Kozmik Radyo & Haber

CHP’li Sümer: Zorla bağış olur mu?

CHP’li Sümer: Zorla bağış olur mu?
538 views
01 Nisan 2020 - 11:46

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” adlı bağış kampanyasına katılmak için kamu çalışanlarına baskı yapılıyor. Bazı kurumlarda çalışanların rızası olmadan kesinti yapılırken CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer “zorla bağışı” TBMM gündemine taşıdı.Sümer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Önergesinde kovid-19 salgınına ilişkin “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” adlı bir kampanya başlatılarak vatandaşlardan ilgili banka hesaplarına para yatırılmasının istendiğini belirten Sümer, “Kampanyanın açıklanmasının ardından bazı kamu kurumu yöneticileri tarafından çalışanlara kampanyaya katılım için mesajlar gönderilmiştir” dedi.CHP’li Sümer, okul müdürleri tarafından personele mesaj gönderilerek bağış makbuzlarının kendilerine iletilmesi istendiğini, BOTAŞ’ta maaşlardan kesinti yapılacağının çalışanlara bildirildiğini ve başka kurumlarda da benzer zorlamaların ve kesintilerin olduğu iddialarını anımsatarak şu soruları sordu:

SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?

“Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyasına kamu çalışanlarının katılması zorunlu mudur?-Kampanyaya katılım zorunlu değilse idareciler tarafından bağış yapmaları yönünde mesaj gönderilmesi, bağış makbuzlarının kendilerine ulaştırılmasının istenmesi bir baskı değil midir?-Çalışanların maaşlarından rızaları olmadan kesinti yapılması mümkün müdür?-Bakanlıklar tarafından yöneticilere bu konuda bir talimat verilmediyse personeli bağış yapmaya zorlayan ve maaşlarından kesinti yapılacağını duyuran yöneticiler hakkında bir soruşturma açılmış mıdır? 

DEFALARCA SUİSTİMAL EDİLDİ

Sümer yaptığı açıklamada ise büyük felaketler ve zor günlerde bağış toplanmasının toplumsal dayanışma duygusunu güçlendirdiğini ancak bunun defalarca suistimal edildiğini belirtti. Devletin, asli görevin kendinde olduğunu unutup sorumluluğu vatandaşın üzerine yıktığını kaydeden Sümer şunları dile getirdi:

15 TEMMUZ PARALARI NEREDE?“

15 Temmuz şehitleri için toplanan paraların akıbeti hakkında bir bilgimiz yok. Dolayısıyla vatandaşlarımız Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan bu kampanyaya da güvenemiyor. Bunun için kampanyaya katılımı artırmak amacıyla kamu görevlileri üzerinde baskı yapılıyor. Bağış gönüllülük temeline dayanır ve zorlamayla yapılmaz. İlk defa bu iktidar döneminde zorla bağış yaptırıldığını gördük.Krizden zaten zor durumda olan vatandaşları bankalara borçlandırarak, halen maaş alabilenlerin maaşlarından kesinti yaparak olmaz. Kaynak bulunacaksa kamu ve özel işbirliği ile yaptırılan, hazine garantili ödemeleri 1 yıl ertelesinler.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin