Kozmik Radyo & Haber

CHP’li Sümer: Adana için özel önlem alınsın

CHP’li Sümer: Adana için özel önlem alınsın
548 views
27 Mart 2020 - 11:38

A+A-Koronavirüs salgını kapsamında alınacak ekonomik önlemlerin yetersizliği tartışılırken CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, yıllardır ihmal edilen ve işsizlik rekoru kıran Adana’ya yönelik özel önlem alınmasını istedi.Sümer, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’nin salgına karşı hazırlıklı olduğu ve her türlü önlemin alındığı söyleminin giderek etkisini yitirdiğini ve gerçeklerle karşı karşıya kaldığımızı belirtti.

HANİ FAİZSİZ OLACAKTI?

Açıklanan önlemlerin sıkıntıları hafifletmekten çok uzak olduğuna dikkat çeken Sümer, “Kamu bankaları başta olmak üzere birçok banka kredileri faizsiz olarak belli süre erteleyeceklerini açıklamışlardı. Ancak bu ertelemenin tüketici ve konut gibi bireysel kredileri kapsamadığı ortaya çıktı. Bankalara koşan binlerce vatandaşın karşısına yüksek faiz oranları çıkarıldı. Hani ertelemeler faizsiz olacaktı? İflas noktasına gelen esnafın yeni kredi almasında da hiçbir kolaylaştırıcı düzenleme yok” dedi.Sümer, böylesine bir dönemde bile vatandaşı rahatlatacak önlemler almaktan imtina eden bankaların Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 147,2 oranında bir artışla 7,9 milyar TL kar elde ettiğini de açıklamasında hatırlattı.

ADANA KRİZİ YAKINDAN HİSSEDİYOR

Krizin üstünkörü önlemlerle geçiştirilemeyeceğini vurgulayan Sümer, “Virüsün ekonomik etkilerini seçim bölgem olan Adana’da da yakından hissediyoruz. Yıllardır ihmal edilen, işsizlik rekorları kıran, fabrikaları kapanan Adana’da durum hiç de iç açıcı değil. Adana’ya yönelik özel önlem almak zorunlu hale geldi” dedi. Sümer açıklamasına şöyle devam etti:“Lokantalarda, kafelerde, kahvehanelerde, yevmiyeli işlerde çalışan on binlerce ne yapacaklarını kara kara düşünüyor.Özel okullarda, özel kurslarda ve halk eğitim merkezlerinde verdikleri ders başına ücret alan öğretmenler, öğreticiler tamamen kaderlerine terk edildi. Kaynak: “İktidarın bu fırsatçılığına rağmen bu krizi aşacağız”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.