Kozmik Radyo & Haber

Kozmik Radyo & Haber

ŞİDDET

ŞİDDET
Ayetullah Kanhan( [email protected] )
630 views
17 Eylül 2020 - 10:22

Her şiddet gösterisinden sonra ‘Biz ne zamandan beri böyle olduk?’ ‘Neden buralara geldik?’ diye söylenir. Bu gibi mantığa uygun ama gerçekliğe ve geçmişimize uymayan, kendimizi olayın dışında tutma çabamız hep sergilenir.
Oysa bunu gerçekleştirenler bu toplum yapılarının ürünleridir. Ve bizde buraya ait bireyler olmaktayız desek daha faydalı olacaktır.

Toplumsal, fiziksel, psikolojik, siyasi, ticari, spor, aşk, hatta dostça sözlerimiz iyi incelendiğinde buram buram şiddet içermiyor mu?

Din adına şiddetçi değil miyiz? Herkesle emir tarzında konuşmuyor muyuz? Çabamız, arkadaş da olsa karşımızdakine galip gelmek değil midir? Araç kullanırken, eğlenmek için iskambil oynarken işi çığırından çıkarmıyor muyuz? Sosyal medya yorum ve paylaşımlarımızla. Tercih ettimiz film ve çekimlerle şiddetçi değil miyiz?

En kamil en hümanist en muteddeyin kesimle dahi bunun içindeyiz. Telefonlarımıza saygısızca kişiye ve işimize göre cevap vermiyor muyuz; bu da bilinçaltı şiddettir. Öğretmen bir soru için, ebeveynler çay bardağı için, patronlar bahşiş için çocuklarla şiddet içerikli konuşmuyor mu? Dilenciye kuruş verirken, arkadaşımızı aladatırken sevgi kaynaklı şiddet uyguluyoruz.

Genç bir kız ise sosyal medya da insan öldürülmelerine huzur buluyor; istesek istemesek de bunlar toplumun dışa yansımalarıdır.

Çocuklara direktif ile diyalogda değil miyiz? Komşumuza ‘kibarca’ serrtlk ima etmiyor muyuz? Makam sahiplerimizden esnafa kadar altımızda olanları itibarsızlaştırmaya çalışmıyor muyuz.
Nefretten, hasetten, bozgunculuktan, paradan, dolayı her yanımız şiddet kokmuyor mu?
Ve daha binlerce kez sayılabilecek türden şiddet türleriyle her tarafımız şiddettir.

Tüm bunları yapan bizler toplumun en uc kısmında bir şiddet olayı yaşandığında biz bu değiliz diyebiliyoruz. Tam aksine biz buyuz ve şiddet her tarafımız ve hepimizde.

Bundan dolayı bir kısım kendi dışında iktidarı, bir kısım dini, bir kısım dinsizliği, eğitimi, okumamayı veya az dünya görmüşü suçlar ama hiç kimse ben demiyor, hepimiz diyemiyor.

Evet biziz; ahlak, adalet, sevgi, merhamet, eşitlik, insaf ve haddini bilmezlikten uzaklaşıp şiddetsever olduk. Ve kimse günahsız değildir.
Hz. İsa’ nın ‘Ilk taşı günahsız olan atsın’ sözüne uyarlasak konuyu hepimizin taşları elinde kalacaktır.

Çare suçlu aramak olmamalı kabul etmek olmalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.