Kozmik Radyo & Haber

CHP İl Başkanı Çelebi, belediyelere sahip çıkacaklarını söyledi

CHP İl Başkanı Çelebi, belediyelere sahip çıkacaklarını söyledi
505 views
02 Nisan 2020 - 12:08

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, CHP Adana İl, Seyhan, Çukurova, Yüreğir, Sarıçam İlçe örgütleri ile il ve ilçe kadın, gençlik kollarından oluşan “CHP Adana Kriz Yönetimi” grubu adına yaptığı açıklamada Koronavirüsle mücadele sürecinde şu ana dek 214 yurttaşın yaşamını yitirdiğini aktardı.

İKTİDAR SORUMLULUKTAN KAÇIYOR

Virüs nedeniyle can kayıplarının ve virüsün bulaştığı insan sayısının her geçen gün arttığını ancak, iktidarın sokağa çıkma yasağını uygulamamakta ısrar ettiğini belirten Çelebi, “Virüsle mücadele sürecini yönetemeyen AKP iktidarı, sosyal izolasyonu sağlayacak etkili önlemler almak yerine ‘gönüllü karantina’yı önerip sabır, dirayet ve dua telkin ederek insanları evlerinde tutmaya çalışıyor. Geçim derdiyle milyonlarca insan mecburen evinden çıkmak zorunda kaldığı için virüsün yayılımı da ne yazık ki katlanarak artıyor. Sokağa çıkma yasağı getirildiği taktirde tüm yurttaşların yasak sürecindeki ihtiyaçlarını karşılamakla yükümlü olan iktidar, bu sorumluluğu almaktan ısrarla kaçıyor” diye konuştu.

İKTİDAR DÜNYADA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Hiçbir ayrım yapmadan halkın refahı, sağlığı, mutluluğu için halkçı, sosyal demokrat politikalarla hizmet eden CHP’li belediyelerin, hiç kimsenin aç ve açıkta kalmaması için tamamen şeffaflığa dayalı olarak bağış kampanyası başlattığını aktaran Çelebi, İktidarın ise bu durumdan duyduğu rahatsızlıkla dünyada bir ilki gerçekleştirdiğini vurguladı. Çelebi, “Salgına karşı birçok ülke halkının her türlü ihtiyaçlarını karşılayacağını ve maddi yardım yapacağını açıklarken, AKP iktidarı halktan para istedi. İktidar, başlattığı kampanyayla devlet kasasının boş olduğunu da açıkça itiraf etmiş oldu” şeklinde konuştu.

BAĞIŞLARIN CHP’Lİ BELEDİYELERE YAPILMASINI ENGELLEMEK İSTİYORLAR

İktidarın 1999 yılından bu yana toplanan deprem vergilerinin, bedelli askerlik, imar afları, 15 Temmuz şehitleri başlatılan yardım kampanyası, İstanbul Beşiktaş’taki terör saldırısının mağdurları için toplanan paraların hesabını bugüne kadar veremediğini ifade eden CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, şöyle devam etti:

“İktidar, her kuruşun hesabını halka şeffaf olarak veren CHP’li belediyelerin bağış kampanyalarını bir genelgeyle engellemeye çalışıyor. AKP’li belediyelerin başlattığı bağış kampanyasını görmezden gelen İktidar, böylece gizli ajandasını deşifre etmiş oldu. Belediyelerin valilik izni olmadan bağış toplayamayacağını öne süren İçişleri Bakanı, sosyal dayanışma mekanizmalarını yasaklayıp, polis ve soruşturma tehdidi savurarak salgınla mücadele etmek yerine, belediyelerin salgınla mücadelesini engellemeye çalışıyor. Çünkü Sayın Bakan, halkın iktidara güveninin kalmadığını, iktidarın başlattığı kampanyanın CHP’li belediyelerin kampanyalarının gölgesinde kalacağını çok iyi biliyor. Halkın dişinden tırnağından artırıp sosyal dayanışma için bağışladığı zaman CHP’li belediyelerin şeffaf bir şekilde, o bağışı ihtiyaç sahibine ulaştıracağına inandığını da biliyor. Çünkü, halkın CHP’li belediye başkanlarına duyduğu güvenden, belediye başkanlarımızın samimiyetinden, toplumda gördüğü takdirden rahatsız. 18 yıldır aralıksız olarak ülkeyi yöneten AKP iktidarı devletin bütçesini yandaşlara akıtarak, lükse, şatafata harcayıp israf ederek tüketti. İktidarın asıl amacı bağışlarının CHP’li belediyelere değil, iktidarın başlattığı kampanyaya yönlendirmeye çalışmak. Bu nedenledir ki, kamu kurumlarında görev yapanlar bugün bağış yapmaya zorlanıyor. Çalışanların bağış makbuzunu ibra etmesi isteniyor, bağış yapmayanlar ise siyaseten fişleniyor.”

“BELEDİYELERİMİZİN HALKA HİZMETİNİ KİMSE ENGELLEYEMEZ”

İçişleri Bakanı ve iktidar mensuplarına 5393 Sayılı Belediye Kanun’un ilgili maddelerine göre belediyeler “bağış” toplayabileceğini hatırlatan Çelebi, “Bu tür dayatmalar, tehditler ve baskılarla bizi sindiremezler, korkutamazlar. Cumhuriyet Halk Partisi halk için vardır. Belediye Başkanlarımızın ve belediyelerimizin halka hizmet etmesini, halkın aç ve açıkta kalmaması için sosyal yardımlar gerçekleştirmesini kimse engelleyemez. İktidarın ayrıştırıcı tüm politikalarına karşı, Cumhuriyet Halk Partisi olarak birleştirici, bütünleştirici siyaset anlayışımızdan asla ödün vermeyeceğiz. Belediyelerimizle birlikte halkımız için çalışıp, onlara karşı her zaman şeffaf, dürüst, özverili olacağız. Koronavirüsle mücadeleyi halkımızın desteğiyle, birlikte başaracağız” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.