Kozmik Radyo & Haber

Kozmik Radyo & Haber

CEMAAT

CEMAAT
Ayetullah Kanhan( [email protected] )
543 views
10 Eylül 2020 - 11:12

Cemaat ve benzeri yapılar bilindiği gibi üç katılım ile teşekkül ederek topluma sunulur: Din, katılımcı ve ailesi, lider veya kurucu.

Söz konusu yapılanmaların, katılım sağlayanlar ve liderlerinin gerek ideolojik, parti, akım olsun gerek din veya kutsiyet olsun aslında işleyiş olarak birbirlerinden pek bir farkları yoktur.

Anlamak istediğimiz dini cemaat ve yapılar olduğu için din-İslam ve cemaatler diyoruz, bilakis tabela ve mevzuatlarına neyi uygun görürlerse görsünler bir küme ve başefendinin olduğu yerde diğerleri yoktur.

Islam’da cemaat ve cemaatbaşı gibi bir yapılanma yoktur. Hz. Peygamberin özgür dostları vardı, dostları ise rüştünü ispatlamış hür iradeli bir topluluktu. Daha sonra cemaat şeklinde gelişen yapıların peygamberin günlük ve din yaşamıyla bir ilgisi yoktur.

Kur’an’ın parçalanmayın, tefrikaya düşmeyin, sağlam bir bağ oluşturup birlik olun diyen önerisi başkalarını ötekileştirip kendini kutsamak değil, insan hakları inancına dayalı bir beraberlikti.

Müslüman toplumlarında aileler henüz şahsi temizlik ve sofra adabını bilmeyen çocukları cemaatlere teslim ederler; bu bir felaketin boyutunu anlamak için yeterlidir. Aileler çocuklardan kurtulmak, iş sahibi yapmak ve yeteneksizliklerini gidermek için cemaat seçerler din için değil.

Cemaat ve liderleri ise çocukların bu bilmezliğinin aksine sürekli insanlarla hemhal olduklarından çocukların zaafiyetlerini yüzlerinden bilirler. Açığa çıkan çıkmayan her tür pislik bu iki (aile ve lider) paslaşmadan çıkar.

Cemaat lideri üstün çocuklar pejmürde, lider bilgili çocuk birşey bilmez, lider kibirli çocuk alçak irtifada, lider ferman eden çocuk emir kulu, lider peygamber varisi çocuk mürit (mürit- merd- efendi elinde ölü demektir) bu karşılaştırmadan sağlam kişilikler çıkarsa o zaman fizik ve metafizik alem altüst olacaktır.

Kur’an, çocukların ilk eğitimini ahlak, merhamet, cömertlik, doğruluk diye belirler; Arapça dil dersi, şeriat, fıkıh hatta Kur’an okumak dahi İslam eğitim, öğretimi sıralamasında ahlak eğitiminden sonra gelir.

Her toplum mikro organizasyonu illegal yollarda performans göstermek için oluşur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.