Kozmik Radyo & Haber

Kozmik Radyo & Haber

“ADANA İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYARIZ…”

“ADANA İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYARIZ…”
320 views
22 Ekim 2020 - 15:45

MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı Kozmik Radyo ‘Bizim Bab-i Ali’ programı, Hülya Ekmekçi, Pınar Aytekin ve Salih Güleç’in konuğu oldu. Adana ile ilgili sorunları ve kongre sürecini masaya yatırdığımız Başkan Avcı, “ İnsanların özlediği tam bir demokrasi şöleni içinde geçen güzel bir kongre yaşadık, birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Birden fazla kişinin seçime girdiği bir kongre sürecinin insanları oldukça heyecanlandırdığını dile getiren Avcı, “Katılımın yüksek olması ve gayet demokratik bir şekilde geçmesiyle İl kongremizi başarıyla atlattık. Biz de elimizden geldiği kadarıyla bundan sonra da partimizi Adana’da en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağız” diye konuştu.

Kongre sürecini bizlere anlatabilir misiniz?

Önce Türkiye genelinde biliyorsunuz ki ilçe kongrelerimize başladık, şu an halen birçok ilde devam ediyor. Biz de Adana olarak ilçe kongrelerimizi tek liste olarak tamamladık. İl kongremizde 26 Eylül’de yapıldı. Genel Merkezimizin de takdiriyle biz seçimli bir kongre yaşadık. Öbür adayımız da Mustafa İzgioğlu oldu. Güzel bir ortamda oldu, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan başlayan ve biten, insanların gerçekten özlediği bir tabloydu. Yani seçimli bir kongre olması herkesi heyecanlandırıyor. Bu manada da 600 delegenin seçimde 588 tanesinin gelmesi oldukça güzel oldu. Katılımın yüksek olması ve gayet demokratik bir şekilde geçmesiyle İl kongremizi başarıyla atlattık. Biz de elimizden geldiği kadarıyla partimizi Adana’da temsil etmeye çalışacağız.

Kongreleri tüm ilçelerde yaptıktan sonra, İl’de son dakikada ikinci bir aday çıktı. Kongrede de siz seçilerek MHP Adana İl Başkanı oldunuz. İlk ziyaretinizi de karşı rakibiniz olan Mustafa İzgioğlu’na gerçekleştirdiniz, biraz açıklayabilir misiniz?

O benim kendi insani duygumla alakalı bir durum ve bana göre doğru bir hamledir. Kesinlikle siyasi bir hamle değildi. Mustafa İzgioğlu’na gittik, çayımızı, kahvemizi içtik, bizi de çok güzel karşıladı, teşekkür ederiz. Şu anda yine birlik ve beraberlik içerisindeyiz zaten…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin askıda ekmek uygulamasını başlatmasıyla birçok il de hemen hareket geçti ve bu uygulamayı başlattılar. Siz de böyle bir çalışma var mı?

Biz de böyle bir çalışma tabii ki var, biz genel merkezimizin uygulamalarını, fikirlerini, söylemlerini yapmak zaten bizim görevimiz. Askıda ekmek programı yıllar önce vardı. Durumu iyi olmayan insanlara çok da onları rencide etmeyecek şekilde askıya ekmek asılırdı, ihtiyacı olanlarda gelip oradan ekmeklerini alırdı. Biz bir sene öncede bu projeyi Adana’da uyguladık, şu anda da elimizden geldiği kadarıyla ilçe teşkilatlarımızla birlikte askıda ekmek programını yapıyoruz.

İktidar olan bir partinin ortağı olarak Adana il başkanı olmak kolay değil. Burada ana muhalefet partisine göre çok daha etkin bir pozisyondasınız. Beklentiler gittikçe daha çok yükseliyor mu, sizden talepler artıyor mu? Çözülemeyen sorunlar için kapınızı çok fazla çalan oluyor mu? Ne gibi beklentiler var, sizden ne istiyorlar ya da siz ne kadarını yerine getirebiliyorsunuz?

Cumhur ittifakı çatısı altında Adana’da biz bir sıkıntı yaşamadan yolumuza devam ediyoruz. Doğrudur, çok istek oluyor, ittifak olunca vatandaşımızda koalisyon gibi görüyor. Ak Parti’ye veya direk bize gelebiliyor. Genelde işle ilgili oluyor, kamu daireleriyle ilgili oluyor, atamalarla ilgili oluyor. Birçok konularla ilgili gelebiliyorlar. Bizde elimizden geldiği kadar istekleri yapmaya çalışıyoruz. Muhakkak ki bütün istekleri yapmamıza olanak yok ama elimizden geldiği kadar çözmek için uğraşıyoruz.

