Kozmik Radyo & Haber

CHP’li Bulut acil eylem planı istedi

CHP’li Bulut acil eylem planı istedi
494 views
27 Mart 2020 - 12:01

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Türkiye geneline yayılan salgın dolayısıyla tarım işçilerinin ciddi risk altında olduğuna dikkat çekti. CHP’li Bulut, mevsimlik tarım işçileri için acil eylem planı oluşturulmasını istedi.

CHP Koronavirüs İzleme Komitesi üyesi ve Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, tarımsal üretimin devam ettiği Çukurova’da mevsimlik tarım işçilerini ziyaret etti. Onlarca tarım işçisinin minibüs ve traktörlerde yan yana yolculuk yaptığını, birlikte yemek yediğini, gün boyu tarlada veya serada çalıştığını kaydeden Bulut, temiz suya erişimin sınırlı olduğu, altyapı sisteminin bulunmadığı 6-8 kişilik tek göz çadırlarda yaşamını sürdüren tarım işçilerinin Koronavirüs riski altında olduğunu söyledi.

BULAŞ YAYILABİLİR

Bulut, yüzbinlerce tarım işçisinin yetersiz beslenmeden kaynaklı zayıf bağışıklık sistemi nedeniyle bu salgından etkilenebileceği; Nisan ayında havaların ısınmasıyla güneyden kuzeye doğru göç sürecine başlayan mevsimlik gezici tarım işçilerinin bulaşı yayabilecek önemli bir risk grubu oluşturacağı uyarısı yaptı. Bulut, çiftçinin girdi temini için kentlere, firma temsilcilerinin köylere gidecek olması, kırsal ile kalabalıkların temasının çoğalması bulaşın artması açısından bir başka tehlike unsuru olacağını bildirdi.

İŞÇİLERE HİYYEN DESTEĞİ SAĞLANMALI

Koronavirüs salgınının mevsimlik gezici tarım işçilerine yönelik etkilerinin yanı sıra zirai üretim için oldukça önemli olduğunu kaydeden Bulut, “Salgını tarım işçilerinden uzak tutmak, tarımsal üretimi sorunsuz, aksaklığa meydan vermeyecek şekilde sürdürmek, gelecekte gıda arzının yaşanmaması için de hayati önemdedir. Vakaların ortaya çıkması beklenmeden tarım işçilerine yönelik koruyucu hizmetlere öncelik verilmeli; mevsimlik gezici tarım işçilerine bilgilendirme ve hijyen desteği sağlanmalıdır” dedi.

İŞÇİLER MECLİS GÜNDEMİNDE

Uyarılarını Meclis gündemine de taşıyan Bulut, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Bulut, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.