Kozmik Radyo & Haber

“Sağlıklı yaşam için ekonomik destek şart!”

“Sağlıklı yaşam için ekonomik destek şart!”
495 views
18 Mart 2020 - 13:11

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Dr. Müzeyyen Şevkin, tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de görülen koronavirüs nedeniyle ekonominin daha fazla hasar görmemesi için kabineyi göreve çağırdı.

Koronavirüsün şu ana kadar 144 ülkede toplam 153 bin kişiyi etkilediğini, hayatını kaybeden insanların sayısının 6 bine yaklaştığını belirten Dr. Şevkin, Türkiye’ye de bulaşan virüsün vatandaşların sağlığının yanı sıra ekonomisini de olumsuz etkilediğine vurgu yaptı.

TÜM KESİMLER EKONOMİK MAĞDURİYET YAŞIYOR!

Tüm halkı, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun aldığı bütün kararlara koşulsuz uymaya çağıran ancak ekonomik sorunların çözümü için sorunları yaşayanlarla sorunu çözecek olanları aynı masa etrafına davet eden Dr. Şevkin, kapanan dükkanlar, iş yapmayan esnaf, sanayiciler, çiftçiler, serbest meslek erbapları, kıraathaneler, doktorlar, sağlık çalışanları, eğlence yerleri, usta öğreticiler, öğretmenler ve kısacası toplumun tüm kesimlerinin büyük mağduriyet yaşadığını söyledi.

Türkiye’de anayasal bir kurum olan ‘Ekonomik ve Sosyal Konsey’in varlığına dikkat çeken ve bu konseyin toplumun gerek ekonomik gerekse sosyal sorunlarının çözümü için zaman kaybetmeden toplanması gerektiğini vurgulayan Dr. Şevkin, devletin korona krizinin ekonomik ve sosyal etkilerini kontrol altına almak, toplumun tüm kesimleriyle bir araya gelerek üretimi sürdürmek, ekonomik gücü korumakla görevli olduğunu belirtti.

EKONOMİK VE SOSYAL KONSEYE ÇAĞRI

Sicil affından -ayrım yapmadan- tüm kredi borçlarının ve vergilerin ertelenmesine, gıda desteğinden aile sigortasına kadar bir çok alanda önlem alınabileceğini kaydeden Dr. Şevkin, koronavirüsün yayılmasından kaynaklanan ekonomik daralmadan; çalışan, işsiz, küçük esnaf, işçi, emekli, ev kadınları, çocuklar, öğrenciler, yaşlılar ve engelli bireylerin en az etkilenmesi için ‘Ekonomik ve Sosyal Konsey’in harekete geçmesinin yanı sıra işyerini kapatmak zorunda kalan küçük esnaf ve özel sektörde ücretsiz izine çıkarılanlar için ‘İşsizlik Sigortası Fonu’nun devreye girmesi, işsizlik maaşı süresinin de uzatılması gerektiğini vurguladı.

190 BİN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ÇARESİZ!

Okulların tatil edilmesi nedeniyle ücret alamayacak ücretli öğretmenlerin ve halk eğitim merkezlerinde çalışan ücretli öğretmenler ile kadrosuz usta öğreticilerin ekonomik sorununun çözülmesinin önemine işaret eden Dr. Şevkin, derslere giremediği için hak kaybına uğrayan toplamda 190 bin ücretli öğretmen-usta öğreticinin çaresiz bırakılamayacağını söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan bu kötü sürecin Türkiye’de en az zararla sona ermesi için, vatandaşları; Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun aldığı bütün kararlara uymaya çağıran Dr. Şevkin, sağlıklı bir yaşam için dar gelirliler ve esnafların ekonomik olarak desteklenmesinin de şart olduğunu sözlerine ekledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.