Hükümetle ilgiliyse milletvekillerimize iletiyoruz, Ak Parti ile ilgiliyse teşkilatlarına iletiyoruz. Tamamını çözmemiz tabii ki mümkün değil ama elimizden geldiği kadarıyla çözmeye çalışıyoruz.

Bu tür durumlarda Ak Parti ile bir koordinasyonunuz var mı? Size gelen talepleri Ak Parti’ye iletiyor musunuz, aranızda bir yardımlaşma var mı?

Muhakkak var. Bize gelen çok istekler oluyor, bize gelen istekleri biz İl başkan yardımcılarımızla oraya iletiyoruz veya ben direk il başkanına iletiyorum. Ak Parti ve MHP olarak böyle bir koordinasyon kurduk, bize gelen sorunları istekleri yapabileceklerimizi yapıyoruz, alanımızın dışında olan istekleri ise oraya iletiyoruz. Ak Parti’de ki arkadaşlarımızda elinden geldiği kadar yardımcı oluyorlar.

Bu dönem belediye başkanlığını Cumhuriyet Halk Partisi aldı, şahıs için konuşmuyorum önceki dönem belediye başkanı Milliyetçi Hareket Partisi’ndendi, şimdi ise Cumhuriyet Halk Partisi’nden bundan sonra nasıl bir yol izleyeceksiniz, büyükşehir belediyesini tekrar almak için parti olarak ne gibi çalışmalar yapacaksınız?

Biliyorsunuz ki büyükşehir Hüseyin Bey kaybetti, Zeydan Bey kazandı. Bizim yapacağımız teşkilat olarak tekrar seçimi kazanmak olacaktır. Çalışmalarımız bu yönde olacaktır ama bu çalışmaları yaparken de Zeydan Bey başarısız olsun da biz seçimi kazanalım diye bir fikrimiz olmadı, olamazda zaten. Çünkü hangi belediye olursa olsun, iyi çalışması Adana lehinedir. Biz her zaman söylediğimiz gibi, meclis üyesi sayımız biliyorsunuz ki büyükşehirde de fazla, biz bütün gündemlerde, bütün maddelerde Adana lehine karar veriyoruz.

Gönül isterdi ki Zeydan Bey’de çalışsın. Çünkü sonuçta Adana’ya faydalı işler yapılacaktır. Fakat şimdiye kadar bir buçuk senedir aktif olarak büyük bir proje, büyük bir çalışma görmedik. Buna da sevinmiyoruz, biz üzülüyoruz. Teşkilatlar olarak, Cumhur İttifakı olarak amacımız büyükşehiri tekrar geri almak olacaktır ve bunu da başaracağız.

MHP’li ilçe belediye başkanlarıyla devamlı koordineli bir şekilde çalışma yapıyor musunuz, istişare içinde misiniz?

Belediyelerle teşkilatları siyaset olarak ayrı ayrı görmemek lazım. Biz birlikte hareket ediyoruz ama tabiî ki teşkilatın görevleri farklı, belediyelerin görevleri farklı. Biz belediye başkanlarımızla istişareler içindeyiz, büyük projelerde bizim de görüşlerimizi alıyorlar. Toplantılarımızı teşkilat ve belediye olarak yapıyoruz. Elimizden geldiği kadar birlik ve beraberlik içerisinde hizmet yapıyoruz.

Şu an iktidar ortağı olarak Adana’ya teşvik gelmesi noktasında neden yardımcı olunmuyor noktasında çok ciddi konuşulan konular var. Bu teşvikin daha çok tarımsal alanda olmasını isteyen ciddi bir kesim de var. Siz teşkilat olarak Adana’nın bu beklentilerini dile getirdiniz mi?

Milletvekilimiz Muharrem Varlı, özellikle tarımla ilgili komisyonda oldukça etkili konuşmalar yapıyor. Bizi tarımsal olarak temsil etmeye çalışıyorlar. Buranın sorunlarını da yerel olarak muhakkak iletiyorlardır. Teşvik olaylarına da başlanacak. Tarla balıkçılığı, seracılık şu an hali hazırda bulunan projelerdir. Teşvik olayına da muhakkak biz de iletiriz, Adana için elimizi taşın altına koyarız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.