Kozmik Radyo & Haber

MUHALEFETİMİZ (2)

MUHALEFETİMİZ (2)
Ayetullah Kanhan( [email protected] )
542 views
13 Ağustos 2020 - 15:41

MUHALEFETİMİZ (2)

Muhalefet mekanizmasında eleştiri ve iç muhaliflik yasaktır. Bu yasakla muhalefetin üzerine oturduğu muhalif koltuk tıpkı iktidar koltuğu gibi konumunu sağlam hale getiriyor. Muhalefet bu yolla, iktidara çuvaldız batırmak ve masumiyet ile elinde bir güç olmamasına sığınıp konuşmakla yetinerek, iktidarın eksikliklerini seçmene bildiren muhabir vazifesinde bulunuyor.

İki tür muhalefet böylece libasa bürünmüş oluyor. Ya holigan ve kutsal liderci bir muhalefet veya sadece konuşup kendi seçmenini ‘ti’ ye alan ucuz muhalafet. Sözü edilen iki tür muhaliflik de aslında iktidarın yanlışlarını farkında olmadan kendiyle aklıyor. Ve böylece Iktidar kendisini muhalefetle cilaladığı gibi, muhalefette kendisini iktidarla cilalıyor.

Bir üçüncü istikamet olarak ne yerel ne de genel siyasette muhalefetimiz olmadı ve henüz oluşmadı. Bu istikametteki muhalefetin tabelası diğer partilere nazire yapma telaşında bir tabela olma yerine enerjisini dürüstlük, ahlak ve kendi seçmenine harcayan, iktidardan çok kendi iç dinamiklerini eleştiren, eksikliklerini güncelleyip sorgulayan muhalefet tarzıdır.

Muhalif olmak eleştirdiklerini yapmamak ile mümkündür.
Örnek 1: iktidar biriktirmeyi seviyor, muhalifler kazançlarının bir kısmını ihtiyaç halinde seçmeniyle tüketebilme cesaretine sahip olmalıdır; ama ülkemizde seçim tüketimi hariç partisi farketmeksizin tüm siyasilerimiz sermayeci ve biriktiricidir.

Örnek 2: Iktidar tarafında olanlar lüks yer ve rahat yataklarda konaklamayı isterler, muhalif olanlar da en yoksul seçmeniyle herkes kendi seçim bölgesinde beraber olmalı aynı sofraya oturabilmelidir. Lakin iktidar gibi muhalefette, araçlarla seçmeni selamlayıp geçiyor; sadece aralarında konvoy farkı var.

Örnek 3: Tüm siyasi partilerin bir yerlere gelmiş üyeleri tıpkı iktidar gibi halktan, yani seçmeninden uzak yaşamayı tercih ediyor. Daha önemli, daha özlenen daha kibirli hale gelmek için; bu tarza baktığımızda da muhalefet ve iktidar farketmiyor. Geriye farklı konuşmalar kalıyor!
Örnek 4: Iktidar gibi muhalefetin adayları da kapılar ardında ‘sözde’ halkın görüşü alınmış ama kendi tahakkümleriyle seçilmektedir. Partilerin önde gelen beş ismi hariç diyelim, geri kalan isimlerin yüksek oranını seçmen kendi bölgesinde istememektedir.

Bu gibi örnekleri her iki taraf basit görüp mesele bu değildir diyecek ve daha büyük işlerle mesgul olduklarını ilan edecektir. Daha büyük iş ve davaları olduklarını savunanlar kendilerinden hayata bir şeyler katmamak-vermemek için bu tezleri savunduklarını artık herkes biliyor.
Hayatın anlam ve hareketinin basit şeylerde olduğunu, koca bir ateşin kül veya kıvılcımla tutuştuğunu görmüşüz.

Kendi gündemiyle meşgul olan, seçmenini kendi koltuğuna oturup kendisini samimi şekilde seçmen yerine katan bir muhalefet; böyle bir muhalefet türü başkalarının muhalefetin yanlışlarını muhalefete karşı kullanabilecek kozları onların elinden alabilecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.