karpuz kentimizin vazgeçilmez ve üretimi devam edecek ürünüdür.” diye konuştu.

Karpuz hasadı 1-2 hafta gecikecek

Bu sene karpuz ekiminin nisan ayı ortalarına kadar devam edeceğini söyleyen Doğan, şöyle devam etti:

“Normalde karpuz hasadı her yıl mayıs ayının ikinci haftası gibi başlar. Bu sene ise havaların serin gitmesi nedeniyle karpuz hasadında 1-2 haftalık gecikme yaşanacak. İnşallah bu sene güzel ve hem çiftçimizi hem tüketiciyi sevindiren bir sezon geçiririz. Geçtiğimiz sezon iyi başlamıştık ama sezon sonuna doğru havaların aşırı sıcak gitmesi ve fazla üretim nedeniyle fiyatlar çok düştü. Bu nedenle birçok ürün tarlada kaldı. İnşallah bu sezon hem rekoltemiz hem fiyatlarımız istediğimiz seviyede gerçekleşir.”

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ziraat Mühendisleri Odası verilerinden derlenen bilgilere göre, 2019 yılında Türkiye genelinde 900 bin dekarda 3 milyon 870 bin 915 ton karpuz üretildi.

Adana ise geçen yıl 140 bin dekarda 867 bin 919 ton ile Türkiye üretiminin yüzde 22’sini gerçekleştirdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin